You are currently viewing 15 inspirujących cytatów od Marka Aureliusza
marek aureliusz cytaty

15 inspirujących cytatów od Marka Aureliusza

15 inspirujących cytatów od Marka Aureliusza

Marek Aureliusz Antoninus Augustus (często określany jako „mądry”) był cesarzem Imperium Rzymskiego od 161 do śmierci w 180. Ostatni z „Pięciu dobrych cesarzy”, uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli filozofii stoickiej. Przedstawiam wam 15 cytatów Marka Aureliusza, które skłaniają do refleksji.

 1. Człowiek tyle jest wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje

 2. Jak wielki spokój zyskuje ten, kto nie baczy na to, co bliźni mówi, czyni lub myśli, ale na to tylko, co sam robi, by było sprawiedliwie i zbożnie.

 3. Każdą pracę wykonuj, jakby miała ona być ostatnią w życiu.

 4. Kiedy wady innych sprawiają ci przykrość, spójrz na siebie i zastanów się nad twoimi własnymi. Zajmując się nimi, zapomnisz o złości i nauczysz się żyć mądrze.

 5. Ludzie, którzy pragną się jeden nad drugim wywyższyć, przed sobą wzajem się poniżają.

 6. Możesz zacząć życie nowe. Jeszcze raz przyjrzyj się sprawom tak, jak zwykłeś to czynić. Na tym bowiem polega odrodzenie życia.

 7. Najtrudniej dotrzeć do siebie samego.

 8. Nasze życie jest tym, co zeń uczynią nasze myśli.

 9. Nie godzi się, aby twoja dusza czuła się zmęczona tym życiem, zanim nie zmęczy się nim ciało.

 10. Skutki gniewu są dużo poważniejsze od jego przyczyny.

 11. Usuń poczucie krzywdy, a usunie się krzywda.

 12. Zamierzam spotkać się dzisiaj z ludźmi, którzy zbyt wiele mówią, z ludźmi samolubnymi, egoistami i niewdzięcznikami. To mnie jednak nie zaskoczy i nie zdziwi, ponieważ nie umiem wyobrazić sobie świata bez ludzi tego rodzaju.

 13. Życie jest krótkie. Korzystaj z teraźniejszości w sposób rozumny i słuszny. Bądź rozsądny w odpoczynku.

 14. Zawsze masz możność żyć szczęśliwie, jeśli pójdziesz dobrą drogą i zechcesz dobrze myśleć i czynić. A szczęśliwy to ten, kto los szczęśliwy sam sobie przygotował. A szczęśliwy los – to dobre drgnienie duszy, dobre skłonności, dobre czyny.

 15. Należy odczuć, jakiego świata jesteś cząstką.

Który cytat zainspirował Cię? Podziel się w komentarzu!

Udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób. Jeśli możesz podziel się tym artykułem ze znajomymi.

Konsultacje z psychologiem online

Bez wychodzenia z domu

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.