You are currently viewing Wademekum higieny snu – 10 wskazówek jak się wysypiać

Wademekum higieny snu – 10 wskazówek jak się wysypiać

Jedną z najważniejszych rzeczy, które należy robić w celu zachowania zdrowia jest wysypianie się. Przeciętna osoba dorosła potrzebuje nocą około 7-8 godzin snu. Dzieci i niektóre osoby dorosłe potrzebują go nieco więcej. Jeśli nie wysypiasz się, przez cały dzień będziesz czuł się ospały i zmęczony oraz z trudem będzie ci przychodzić zebranie myśli. Nic dziwnego, że brak snu jest częstą przyczyną wypadków i osłabionej umiejętności podejmowania decyzji.

10 wskazówek na dobry sen

Właściwe nawyki dotyczące pory spania są istotne dla każdego rodzaju zdrowego stylu życia. Skorzystaj w poniższych wskazówek, jeśli masz kłopoty z zaśnięciem lub często się wybudzasz.

  1. Na przynajmniej 6 godzin przed snem nie spożywaj kofeiny.
  2. Przed snem i w nocy unikaj alkoholu, nikotyny i narkotyków.
  3. Przed snem unikaj źródeł rażącego światła, w tym telewizji, gdyż mają działanie pobudzające.
  4. Nie ćwicz, nie jedz ciężkiego posiłku na krótko przed snem.
  5. W ciągu dnia unikaj drzemek, gdyż mogą sprawić, że nocą będziesz mniej senny.
  6. Spraw, aby twoja sypialnia była tak komfortowa, jak to tylko możliwe. W pomieszczeniu utrzymuj chłodną, przyjemną temperaturę, odcinaj źródła światła (jeśli trzeba, podczas snu używaj maski na oczy) i ograniczaj dostęp dźwięków (jeśli trzeba, używaj zatyczek do uszu).
  7. Nie używaj łóżka w sypialni do pracy, czytania lub oglądania telewizji – niech łóżko będzie miejscem w którym śpisz. Dzięki temu twój umysł i ciało zacznie utożsamiać łóżko ze snem, a nie z działaniem.
  8. Jeśli masz problem z zaśnięciem lub budzisz się w środku nocy i nie możesz znowu zasnąć, wstań z łóżka i zrób coś kojącego, aż poczujesz się na tyle zmęczony, aby znowu się położyć. Nie leż w łóżku, myśląc o innych rzeczach: to tylko pogorszy twoje samopoczucie i utrudni ponowne zaśnięcie.
  9. Każdej nocy kładź się spać o tej samej porze i każdego ranka budź się o tej samej porze. Stwórz regularny cykl spania i budzenia się, który stanie się przewidywalny dla twojego organizmu.
  10. Zanim położysz się spać zadbaj o relaks, aby uspokoić swoje ciało i umysł: weź kojącą kąpiel, pomedytuj, pomódl się, zapisz swoje myśli, użyj technik relaksacyjnych itp.

Jeśli twoje problemy ze snem się utrzymują i nie możesz się powstrzymać od spania w ciągu dnia lub czujesz przygnębienie, skonsultuj się z lekarzem.

Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ <3

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.