You are currently viewing 10 inspirujących cytatów Immanuela Kanta
kant cytaty

10 inspirujących cytatów Immanuela Kanta

10 inspirujących cytatów Immanuela Kanta

Immanuel Kant był jednym z największych filozofów”epoki oświecenia”. Immanuel kwestionował rzeczywistość, argumentując, że wierzymy tylko w rzeczy, o których wiemy, że na pewno istnieją. Zakładał jednak, iż w rzeczywistości istnieje wiele rzeczy, które istnieją, jednak pozostają nam nieznane. Jego filozofia etyki i moralności, wywarła wielki w pływ na na nasze obecne rozumowanie i osąd. Obserwacje i przemyślenia Kanta w miarę upływu czasu stały się bardzo popularne. Oto moje zestawienie 10 najlepszych cytatów autorstwa Immanuela Kanta.

Doświadczenie jest produktem rozumu.

Dla przeciwwagi wielu uciążliwości życia niebo ofiarowało człowiekowi trzy rzeczy: nadzieję, sen i śmiech.

Oświeceniem nazywamy wyjście człowieka z niepełnoletności, w którą popadł z własnej winy. Niepełnoletność to niezdolność człowieka do posługiwania się własnym rozumem, bez obcego kierownictwa. Zawinioną jest ta niepełnoletność wtedy, kiedy przyczyną jej nie jest brak rozumu, lecz decyzji i odwagi posługiwania się nim bez obcego kierownictwa. Sapere aude! Miej odwagę posługiwać się swym własnym rozumem – tak oto brzmi hasło Oświecenia.

Zawsze masz traktować człowieka jako cel sam w sobie, a nie tylko środek do celu.

Zabezpieczyć swą własną szczęśliwość jest obowiązkiem (przynajmniej pośrednio), albowiem brak zadowolenia ze swego stanu w natłoku wielu trosk i wśród niezaspokojonych potrzeb łatwo mógłby się stać wielką pokusą do uchybienia obowiązkom. Ale nawet pomijając tutaj wzgląd na obowiązek, każdy człowiek ma już sam z siebie ogromny wewnętrzny pociąg do szczęśliwości, ponieważ właśnie w tej idei sumują się wszystkie skłonności.

Jest to całkiem coś innego robić człowieka szczęśliwym niż robić go dobrym, robić go mądrym i przebiegłym w szukaniu korzyści niż robić go cnotliwym.

Rzeczą zmysłów jest oglądać, rzeczą in­te­lek­tu myśleć.

Wielu ludzi jest nie­szczęśli­wych, po­nieważ nie pot­ra­fi ab­strak­cyjnie myśleć.

Ge­niusz szyb­ciej dochodzi do idei niż do pojęć częściowych.

Człowiek nie jest bogaty tym, co posiada, lecz tym, bez czego z godnością może się obejść.

Który cytat zainspirował Cię? Podziel się w komentarzu!

Zostaw w komentarzu informację czy ten artykuł był dla ciebie przydatny. Możesz go również ocenić, klikając w gwiazdki pod artykułem. Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób. DZIĘKUJĘ <3

Konsultacje z psychologiem online

Bez wychodzenia z domu

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.