You are currently viewing Depresja u mężczyzn zrozumienie problemu
depresja u mężczyzn

Depresja u mężczyzn zrozumienie problemu

Depresja u mężczyzn zrozumienie problemu

Męska depresja jest poważnym stanem medycznym, jednak wielu mężczyzn zupełnie ją ignoruje lub zaprzecza problemowi. Dzięki temu artykułowi nauczysz się rozpoznawać objawy depresji oraz dowiesz się jak poradzić sobie z męską depresją.

Kiedy depresja występuje u mężczyzn, może być maskowana przez niezdrowe zachowania związane ze sposobami radzeniem sobie. Czujesz się rozdrażniony, odizolowany lub wycofany? Czy cały czas pracujesz żeby czymś zająć myśli? Pijesz alkohol żeby się rozluźnić? Te niezdrowe strategie radzenia sobie mogą być wskazówkami, że doświadczasz  męskiej depresji. Z wielu powodów depresja u mężczyzn często jest nierozpoznana co może mieć druzgocące konsekwencje. Zdiagnozowana i poddana leczeniu depresja zwykle ustępuje.

Objawy depresji u mężczyzn

Objawy depresji mogą różnić się u mężczyzn i kobiet. Mężczyźni również często używają innych umiejętności radzenia sobie – zarówno zdrowych, jak i niezdrowych – niż kobiety. Nie jest jasne, dlaczego mężczyźni i kobiety mogą inaczej doświadczać depresji. Prawdopodobnie wiąże się to z chemią mózgu, hormonami i doświadczeniami życiowymi.

Podobnie jak kobiety z depresją, mężczyźni w depresji mogą doświadczać:

  • Smutku, beznadziei lub pustki
  • Uczucia ciągłego zmęczony
  • Trudności z zasypianiem
  • Braku przyjemności z zajęć, które niegdyś ich cieszyły

Inne zachowania u mężczyzn, które mogą być oznakami depresji – ale nie są rozpoznawane jako takie – obejmują:

  • Unikowe zachowania, takie jak spędzanie dużej ilości czasu w pracy
  • Nadużywanie alkoholu lub narkotyków
  • Gwałtowne lub obraźliwe zachowanie
  • Drażliwość lub „niewłaściwy” gniew
  • Ryzykowne zachowania

Ponieważ te zachowania mogą być oznaką lub pokrywać się z innymi problemami zdrowia psychicznego, profesjonalna pomoc jest kluczem do dokładnej diagnozy i odpowiedniego leczenia.

Męska depresji często nie jest diagnozowana

Mężczyźni z depresją często nie są diagnozowani ponieważ nie dopuszczają możliwości wystąpienia depresji w swoim przypadku. Dzieje się tak  z kilku powodów, w tym:

Nieumiejętność rozpoznania depresji. Mężczyźni mogą inaczej odczuwać stany depresyjne. Nasilone bóle głowy, przemęczenie, bezsenność, nadużywanie alkoholu i narkotyków, skłonność do irytacji, a nawet agresji – według specjalistów z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego to właśnie mogą być symptomy „męskiej depresji”. Oznacza to, że smutek i przygnębienie nie występują u dużej części mężczyzn cierpiących na tę chorobę. Różna konstrukcja psychiczna kobiet i mężczyzn w przypadku doświadczania depresji daje o sobie znać. Mężczyzna z depresją ucieka w ryzykowne zachowania i używki, tłumiąc problemy, zamiast je rozwiązywać.
Nasilone oznak i symptomy. Możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, na ile twoje objawy wpływają na ciebie, lub możesz nie chcieć przyznać się przed sobą ani nikim innym, że jesteś w depresji. Ignorowanie, tłumienie lub maskowanie depresji przy niezdrowych zachowaniach tylko pogorszy negatywny stan.
Niechęć do omawiania objawów depresji. Możesz nie być otwarty na rozmowę o swoich uczuciach z rodziną lub przyjaciółmi, nie mówiąc już o pracowniku służby zdrowia. Podobnie jak wielu mężczyzn, możesz podkreślać samokontrolę. Możesz myśleć, że wyrażanie uczuć i emocji związanych z depresją jest nie męskie i dlatego próbujesz je stłumić – bezskutecznie.
Opieranie się leczeniu. Nawet jeśli podejrzewasz, że masz depresję, możesz unikać diagnozy lub odmówić leczenia. Możesz unikać sięgnięcia po pomoc, ponieważ obawiasz się, że piętno depresji może zaszkodzić twojej karierze lub spowodować, że rodzina i przyjaciele stracą szacunek dla ciebie.
Zmiany w myśleniu.  Mężczyzna w depresji to mężczyzna, który negatywnie postrzega sam siebie, uważa że jest niepotrzebny, niekompetentny i pozbawiony wartości. Przy tym ocenia siebie najsurowiej. Dodatkowo wszystkie negatywy są wyolbrzymione. W czarnych barwach widzi przyszłość. Uważa, że sam nie może kierować własnym życiem.

