You are currently viewing 10 cytatów Fritz Perls i Dekalog Gestalt
??????????????????????????????????????????????????????????

10 cytatów Fritz Perls i Dekalog Gestalt

Fritz Perls opracował i spopularyzował terapię Gestalt. Jego praca podkreślała  subiektywne podejście do terapii, zauważając, że wielu z nas rozdziela własne doświadczenia (myśli, odczucia, emocje), które są niewygodne. Jednym z celów jego pracy jest skłonienie ludzi do posiadania własnego doświadczenia i rozwijania się w zdrowy, całościowy sposób (gestalt). 

Cytaty Fritz Perls

„Bądź tym kim jesteś i mów to, co czujesz, ponieważ ci, którzy mają z tym problem nie są ważni, a ci, którzy są ważni nie mają z tym problemu.”

„Bądź, jaki jesteś i wówczas zobaczysz, kim jesteś i jak jesteś. Pozwól sobie przez moment lub dwa na to, co chcesz zrobić i odkryj, co rzeczywiście robisz. Zaryzykuj troszkę, jeśli możesz. Czuj swoje własne uczucia. Mów swoje własne słowa. Myśl swoje własne myśli. Bądź sobą. Odkrywaj. Zaplanuj swój rozwój poprzez doświadczanie siebie.”

Ja robię swoje, a ty swoje. Nie jestem na tym świecie po to, by spełniać twoje oczekiwania, a ty nie jesteś na tym świecie, by spełniać moje. Ty to ty, a ja to ja. I jeśli przypadkiem natrafimy na siebie to wspaniale, jeśli nie, to nic nie można na to poradzić.

„Nie jestem na tym świecie, aby sprostać oczekiwaniom innych ludzi, ani nie czuję, że świat musi sprostać moim oczekiwaniom”

„Uczanie oznacza pokazywanie osobie, że coś jest możliwe.”

„Nie popychaj rzeki, ona płynie sama.”

„Dojrzałość oznacza branie odpowiedzialności za swoje życie, życie na własną rękę.”

„Niepokój jest ekscytacją bez oddychania.”

„… nikt nie może znieść prawdy, jeśli mu się ją powie. Prawdę można tolerować tylko wtedy, gdy samemu się ją odkryje, ponieważ wtedy duma odkrycia czyni ją smakowitą.”

„Emocje nie są dyskomfortem, który należy rozładować. Emocje są najważniejszym motorem naszego zachowania: emocjami w najszerszym tego słowa znaczeniu – są oczekiwaniem, przyjemnością, głodem. Te emocje lub podstawowa energia, to siła życiowa”

Czym jest terapia Gestalt?

Terapia Gestalt to skoncentrowane na kliencie podejście do psychoterapii, które pomaga klientom skupić się na teraźniejszości i zrozumieć, co naprawdę dzieje się w ich życiu w „tej chwili”. Zamiast mówić o przeszłych sytuacjach, klienci są zachęcani do ich „doświadczania w chwili obecnej”. Dzięki procesowi gestalt klienci uczą się, jak być bardziej świadomym tego, jak ich własne negatywne wzorce i zachowania blokują prawdziwą samoświadomość i powodują, że są nieszczęśliwi.

Kiedy jest używany

Terapia Gestalt może pomóc klientom w problemach takich jak lęk, depresjapoczucie własnej wartości, trudności w relacjach. Dobrymi kandydatami do terapii gestalt są ci, którzy są zainteresowani pracą nad samoświadomością, nie potrafią lub nie mogą zrozumieć roli, jaką odgrywają w swoim własnym nieszczęściu i dyskomforcie. Techniki Gestalt są często używane w połączeniu z pracą z ciałem, tańcem, sztuką, dramatem i innymi terapiami.

Dekalog Gestalt

Żyj teraz – zwracaj uwagą bardziej na teraźniejszość, niż przeszłośc i przyszłość.
Żyj tutaj – zajmij się tym, co jest obecne, a nie tym, czego nie ma.
Przestań sobie wyobrażać – doświadczaj tego, co rzeczywiste.
Przestań niepotrzebnie myśleć – zamiast tego patrz i smakuj.
Wyrażaj siebie – nie manipuluj, nie tłumacz, nie uzasadniaj, nie osądzaj.
Poddaj się przeżywaniu nieprzyjemności i bólu, tak jak poddajesz sie przeżywaniu przyjemności. Nie ograniczaj swojej świadomości.
Nie akceptuj żadnego „powinienieś” z wyjątkiem tego, co naprawdę Twoje.
Weź pełną odpowiedzialność za swoje czyny, uczucia i myśli.
Poddaj sie temu jaki jesteś. Nie udawaj kogoś innego.
Bądź sobą i pozwól być sobą innym

Komentując, udostępniając, “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ <3

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.