Read more about the article Psychologiczne podłoże lęku przed bliskością
lęk przed bliskością

Psychologiczne podłoże lęku przed bliskością

Psychologiczne podłoże lęku przed bliskościąLęk przed bliskością, przejawia się najczęściej w unikaniu bliskich związków emocjonalnych i/lub intymnych a także wycofaniu społecznemu. Ludzie, którzy doświadczają lęku przed bliskością, często paradoksalnie mają…

Czytaj dalejPsychologiczne podłoże lęku przed bliskością
Read more about the article Jak radzić sobie ze złością w związku
jak radzić sobie ze złością

Jak radzić sobie ze złością w związku

Zwykle atak na „mnie” i „moje” wywołuje gniew. Często przekonanie o niesprawiedliwym traktowaniu albo o tym, że sytuacja wygląda inaczej, niż powinna wzbudza gniew. Zastanów się np. nad tym, jak rozgniewałaby się większość ludzi, gdyby ich partner odszedł bez ostrzeżenia lub wyjaśnienia. Neurobiolodzy obserwują związek gniewu z zawężeniem uwagi. Dzieje się tak, by wykluczyć wszystkie inne sytuacje – oprócz tej, która powoduje uczucie złości, z przesadzonymi opiniami na temat winy. (więcej…)

Czytaj dalejJak radzić sobie ze złością w związku

Jak funkcjonować z poczuciem samotności

Poczucie samotność jest nieodłączną częścią ludzkiej egzystencji. Wszyscy doświadczyliśmy tego uczucia chociaż raz w swoim życiu. Może być ono spowodowane okolicznościami łatwymi do zidentyfikowania, takimi jak wyprowadzka z domu rodzinnego czy wygaśnięcie przyjacielskiej relacji. Możesz jej doświadczać w związku, który na pierwszy rzut oka wydaje się spełnieniem marzeń. Możesz czuć się osamotniony z powodu własnych decyzji, takich jak zerwanie niezdrowego, długoletniego związku czy przeprowadzka do innego miasta, za granicę. Samotność bywa bolesna i nie ma na nią magicznego lekarstwa. Pomimo to, samotność może zmienić twoją świadomość i zaoferować nowe, ważne spostrzeżenia , jeśli tylko zechcesz się w nią wsłuchać. (więcej…)

Czytaj dalejJak funkcjonować z poczuciem samotności

Poczucie bezpieczeństwa w związku

W związkach o charakterze miłosnym partnerzy zwykle wymagają akceptacji, bliskości, zrozumienia – i za nimi tęsknią – oraz chcą czuć się kochani, doceniani i ważni. Te potrzeby są normalne, a ich naturalna, wzajemna realizacja zwiększa poziom zdrowia fizycznego i psychicznego oraz ogólną jakość życia obydwojga partnerów. (więcej…)

Czytaj dalejPoczucie bezpieczeństwa w związku