You are currently viewing W drodze do szczęścia – koło wartości

W drodze do szczęścia – koło wartości

Co byś odpowiedziała, gdyby ktoś zapytał Cię: “Czy jesteś szczęśliwa?”. Albo, gdybyś sama siebie o to zapytała? Wtedy odpowiedź byłaby prawdopodobnie bardziej szczera i prawdziwa. Masz poczucie, że ciągle za czymś gonisz, robisz wiele rzeczy, realizujesz codzienne zadania, których wciąż przybywa, jesteś zmęczona, przytłoczona, nie masz czasu dla siebie, a nawet jak go znajdziesz, to tak naprawdę nie wykorzystujesz na to, czego tak naprawdę chcesz? Czy możesz z ręką na sercu powiedzieć sobie “Tak, jestem szczęśliwa, robię to, co sprawia mi radość, realizuję siebie, tak jak zawsze chciałam”? Nie? W takim razie może najwyższy czas to zmienić 🙂

Jak? – zapytasz. Poprzez poznanie swoich wartości – odpowiem. Oczywiście nie tylko, ale jest to pierwszy i niezwykle istotny krok do poznania tego, co Cię motywuje, determinuje Twoje wybory, prowadzi Cię w życiu. Do poznania tego, co sprawi, że poczujesz się szczęśliwa i spełniona. To właśnie wartości i oczekiwania determinują Twoje potrzeby. Każdy z nas potrzebuje do szczęścia czego innego, nie ma jednego uniwersalnego przepisu na szczęście. Ale warto poznać swój własny przepis i ugotować z niego coś pysznego!

Wartości – po co je znać?

Odkrycie swoich wartości pozwoli Ci dokonywać właściwych dla Ciebie wyborów, dzięki którym zamiast frustracji będziesz czuła spełnienie. Dzięki znajomości swojego systemu wartości możesz wybrać taką pracę, do której będzie Ci się chciało wstawać, możesz tak zarządzać swoim czasem, żeby jak najwięcej poświęcać zaspokojeniu swoich kluczowych wartości, co sprawi, że każdy dzień będzie wyjątkowy!

Wyobraź sobie Emilię, dla której rozwój, nauka i realizacja siebie są kluczowe i to właśnie sukcesy zawodowe wprawiają ją w stan pełnej szczęśliwości, którego nie jest w stanie osiągnąć w innych dziedzinach. Ona jednak nie jest tego do końca świadoma. Została wychowana w tradycyjnej, wielodzietnej rodzinie, w której główne wartości to rodzina, miłość i bezpieczeństwo. Naturalnie oczekiwania rodziców i dziadków wobec niej były dość oczywiste: wyjście za mąż i zostanie matką, bo przecież to jest najważniejsze w życiu. Pytanie tylko w czyim życiu i dla kogo najważniejsze? Mając jednak pewien wzór, Emilia wyszła za mąż i założyła własną rodzinę. Dość szybko pojawiła się frustracja związana z siedzeniem w domu i opieką nad dziećmi, kłótnie z mężem stały się standardem, co w konsekwencji doprowadziło do… No właśnie, do czego? Scenariusze mogą być różne, bo na poznanie swojego własnego systemu wartości, nie tego narzuconego przez rodzinę, czy społeczeństwo, nigdy nie jest za późno! Choć oczywiście zawsze lepiej zrobić to możliwie najwcześniej 🙂

Poznaj swoje wartości!

Istnieje wiele sposobów poznania swoich wartości. Oczywiście wspaniale jest poznać je przy wsparciu profesjonalisty, coacha, czy psychologa, który w pełni wykorzysta nasz potencjał, kreatywność i pomoże zajrzeć w głąb siebie, co sprzyja poznaniu faktycznie ważnych dla nas wartości. Istnieją natomiast inne możliwości, dzięki którym możemy sami je odkryć! Jedną z takich możliwości są gotowe karty wartości (www.valuespoker.com), w które możesz grać sama, z partnerem, czy ze znajomymi. Pomagają nie tylko odkryć ważne dla Ciebie wartości, zwiększyć samoświadomość, usystematyzować wiedzę na swój temat, ale także pozwolą Ci wyznaczać cele oparte na wartościach, poznać wewnętrzne motywatory, czy poprawić relacje z bliskimi. Pamiętaj, że wartości nie muszą być stałe, mogą zmieniać się pod wpływem różnych zdarzeń, czasu, czy zmian otoczenia. Dlatego warto co jakiś czas odświeżać znajomość swoich wartości i grać w karty raz na kilka miesięcy. Z kartami Values Poker przejdziesz przez lejek wartości wyznaczając kilka kluczowych dla Ciebie w danym momencie. Znając swoje wartości kluczowe możesz wykonywać różne ćwiczenia coachingowe, sama lub z pomocą coacha, takie jak np. koło wartości, które jest świetne na początku pracy z wartościami.

Koło wartości

Poniżej znajdziesz koło, które możesz wydrukować lub narysować własne, jeśli chcesz żeby miało więcej lub mniej części. Poniżej znajdziesz listę przykładowych wartości. Chcę teraz, abyś wybrał z tej listy od 10 do 12 najważniejszych dla Ciebie wartości. Wybierz te rzeczy, które są Tobie absolutnie najbliższe. Poświęć na to ćwiczenie dokładnie tyle czasu, ile potrzebujesz. Nie spiesz się- spokojnie zastanów się, co wybrać. Ten wybór będzie miał później dla Ciebie wielkie znaczenie, dlatego wybieraj powoli. Wybrane wartości zapisz na kartce papieru.

Miłość Niezależność Rozwój osobisty
Akceptacja Elastyczność Wykształcenie
Zaufanie Wolność
Wiara Mądrość Kreatywność
Zdrowie Bliskość Wyobraźnia
Piękno Wygoda Marzenia
Intymność Dobra zabawa
Humor Bezpieczeństwo
Spokój Energia Komfort
Szczerość
Wdzięczność Satysfakcja Spokój
Wsparcie Radość Pewność
Wrażliwość Szczęście Sprawiedliwość
Lojalność
Balans Bogactwo Duma
Harmonia Dostatek
Intuicja Sukces Przygoda
Motywacja Perfekcjonizm Ryzyko
Pasja Niezależność finansowa Wyzwania

Teraz, gdy już masz wstępną listę swoich wartości, nadaj im numerki- od 1 do 10. 1 to rzecz dla Ciebie absolutnie najważniejsza w życiu, 2 to wartość również ogromnie ważna lecz trochę mniej, i tak dalej. Ustal hierarchię swoich wartości. Również rób to powoli i dokładnie.

Teraz zastanów się nad każdą z nich i określ na ile jesteś z danej wartości zadowolona w skali od 1 do 10, przy założeniu, że 1 to najmniej a 10 to stan idealny, gdzie w pełni realizujesz tę wartość i nie potrzebujesz nic zmieniać w jej obszarze. Zaznacz wartości na kole, zakreskuj wyznaczone obszary i zerknij na swoje wypełnione koło. Odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • Co czujesz jak patrzysz na swoje koło wartości?  
  • Która wartość wymaga największej uwagi?
  • Której wartości chcesz poświęcić więcej uwagi?
  • Zwiększenie poziomu zadowolenia z której wartości wpłynęłoby pozytywnie na pozostałe?
  • Co się stanie, jeśli nic nie zmienisz?
  • Co chcesz zrobić dla każdej z wypisanych wartości?
  • Jaki będzie Twój pierwszy krok?

Życzę Ci wspaniałej przygody z wartościami i poczucia spełnienia przy realizacji celów opartych o Twój własny system wartości.

Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ <3

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.