You are currently viewing Cykl refleksyjny Gibbsa

Cykl refleksyjny Gibbsa

Wiele osób uważa, że ​​uczy się najszybciej w sposób praktyczny, najlepiej przez „doświadczenie na własnej skórze”. Jeśli jednak osoby te nie zastanawiają się nad swoim doświadczeniem i nie analizują go świadomie, w jaki sposób mogliby opanować nową umiejętność czy następnym razem zachować się inaczej? W takich przypadkach właśnie użyteczny jest cykl refleksyjny Gibbsa. Możesz go użyć, aby lepiej zrozumieć sytuacje w pracy / sytuacji społecznej, zrozumieć, co zrobiłeś dobrze a co mógłbyś zrobić lepiej w przyszłości.

Człowiek uczy się na błędach wtedy, kiedy wie, że je popełnia

Model refleksyjny Gibbsa

Profesor Graham Gibbs opublikował swój cykl refleksyjny w książce z 1988 roku „Uczenie się przez działanie”. Jest to szczególnie przydatne narzędzi, gdy pomagasz ludziom uczyć się na podstawie sytuacji, których doświadczają regularnie, zwłaszcza gdy nie są one dobre. Osobiście chętnie sięgam po nie w psychoterapii oraz coachingu.

cykl refleksyjny gibbsa decyzje

Używanie modelu Gibbsa

Możesz użyć tego modelu, aby samemu zbadać sytuację, lub możesz go użyć z kimś, kogo uczysz nowych nawyków. W tym artykule przyjrzymy się używaniu modelu w procesie coachingowym.

Organizując sesję coachingową przy pomocy cyklu Gibbs, wybieram sytuację do przeanalizowania, a następnie przeprowadzam poniższą procedurę.

Krok 1: Opis bieżącej sytuacji
Poproś osobę, którą coachuje, o szczegółowe opisanie aktualnej sytuacji. Na tym etapie po prostu chce dowiedzieć się, co się stało.

Użyteczne jest na tym etapie jest zadawanie następujących pytań:
Kiedy i gdzie to się stało?
Co spowodował, że tam byłeś?
Kto jeszcze tam był?
Co się stało?
Co zrobiłeś?
Co robili inni ludzie?
Jaki był wynik tej sytuacji?

Krok 2: Uczucia
Następnie zachęcam do mówienia o tym, co klient myślał i czuł w trakcie tego doświadczenia.

Użyteczne pytania:
Co czułeś zanim ta sytuacja miała miejsce?
Co czułeś podczas tej sytuacji?
Jak myślisz, co czuli inni ludzie w tej sytuacji?
Co czułeś po tej sytuacji?
Co teraz myślisz o tej sytuacji?
Jak sądzisz teraz, co myślą inni ludzie o tej sytuacji?
Wskazówka:
Niektórym ludziom może być trudno mówić szczerze o swoich uczuciach. Bądź empatyczny, szanuj granice stawiane przez rozmówcę, nie naciskaj.

Krok 3: Ocena
Zachęcam osobę, którą coachuje, do obiektywnego spojrzenia na to, jakie podejścia działają, a które nie.

Pytania:
Co było pozytywnego w tej sytuacji?
Co było negatywne?
Co poszło dobrze?
Co nie poszło tak dobrze?
Co zrobiłeś Ty / co zrobili inni, aby przyczynić się do tej sytuacji (pozytywnej lub negatywnej)?

Krok 4: Wnioski
Po dokonaniu oceny sytuacji przystępujemy do wyciągnięcia wniosków na temat tego, co się stało. Zachęcam, aby ponownie pomyślał o tej sytuacji, korzystając z zebranych dotychczas informacji.

Następnie zadaj następujące pytania:
Jeśli miałbyś ponownie stawić czoła tej samej sytuacji, co zrobiłbyś inaczej?
Jakie umiejętności potrzebujesz, abyś mógł lepiej sobie poradzić z tego typu sytuacją?
Co musiało by się zmienić, aby było to bardziej pozytywne doświadczenie dla wszystkich zaangażowanych?

Krok 5: Działanie
Na tym etapie klient powinien mieć kilka możliwych scenariuszy działań, które może podjąć, by radzić sobie z podobnymi sytuacjami bardziej efektywnie w przyszłości.

Po zidentyfikowaniu obszarów, nad którymi klient będzie pracował, określasz ramy czasowe.

Pytania:
Od czego chcesz zacząć?
Kiedy zamierzasz chcesz spróbować „to” przetestować”?
Wskazówka:
To narzędzie jest zorganizowane jako cykl, odzwierciedlający trwającą relację coachingową. To, czy używasz go w ten sposób, zależy od sytuacji i relacji z trenowaną osobą.

Kluczowe punkty
Graham Gibbs opublikował swój cykl refleksyjny w 1988 roku.

W cyklu jest pięć etapów:
1. Opis.
2. Uczucia.
3. Ocena.
4. Konkluzje.
5. Działanie.

Możesz go użyć, aby pomóc osobą generować skuteczniejsze zachowania, strategie i lepiej radzić sobie z sytuacjami problemowymi. Dzięki analizie sytuacji przy pomocy cyklu Gibbsa osoba może zrozumieć, co robili dobrze oraz w których obszarach powinna się poprawić, aby działać skuteczniej.

Zostaw w komentarzu informację czy ten artykuł był dla ciebie przydatny. Możesz go również ocenić, klikając w gwiazdki pod artykułem. Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób. DZIĘKUJĘ <3

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.