„Jak naprawić związek?”, ” jak uratować związek?”, pytania te często padają z ust osób, które zgłaszają się do mnie na konsultacje. I chociaż każdy przypadek jest inny, istnieje wiele dobrze zbadanych strategii psychologicznych, które mogą pomóc wzmocnić relacje miłosne. Oto siedem strategii, które pozwalają tworzyć zdrowy związek lub odbudować związek po kryzysie.
Jak budować zdrowy związek
Efekt pozytywnych oczekiwań – jest to jedno z najlepiej zbadanych zjawisk psychologicznych. Psycholog Robert Rosenthal wykazał, że zachowując pozytywne oczekiwania co do zachowania innych, możemy subtelnie wpływać na ich zachowanie w dobry sposób (efekt „wiem, że potrafisz to zrobić”). Utrzymywanie pozytywnych oczekiwań wobec ukochanej osoby („Jesteś dobrym człowiekiem”; „Myślę, że jesteś fantastyczny”; „Uda ci się”) może nie tylko sprawić, że poczuje się lepiej, ale również sprawi, że będzie działać lepiej.
Pozytywne wsparcie społeczne – badania pokazują, że udzielanie pozytywnego wsparcia zestresowanej bliskiej osobie wzmacnia ją. Nie jest to oczywiście wielkie odkrycie, jednak w przeprowadzonych badaniach okazało się, że kluczowe jest ograniczenie do minimum „negatywnego wsparcia”. Przykładami negatywnego wsparcia społecznego są komentarze „Mówiłem Ci, że tak będzie!” wyśmiewanie, besztanie lub karanie. Bądź pozytywnie wspierający, słuchając, a nie pouczający – dający rady o które nikt cię nie prosi. Jeśli twój partner przede wszystkim potrzebuje być wysłuchany i zrozumiany, bądź empatyczny i wspierający (patrz empatyczne słuchanie poniżej). Jeśli twoja pomoc w rozwiązywaniu problemów jest według niego w porządku, spróbuj rozwiązać problem. Bądź tym, czego potrzebuje twoja ukochana osoba w danym czasie. W razie wątpliwości – zapytaj „CZY JEST COŚ CO MOGĘ DLA CIEBIE ZROBIĆ?”
Zasada wzajemności – „jeden dobry uczynek zasługuje na inne” zjawisko, które ma ważne implikacje dla wszystkich innych strategii. Zasadniczo zasada wzajemności głosi, że jeśli ktoś wyświadczy nam przysługę, czujemy się zobligowani do rewanżu i istnieje psychologiczna motywacja, by zwrócić przysługę. Tak więc, jeśli nasz partner nas komplementuje, odczuwamy potrzebę oddania komplementu. Kluczem jest utrzymanie normy na pozytywnym terytorium – skupienie się na pozytywnych cechach i zachowaniach naszej ukochanej osoby. Zorganizuj miło czas, wyświadcz jakąś przysługę, pomóż w jakiejś trudnej sytuacji – a zazwyczaj otrzymasz coś pozytywnego w zamian.
Przekształcenie poznawcze – gdy twoja ukochana jest zaniepokojona lub żyje koncentrując swoje myśli tylko na negatywach – chorobie, nieszczęściu, stresorze w pracy – spróbuj przedstawić alternatywny sposób patrzenia na sytuację w bardziej pozytywnym świetle. To stara, sprawdzona technika skupiania się na pozytywach zamiast negatywach („Policz swoje błogosławieństwa”, „Za co jesteś wdzięczny”). Pamiętaj, że masz wpływ na to jak funkcjonujecie w relacji – jeśli jesteś aktywnym uczestnikiem.
Słuchanie empatyczne – celem empatycznego słuchania jest umożliwienie partnerowi ujawnienia uczuć, myśli, obaw, stresów lub problemów i zrobienie tego poprzez pełne słuchanie i współodczuwanie z nim. Jedną z trudności jest nasza skłonność do mówienia czegoś – oferowania porad lub sugestii – ale ważne jest, aby skupić się po prostu na zrozumieniu emocji i obaw naszego partnera i wykazać, że rozumiemy jego uczucia. Empatyczne słuchanie może sprawić, że nasz partner poczuje się lepiej, rozładuje stres i odzyska poczucie bezpieczeństwa. Norma wzajemności sugeruje, że jeśli jesteśmy empatycznym słuchaczem, nasz partner również stanie się bardziej empatyczny – jeśli tak się nie stanie, nie zaszkodzi zwrócić mu na to uwagę. Podobnie jak wiele z tych strategii, empatyczne słuchanie jest czymś, co należy rozwinąć.
Związek powinien być twoją bezpieczną przystanią, a nie polem walki. W życiu musisz stoczyć wystarczająco wiele bitew a dom jest po to, by od nich odpocząć i nabrać sił
Bezwarunkowe pozytywne nastawienie – opracowane przez humanistycznego psychologa Carla Rogersa koncepcja, zakłada akceptację i wsparcie bliskiej osoby, niezależnie od tego, co dana osoba zrobiła, doświadczyła lub powiedziała. Podobnie jak empatyczne słuchanie, okazywanie bezwarunkowego pozytywnego szacunku wymaga cierpliwości i praktyki. Musisz zawiesić własne uczucia i opinie i po prostu docenić drugą osobę. Z czasem wykazanie bezwarunkowego pozytywnego szacunku powinno zostać zwrócone przez partnera.
Przebaczanie – gdy twój partner przekracza granice, ważne jest utrzymanie relacji, w której jest miejsce na wybaczenie i niechowanie urazy. Wszyscy popełniamy błędy – Ty również, przebaczając ludzkie potknięcia, możemy modelować, budować czy naprawiać pęknięte relacje.
Oczywiście relacje są ulicą dwukierunkową. Obaj partnerzy muszą zaangażować się w te pozytywne zachowania psychologiczne, aby związek mógł odnieść sukces.
Na zakończenie zostawię cytat do refleksji
Ja robię swoje, a ty swoje. Nie jestem na tym świecie po to, by spełniać twoje oczekiwania, a ty nie jesteś na tym świecie, by spełniać moje. Ty to ty, a ja to ja. I jeśli przypadkiem natrafimy na siebie to wspaniale, jeśli nie, to nic nie można na to poradzić.
Pamiętaj, że każdy z nas jest odrębną jednostką, jednak tworzenie zdrowej relacji jest bardzo ważne dla równowagi psychicznej i pozwala lepiej radzić sobie z przeciwnościami, które niesie życie.
Zostaw w komentarzu informację czy ten artykuł był dla ciebie przydatny. Możesz go również ocenić, klikając w gwiazdki pod artykułem. Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób. DZIĘKUJĘ <3