DDA w związku
Wiele dzieci, które doświadczają wychowania w domu z co najmniej jednym pijącym rodzicem, mają trudności w nawiązywaniu intymnych związków. Z powodu problemów związanych z zaufaniem i brakiem poczucia własnej wartości, trudno im pozwolić komuś zbliżyć się na tyle blisko, by zbudować relację opartą na bliskości i zaufaniu.
Bliski związek – czy to romantyczny, platoniczny, duchowy czy inny – może wydawać się obcy dla dorosłych dzieci alkoholików. Trudno im jest funkcjonować we współzależności, emocjonalnym przywiązaniu oraz pozwolić innym na zaspokojenie ich potrzeb.DDA w związku
Osobom wychowanym w domach z problemem alkoholowym, trudno jest wyobrazić sobie zdrowy związek. Nieprzewidywalność, sprzeczne komunikaty, brak przestrzeni na okazywanie emocji oraz wszechobecne poczucie zagrożenia bezpieczeństwa fizycznego i emocjonalnego są powszechnymi doświadczeniami w domach DDA.
DDA często przyciągają partnerów, którzy wykazują niespójne zachowania i nastroje, znane z rodzinnego domu.
DDA często pociągają lub przyciągają partnerów, którzy wykazują niespójne zachowania i nastroje, znane z funkcjonowania w alkoholowym domu. Jednocześnie mogą czuć się zagubieni, gdy nie są w stanie zrozumieć zachowania partnera. Dorosłe dzieci alkoholików mogą mieć trudności z wyrażaniem swoich prawdziwych emocji i mogą się uciekać do odgadywania lub szukania wskazówek u innych, aby dowiedzieć się, jak powinni się „właściwie” czuć. Chroniąc swoje rodziny, utrzymując sekrety rodziny alkoholowej, DDA mogą próbować działać w określony sposób, aby zostać zaakceptowanym przez innych, co może okazać się nieautentyczne. Mogą również tłumić swoje potrzeby, aby skoncentrować się na potrzebach partnerach. Zakładaj, że są głowną przyczyną emocji partnera, mogą kontrolować swoje spontaniczne zachowaniem w nadziei wywołania pożądanych reakcji emocjonalneych, co często powoduje frustrację zarówno DDA, jak i ich partnerów.
DDA mogą być niezwykle samokrytyczne. Jako dzieci były często obwiniane lub identyfikowane jako przyczyna kłopotów. W ten sposób mogą wziąć odpowiedzialność za błędy swoich partnerów i próbować je „naprawić”, nawet jeśli jest to związane z tkwieniem w niezdrowej relacji. Obawiają się porzucenia, ale też unikają prawdziwej bliskości, której wymaga intymna relacja. Niektóre DDA mogą zakładać, że nie są warte miłości partnera, często sabotują związek, ponieważ towarzyszy im przeświadczenie, że ostatecznie zostaną odrzucone. Dorosłe dzieci alkoholików są niezwykle lojalne wobec innych, nawet jeśli są wykorzystywane – żyją z przeświadczeniem, że miłość jest warunkowa.
Syndrom DDA w związku
Oto kilka strategii, dla osób z syndromem DDA, które chcą zacząć budować zdrowe relacje.
- Skoncentruj się na samoopiece: Opieka nad sobą jest sposobem wzięcia odpowiedzialności za własne potrzeby. Koncentrując się na działaniach wspomagających twój własny rozwój, będziesz mniej skłonny do „ratowania” innych kosztem siebie. Dowiedz się, jakie czynności i ludzie mogą ci pomóc, gdy wiążesz się w niezdrowe zależności.
- Komunikuj się autentycznie : staraj się być świadomym tego, kiedy próbujesz kontrolować sytuację za wszelką cenę lub chcesz nią manipulować. Jeśli sięgasz po te sposoby, często odcinasz się od mówienia prawdy. Jeśli jesteś zdezorientowany, „gubisz się” w relacji (zawłaszcza jeśli wchodzisz w nową), staraj się uzyskać klarowność swoich uczuć. W tym celu możesz zapisując swoje myśli, uczucia i przyjrzeć się im z dystansem.
- Wyrażaj, co masz na myśli, nawet gdy jest to trudne: Uważaj, aby nie robić rzeczy, których nie chcesz robić oraz mówić to, co inni chcą usłyszeć – jako DDA masz do tego predyspozycje. Im więcej będziesz mówił o rzeczach, które są dla ciebie autentycznie ważne, tym łatwiej będzie ci to przychodziło w przyszłości. Aby zyskać pewność siebie, zacznij od otwarcia się na ludzi, którzy będą cię wspierać i akceptować. Pracuj swoją drogą do prawdziwego wyrażania siebie.
- Ustal zdrowe granice: Informuj na bieżąco partnera, jakiego rodzaju zachowania nie będziesz tolerował, i co planujesz zrobić, jeśli nie będą przestrzegać twoich granic. Może to być trudne, jeśli nigdy tego nie robiłeś, wymaga samoświadomości i praktyki, jednak zdrowe granice są podstawą satysfakcjonującego związku.
Najzdrowsze relacje wymagają dwóch pełnych osób, które spotykają się, aby dzielić się ze sobą.
- Wspieraj swoją niezależność: Bądź świadomy swojej tendencji do polegania na innych. Zadaj sobie pytanie, jakie myśli sprawiają, że nie wierzysz w siebie i popracuj nad nimi. Najzdrowsze relacje wymagają dwóch pełnych osób, które spotykają się, aby dzielić się ze sobą. Kiedy masz równowagę, możesz czerpać od innych i równocześnie będąc przekonanym, że możesz polegać na sobie.
Przepracowanie syndromu DDA bywa wyzwaniem. Nie musisz wykonywać tej trudnej pracy samodzielnie. Poszukaj grup wsparcia lub zgłoś się na terapię DDA.
Komentując, udostępniając, “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ <3
Konsultacje z psychologiem online
Bez wychodzenia z domu