You are currently viewing Fizyczne objawy złości

Fizyczne objawy złości

Fizyczne objawy złości

Złość jest emocją, której doświadczamy wszyscy. Setki milionów lat temu nasi przodkowie musieli stawić czoła ogromnym bestiom, aby móc jeść lub ocalić swoje życie… krótko mówiąc, czyste PRZETRWANIE. I nawet jeśli złość lub wściekłość powodują, że czasami odczuwasz dyskomfort, nie oznacza to, że sama emocja jest zła lub nieodpowiednia. Niebezpieczna lub niewłaściwa natomiast może być ekspresja emocji gniewu lub złości, czyli zachowanie, za które odpowiadasz.

W przypadku odczuwania każdej emocji, doświadczasz zmian na trzech poziomach: po pierwsze na poziomie poznawczym – spostrzeżenia i myśli, po drugie na poziomie emocjonalnym i fizjologicznym, a po trzecie na poziomie behawioralnym (zachowanie).

  • Poziom poznawczy:  Możesz mieć myśli nacechowane urazą, chęcią odwetu: „Jesteś…”, „Nie masz prawa…”, „To jest nie do zniesienia…”, „To strasznie niesprawiedliwe…”, „Jeśli tak się zachowujesz wobec mnie, to…”. 
  • Poziom emocjonalny:  ciało przechodzi przemiany biochemiczne i hormonalne, które wprowadzają Cię w tryb WALKI : Twoje serce bije szybciej, oddychasz szybciej, mięśnie napinają się, temperatura ciała rośnie i rośnie… krótko mówiąc, Twoje ciało nastawia się na atak .
  • Poziom behawioralny: Twoje zachowanie się zmienia. Twoja twarz przybiera gniewnego wyrazu, twoje gesty są bardziej impulsywne, mówisz głośniej. Możesz stać się werbalnie lub fizycznie agresywny, trzaskać drzwiami, obrażać lub popychać innych.

Ewolucyjne wyjaśnienie złości

Złość posiada funkcję adaptacyjną i ewolucyjną, co to oznacza? Emocje, w tym również złość, pomogły istotom ludzkim jako gatunkowi przetrwać miliony lat. W jaki sposób? Otóż w następujący:

  • Komunikowanie się ze światem zewnętrznym: wszystkie emocje pełnią funkcję informacyjną. Poprzez werbalną i niewerbalną komunikację emocji, pozwalasz całemu światu wiedzieć, jak się czujesz. Spośród wszystkich, to właśnie emocja gniewu najsilniej napędza nasze działanie. 
  • Ochrona przed atakiem:  kiedy uważasz, że ktoś lub coś krzywdzi cię fizycznie lub emocjonalnie, i uważasz, że twoje prawa są deptane, jeśli zakładasz, że istnieje zła intencja, jest bardzo prawdopodobne, że doświadczysz uczucia złości. Twoja ukierunkowana ekspresja tej emocji sprawia, że chronisz siebie.
  • Czyste przetrwanie:  w trosce o przetrwanie rasy ludzkiej jesteś obdarzony umiejętnością walki w celu ratowanie życia.

W jakich sytuacjach doświadczasz złości?

Jasne jest, że jesteś wyjątkową istotą i że masz własne „trigery”, które mniej lub bardziej cię „aktywują”. Na szczęście nie wszyscy reagujemy tak samo… w tych samych sytuacjach. Ale ogólnie emocja złości zwykle pojawia się gdy:

  • postanawiasz coś osiągnąć, a tego nie osiągasz… jest bardzo prawdopodobne, że doświadczysz gniewu, któremu zwykle towarzyszy frustracja, wszystko będzie zależeć od wagi celu, który sobie wyznaczyłeś.
  • ktoś traktuje cię osobiście w sposób, który według ciebie jest krzywdzący / na który nie zasługujesz .
  • jesteś świadkiem lub słyszysz o sytuacji niesprawiedliwości wobec ciebie lub innych ludzi (nawet takich, których nawet nie znasz).
  • czujesz się w prawdziwym niebezpieczeństwie.

