You are currently viewing Epiktet cytaty

Epiktet cytaty

Epiktet wybrane cytaty

Epiktet urodził się w Hierapolis we Frygii (Turcja) w 55 roku. Był ważnym filozofem należącym do szkoły stoików. Studiował pod kierunkiem stoickiego filozofa Musoniusa Rufusa i założył szkołę w Nicopolis. Nauczał tam o trzech gałęziach filozofii (logika, fizyka i etyka), chociaż zachowały się tylko pisma odnoszące się do etyki lub moralności. Epiktet cieszył się wielkim uznaniem jako filozof w ówczesnym społeczeństwie, mówi się, że nawet bardziej niż Platon. Co ciekawe, jego idee zachowały całkowitą słuszność pokonując upływ czasu, łatwo nawet znaleźć w nich podstawy ówczesnej psychologii. Podobnie jak inni filozofowie, Epiktet został zmuszony do opuszczenia Rzymu dekretem Dioklecjana, zmarł w Nikopolis (Grecja) w 135 roku.
„Jeśli podejmiesz się roli ponad siły, nie tylko źle ją odegrasz, ale również zaniechasz innej, którą mógłbyś dobrze odegrać”
„Ludzi wyprowadzają z równowagi nie same fakty, lecz sposób, w jaki ludzie je widzą”
„Niepokoją nas nie rzeczy, lecz nasze mniemania o rzeczach”
„Najpierw naucz się znaczenia tego, co chcesz powiedzieć, a dopiero potem mów”
„Nie usiłuj naginać biegu wydarzeń do swojej woli, ale naginaj wolę do biegu wydarzeń, a życie upłynie ci w pomyślności”
„Raz zobaczyć jakąś rzecz znaczy więcej, niż sto razy o niej słyszeć”
„Zło to nie zdarzenie, które cię spotyka, lecz to, co robisz z tym zdarzeniem”
„Kiedy wady innych sprawiają ci przykrość, spójrz na siebie i zastanów się nad twoimi własnymi. Zajmując się nimi, zapomnisz o złości i nauczysz się żyć mądrze”
„Śmierć sama w sobie nie jest straszna, lecz tylko mniemanie, że jest straszna jest straszne”
„Nikt, kto z własnej woli wybiera życie złe, nie może mienić się wolnym”
„Naszego spokoju nie może zakłócić nic z zewnątrz. Cierpimy tylko wtedy, gdy pragniemy, aby było inaczej, niż jest”
„Muszę umrzeć. Czy muszę więc umrzeć, lamentując? Muszę zostać zakuty w łańcuchy. Czy mam w tej sytuacji lamentować? Muszę się udać na wygnanie. Czy ktokolwiek powstrzymuje mnie przed udaniem się tam z uśmiechem, radością i zadowoleniem?”
Udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób. Jeśli możesz podziel się tym artykułem ze znajomymi.

Konsultacje z psychologiem online

Bez wychodzenia z domu

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.