You are currently viewing Współczujący list do siebie | Psycholog Wojciech Klęk
Współczujący list do siebie

Współczujący list do siebie | Psycholog Wojciech Klęk

Współczujący list do siebie psychoterapia

Pisanie współczującego listu do siebie  polega na przywołaniu trudnych momentów z przeszłości oraz spojrzenie na siebie z perspektywy osoby głęboko współczującej, mądrej  pełnej bezwarunkowej akceptacji. Jeśli ci to odpowiada, możesz wyobrazić sobie siebie jako kochającą, życzliwą obecność. Ów głos w tobie jest 'wyrazem twojej wewnętrznej kochającej życzliwości i intuicyjnej mądrości.

Jak napisać list do siebie?

Przeznacz na to ćwiczenie wystarczająco dużo czasu, byś mógł je wykonać bez pośpiechu. Zrób to w miejscu, w którym będziesz miał prywatność i poczucie bezpieczeństwa. Potrzebny ci będzie ołówek i kartka papieru oraz powierzchnia do pisania. Na początku przez minutę lub dwie koncentruj uwagę na płynącym oddechu. Poczuj swoje stopy dotykające podłogi. Łagodnie pozwól plecom się wyprostować i poczuj się zakorzeniony w ziemi. Najlepiej jak potrafisz, uwolnij się od osądów, analiz, a nawet opisów oraz skieruj niezmąconą uwagę na swój oddech wpływający i wypływający z ciała. Po kilku minutach uważnego oddychania, robiąc kolejny wdech, pozwól uwadze spocząć na strumieniu swoich myśli. Uwalniając się od koncentracji na oddechu, przywołaj do świadomości bieżące sytuacje ze swojego życia.

Jakie konflikty, problemy lub krytyczne uwagi na własny temat przychodzą ci do głowy? Co zaczyna ci mówić twój umysł? Jakie emocje w tobie narastają?

Robiąc wydech, uwolnij się od tych myśli i uczuć. Wraz z następnym wdechem skieruj uwagę na obraz siebie samego jako współczującej i mądrej istoty. W swoim współczującym umyśle masz mądrość i emocjonalną siłę. Bezwarunkowo akceptujesz wszystko, czym jesteś w bieżącej chwili, i masz do siebie doskonale niepotępiające nastawienie. Twoje współczujące ja promieniuje emocjonalnym ciepłem. Uświadom sobie spokój i mądrość, które posiadasz. Poświęć chwilę, by poczuć fizyczne doznania towarzyszące wyłonieniu się współczującego umysłu. Uświadom sobie siłę i uzdrawiające właściwości rozległej i głębokiej życzliwości. Uświadom sobie, że ta kochająca życzliwość i to potężne współczucie istnieją w tobie jako nieprzebrane źródło siły.

Rozpoczynając, pamiętaj o prostej czynności uprawomocnienia własnych uczuć. Istnieje wiele dobrych powodów do stresu, którego teraz doświadczasz. Twój mózg i umysł wyłoniły się w trwającym od milionów lat procesie rozwoju życia na tej planecie. Nie zostałeś stworzony do radzenia sobie z konkretnymi napięciami i zawitościami naszej obecnej sytuacji społecznej. Twoja przeszłość obfitowała w poważne wyzwania i zdarzenia, które powodowały twoje cierpienie.

Czy możesz się otworzyć na pełne współczucia zrozumienie, że twoje zmagania są naturalną częścią życia i nie ma w tym twojej winy?

Przez kilka następnych minut pozwól sobie skomponować pełen współczucia list do siebie, który będzie wyrazem twojego współczującego ja.

 Pozwól sobie napisać list, który wypełni przynajmniej jedną stronę. Jeśli będziesz gotów, możesz go zabrać na następne spotkanie ze swoim terapeutą. Możecie go wspólnie przeczytać i zastanowić się nad słowami i uczuciami, które pozwoliłeś sobie tu wyrazić.

Pisania listu do siebie jest jedną z metod pracy z wewnętrznym dzieckiem i nad samooceną. Metoda ta jest prosta i skuteczna. Pomaga uwolnić się od trudnych emocji i popatrzeć na siebie z innej perspektywy.

Udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób. Jeśli możesz podziel się tym artykułem ze znajomymi.

Artykuł na podstawie “Regulacja emocji w psychoterapii” Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Konsultacje z psychologiem online

Bez wychodzenia z domu

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.