To jak się czujesz, myślisz i postępujesz w ciągu dnia, zależy od tego czy dobrze śpisz w nocy. Twoje nawyki w ciągu dnia mogą poważnie wpłynąć na jakość i ilość snu, jaki dostarczysz sobie w ciągu nocy.

Nie ma magicznej sztuczki, która natychmiastowo rozwiąże problem ze snem, bezsenność, budzenie się w nocy i natychmiast zapewni ci zdrowy głęboki sen. Poprzez lepsze zrozumienie różnych problemów wpływających na pojawienie się twoich problemów ze snem, możesz zidentyfikować konkretne czynniki, zmienić je lub wyeliminować i zacząć lepiej spać w nocy. W tej kategorii znajdziesz artykuły dotyczące zaburzeń snu.

Read more about the article Objawy stresu
objawy stresu

Objawy stresu

Stres jest normalną reakcją fizyczną na zdarzenia, które sprawiają, że czujesz się zagrożony lub jesteś pod pewną presją. W małych dawkach to „ciśnienie” pomaga skupić się, być energicznym i czujnym, ale kiedy stres staje się przytłaczający, może być szkodliwy dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Źródło stresorów może leżeć w wykonywanej pracy, relacjach z innymi ludźmi, sytuacji materialnej itd.. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z stresem epizodycznym, przewlekłym stresem lub poważnym wyzwaniem życiowym, takim jak choroba lub rozwód, stres może mieć znaczący wpływ zarówno na twoją fizyczną, jak i emocjonalną równowagę. Skąd wiec masz wiedzieć, że masz do czynienia z poziomem stresu, który jest dla ciebie niezdrowy? (więcej…)

Czytaj dalejObjawy stresu
Read more about the article Terapia poznawczo-behawioralna w zaburzeniach snu
problemy ze snem bezsenność

Terapia poznawczo-behawioralna w zaburzeniach snu

Jeśli regularnie i często doświadczasz poczucia zmęczenia po nocnym odpoczynku, które zakłóca twoje codzienne funkcjonowanie, możesz cierpieć na zaburzenia snu. Jeśli identyfikujesz się z problemem opisanym powyżej, istotna dla ciebie będzie informacja, że nie musisz cierpieć z powodu błędnego cyklu nieprzespanych nocy i poczucia zmęczenia w ciągu dnia, które mają wpływ na twój nastrój, poziom energii i ogólny stan zdrowia. W przypadku wielu problemów ze snem terapia poznawczo-behawioralna (CBT) może być skuteczniejszym rozwiązaniem niż tabletki nasenne. CBT może pomóc rozluźnić umysł, zmienić nastawienie, poprawić nawyki w ciągu dnia i przygotować Cię na spokojny sen bez nieprzyjemnych skutków ubocznych lub problemów zdrowotnych w dłuższej perspektywie, które mogą wywoływać leki. 

(więcej…)

Czytaj dalejTerapia poznawczo-behawioralna w zaburzeniach snu

Wademekum higieny snu – 10 wskazówek jak się wysypiać

Jedną z najważniejszych rzeczy, które należy robić w celu zachowania zdrowia jest wysypianie się. Przeciętna osoba dorosła potrzebuje nocą około 7-8 godzin snu. Dzieci i niektóre osoby dorosłe potrzebują go nieco więcej. Jeśli nie wysypiasz się, przez cały dzień będziesz czuł się ospały i zmęczony oraz z trudem będzie ci przychodzić zebranie myśli. Nic dziwnego, że brak snu jest częstą przyczyną wypadków i osłabionej umiejętności podejmowania decyzji. (więcej…)

Czytaj dalejWademekum higieny snu – 10 wskazówek jak się wysypiać