Depresja – objawy

Depresja (zaburzenie depresyjne) jest powszechną i poważną chorobą, która negatywnie wpływa na samopoczucie, sposób myślenia i sposób działania. Na szczęście jest ona. Depresja powoduje uczucie smutku i / lub utraty zainteresowania czynnościami, które niegdyś osobie nią dotkniętej sprawiały przyjemność. Pprowadzi do różnych problemów emocjonalnych i fizycznych oraz może zmniejszyć zdolność osoby do funkcjonowania w pracy i w domu.

Objawy depresji

Depresyjne objawy mogą przybierać rożne formy i stopnie nasilenia (od łagodnych do ciężkich) Mogą obejmować:

 • Uporczywie smutny, niespokojny lub „pusty” nastrój
 • Uczucia beznadziejności lub pesymizmu
 • Uczucia winy, bezwartościowości lub bezradności
 • Utrata zainteresowania lub rozkoszowania się hobby i czynnościami, które niegdyś cieszyły, w tym seksem
 • Zmniejszona energia, zmęczenie, bycie „spowolnionym”
 • Trudności z koncentracją, zapamiętywaniem lub podejmowaniem decyzji
 • Bezsenność , przebudzenia wcześnie rano lub zaspanie
 • Zmniejszony apetyt i / lub utrata masy ciała lub przejadanie się i zwiększenie masy ciała
 • Myśli o śmierci lub samobójstwie, próby samobójcze
 • Niepokój, drażliwość
 • Uporczywe objawy fizyczne, które nie reagują na leczenie, takie jak bóle głowy, zaburzenia trawienia i przewlekły ból

Objawy muszą trwać co najmniej dwa tygodnie w celu rozpoznania depresji.

Stany medyczne (np. problemy z tarczycą, guz mózgu lub niedobór witamin) mogą naśladować objawy depresji, dlatego ważne jest, aby wykluczyć ogólne przyczyny medyczne.

Depresja dotyka szacunkowo co 15 osobę dorosła (6,7%) w danym roku. Co szósta osoba (16,6%) doświadcza depresji w pewnym momencie swojego życia. Depresja może zaatakować w dowolnym momencie, ale średnio pojawia się po raz pierwszy od późnych lat nastoletnich do połowy lat dwudziestych życia. Kobiety częściej niż mężczyźni doświadczają depresji. Niektóre badania pokazują, że jedna trzecia kobiet doświadcza poważnego epizodu depresyjnego w swoim życiu.

Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ <3

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, od 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. Pracuje w nurcie poznawczo-behawioralnym, terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach oraz ACT. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Krakowie.

KONSULTACJA