You are currently viewing 9 elementów zarządzanie emocjami

9 elementów zarządzanie emocjami

Jako psycholog wiele myślałem o tym, jak prowadzić zdrowsze życie w oparciu o efektywne zarządzając swoimi emocjami. Emocje są czymś naturalnym, mają istotny wpływ na zdrowie fizyczne oraz kondycję psychiczną. Dlatego też niezwykle ważne jest skuteczne radzenie sobie z uczuciami, które towarzyszą codziennym wzlotom i upadkom. W dzisiejszym wpisie podzielę się z wami swoją metodą, którą stosuję do rozpoznania i zarządzania emocjami. Jest to metoda 9 kroków. Mam nadzieję, że będzie ona dla ciebie pomocna.

Oto moje 9 kroków, które pomogą Ci rozpoznać i zarządzać swoimi emocjami:

Mądrość ciała

Obserwuj  stan swojego ciała, aby rozpoznać, kiedy jesteś pod wpływem stresu. Podwyższony puls, suchość w ustach, problemy ze snem, ból żołądka, bóle głowy, napięte mięśnie karku lub ból mięśni mogą wskazywać, że coś jest nie tak w twoim emocjonalnym świecie.

Myśli – generator emocji

Każdej emocji towarzyszą konkretne myśli. Jeśli czujesz się zestresowany, wypisz swoje myśli i uczucia im towarzyszące. Wykonuj codzienną inwentaryzację swoich emocji. Zapisując to, co czujesz oraz myśli towarzyszące uczuciom, będziesz w  stanie rozpoznać wzorce emocjonalnych wzlotów i upadków.

Przejmij kontrolę

Odszukaj te elementy sytuacji stresowej, na którą masz wpływ . Życie niesie wiele sytuacji każdego dnia i nie postrzegaj ich w czarno – białych kategoriach – tych, które możesz kontrolować i tych, których nie możesz. Zawsze możesz coś zrobić. Szukaj odcieni szarości w każdej sytuacji – elementów, które możesz kontrolować. Gdy je odnajdziesz podejmij odpowiednie działanie.

Nie rób góry z kretowiska

Gdy pojawi się trudna sytuacja, oceń ją realnie,  zanim przejdziesz w tryb paniki. Często stres jest efektem wyolbrzymienia sytuacji, która prowadzi do korkociągu myślowo-emocjonalnego. Jeśli chcesz żyć bez stresu, nie wyolbrzymiaj błahych problemów. Powiedz sobie STOP! i popatrz na sytuację z innej perspektywy.

Zdefiniuj problem

Twoje nastawienie do problemu może generować więcej stresu niż problem sam w sobie. Rozpoznaj i zdefiniuj problem, aby określić, których jego części możesz uniknąć, z którymi sobie poradzisz, a na które nie masz wpływu. Niezwłocznie podejmij działania w obszarach swojego wpływu.

Zajmij umysł

Umysł nie potrafi myśleć o dwóch rzeczach jednocześnie. Wykorzystaj tą wiedzę i w sytuacjach kryzysowych. Praktykuj czynności, które odciągają Cię od stresu. Jeśli odcinasz się od myśli podczas spaceru, pracy w ogrodzie, czytając dobrą książkę – sięgnij po te aktywności, ważne żebyś mógł się im całkowicie poświęcić.

Wypracuj grupę wsparcia

Relacje społeczne są bardzo ważne dla twojego zdrowia psychicznego.  Kontakt z kimś, kto pomoże zmienić twoją perspektywę względem sytuacji stresogennej jest nieoceniony. Jeśli brakuje Ci sieci społecznościowych, sięgnij po pomoc psychologa, coach lub poszukaj grup wsparcia.

Uprawiaj sport

Regularne ćwiczenia są dobre dla zdrowia fizycznego i emocjonalnego – podczas ćwiczeń uwalniane są endorfiny, „hormony szczęścia”. Nawet umiarkowane ćwiczenia mogą pozytywnie wpłynąć na twoje samopoczucie.

Medytuj

Medytacja ma wiele zalet zdrowotnych, a redukcja stresu jest jedną z największych. Długotrwała praktyka medytacyjna pozwala lepiej rozpoznawać i kontrolować myśli – główny generator emocji.

Nie ma jednej recepty dla wszystkich, prowadzącej do natychmiastowego zmniejszenia stresu lub zarządzania emocjami. Korzystaj z różnych narzędzi i metod, aby uspokoić swój umysł i odzyskać zdrowie emocjonalne – sprawdź co działa w Twoim przypadku.

Dziękuję za przeczytanie tych 9 prostych wskazówek. Jeśli uważasz, że ten post jest przydatny, podziel się nim ze swoimi kolegami i / lub przyjaciółmi.

Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ <3

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.