Męska depresja i samobójstwo

Depresja i samobójstwo to tematy tabu, o których niełatwo rozmawiać. Zwłaszcza z mężczyznami, którzy zazwyczaj nie chcą okazywać swoich słabości i unikają konfrontacji. Według danych Krajowej Komendy Policji z 2016 roku aż 86 proc. samobójców w Polsce stanowili mężczyźni. Chociaż kobiety częściej próbują popełnić samobójstwo niż mężczyźni, mężczyźni częściej je popełniają. Dzieje się tak ponieważ:

  • Używają metod, które z większym prawdopodobieństwem spowodują śmierć
  • Działą bardziej impulsywnie pod wpływem myśli samobójczych
  • Zdradzają mniej znaków ostrzegawczych, na przykład mówiąc o samobójstwie

Jeśli masz myśli samobójcze

Jeśli uważasz, że możesz skrzywdzić samego siebie lub spróbować popełnić samobójstwo, sięgnij po pomoc.
Zadzwoń pod 116 123  Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym – czynny od poniedziałku do piątku od godz. 14.00-22.00 (połączenie bezpłatne) lub 22 855 44 32 Ośrodek Interwencji Kryzysowej – poniedziałek – piątek od 8:00 do 20:00.

Sięgnij po pomoc bliskiego przyjaciela lub rodziny – nawet jeśli może być ci trudno mówić o swoich uczuciach

Proszenie o pomoc może być trudne dla mężczyzn. Jednak bez leczenia depresja raczej nie zniknie, a często może się nasilić. Nieleczona depresja może sprawić, że ty i ludzie blisko ciebie będziecie nieszczęśliwi. Może powodować problemy w każdym aspekcie życia, w tym w zakresie zdrowia, kariery, związków i bezpieczeństwa osobistego.

Depresję, nawet ciężką, zwykle udaje się wyleczyć przy pomocy leków, poradnictwa psychologicznego (psychoterapia) lub obu.

To oznaka siły, by prosić o radę lub szukać pomocy, kiedy jej potrzebujesz

Męska depresja i umiejętności radzenia sobie

Leczenie u lekarza psychiatry lub specjalisty zdrowia psychicznego może pomóc w nauce zdrowego radzenia sobie z depresją. Mogą to być:

  • Umiejętność wyznaczania celów. Ustalanie realnych celów i priorytetów zadań.
  • Profesjonalne wsparcie. Depresje dużo łatwiej wyleczyć gdy ma się wsparcie specjalisty.
  • Trening kompetencyjny. Nauka sposobów radzenia sobie ze stresem, takich jak medytacja, uważność i rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów.
  • Trening racjonalnego myślenie. Umiejętność rozróżniania myśli spowodowanych depresja od zdrowych, racjonalnych, wspierających myśli i wpływanie na emocje.
  • Zachęcanie do aktywności. Udział w zajęciach, które poprawiają samopoczucie, takich jak np. gry w piłkę, wędkarstwo, bieganie lub hobby.
    Styl życia. Zdrowy styl życia, w tym ograniczenie używek, zbilansowana dieta i regularną aktywnością fizyczna, wpływa na lepsze zdrowie psychicznego.

Każdemu zdarza się gorszy czas, nawet jeżeli trwa on miesiąc czy też rok. Szczęściem jest mieć wspar­cie w tym trud­nym cza­sie, dra­matem jest samotna walka

Istnieje wiele skutecznych sposobów leczenia depresji. Nie musisz męczyć się z męska depresją – konsekwencje mogą być katastrofalne. Jeśli potrzebujesz pomocy psychologa, który pomoże ci  walczyć z depresja zapraszam do kontaktu.
Udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób. Jeśli możesz podziel się tym artykułem ze znajomymi.

Konsultacje z psychologiem online

Bez wychodzenia z domu

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.