Jest bardzo prawdopodobne, że kiedyś doświadczyłeś złości w takich sytuacjach, prawda?

Jak funkcjonuje twoje ciało, kiedy czujesz złość?

Jeśli znajdujesz się w sytuacji rzeczywistego lub potencjalnego zagrożenia, twoje myśli wysyłają sygnał do Autonomicznego Układu Nerwowego, który między innymi ma przygotować twoje ciało do zareagowania na sytuację zagrożenia, poprzez ucieczkę lub walkę.

8 fizycznych objawów złości

Nie wszyscy ludzie doświadczają wszystkich wrażeń, które opiszę poniżej, ale są to najczęstsze doznania:

  • Twoje ciało podnosi swoją temperaturę:  odczuwasz rodzaj „przypływu” ciepła, który identyfikujesz bardziej od tułowia w górę, aż do twarzy. Z lękiem możesz również doświadczyć gorąca, ale jest to ogólnie określane jako „zimniejsza” emocja w porównaniu do gniewu, który jest bardziej intensywny. Podczas odczuwania złości możesz mieć wyrażenie jakbyś „wewnętrznie płonął” .
  • Twoje serce przyspiesza: zauważasz, że Twoje serce bije mocniej, a ciśnienie krwi wzrasta.
  • Twoje mięśnie napinają się: mięśnie twojego ciała napinają się, możesz odczuwać większe napięcie w niektórych obszarach: szczęka, górna część szyi, ręce, nogi. Jeśli utrzymujesz to napięcie mięśni przez długi czas, prawdopodobnie pojawi się drżenie.
  • Twój oddech staje się niespokojny, możesz nawet hiperwentylować: Kiedy jesteś bardzo zły, możesz zacząć oddychać szybciej. Konsekwencją tego może być stan hiperwentylacji (nadmiar tlenu w płucach), który może również powodować inne dodatkowe odczucia fizyczne: uczucie duszenia, zawroty głowy .
  • Twój żołądek jest niespokojny: możesz zacząć odczuwać dyskomfort żołądkowo-jelitowy. W złości, podobnie jak w niepokoju, Twój układ pokarmowy jest sparaliżowany, ponieważ w tym momencie nie jest on priorytetem. Twój organizm potrzebuje wszelkich środków do walki. Więc jeśli jesteś wściekły, twój proces trawienny jest sparaliżowany. W zależności od tego momentu odczuwany dyskomfort może różnić się od wymiotów, nudności, bólu brzucha, biegunki lub zaparć, gazów.
  • Twój głos się zmienia: czy dzwoni dzwonek? Może nie, ale kiedy się złościsz, jest bardziej prawdopodobne, że podnosisz głos, mówisz szybciej, a twoje intonacje są na wyższych rejestrach.
  • Wykonujesz ruchy szybciej i z większą siłą: pamiętaj, że jesteś w trybie walki, więc jeśli ktoś cię zaatakuje i musisz odpowiedzieć zdecydowanie.
  • Twoje oczy się rozszerzają: musisz być bardzo czujny, jesteś w „niebezpieczeństwie”, więc twoje „małe oczy” wyostrzają się, aby wszystko dostrzec. Aby to zrobić, zakres widzenia / czujność rozszerza się. Zdarza się, tak również,  gdy czujesz  niepokój.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł ci trochę lepiej zrozumieć, jak fizycznie objawia się emocja złości. Aby wszystko, co przeczytałeś, miało trochę więcej sensu, polecam ci, abyś następnym razem, gdy doświadczysz gniewu lub wściekłości, spróbował później, tak szybko, jak to możliwe, nazwać własne fizyczne objawy, których doświadczasz. Czy odważysz się spróbować?

Udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób. Jeśli możesz podziel się tym artykułem ze znajomymi.

Konsultacje z psychologiem online

Bez wychodzenia z domu

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.