You are currently viewing Nawyki, ludzi produktywnych

Nawyki, ludzi produktywnych

Sentencji oraz cytatów dotyczących sukcesu jest mnóstwo. Sam chętniej po nie sięgam i dzielę się nimi z wami na facebooku, aby dać garść inspiracji. By odnieść sukces potrzebujemy kilkunastu czynników. W dzisiejszym artykule skupię się na nawykach osób produktywnych. Produktywność według mnie jest kluczowym czynnikiem sukcesu. Wizja, marzenia, entuzjazm są paliwem, jednak bez odpowiedniego planu podążymy w niewłaściwym kierunku a nasza produktywność spadnie. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek jak podnieść osobistą produktywność.

Zapisuj zadania do wykonania

Sporządzanie listy zadań do wykonania, jest według mnie jednym z najistotniejszych punktów dobrej organizacji. Jak zwykł mawiać Brian Tracy, cel niezapisany to tylko pobożne życzenie. Jeśli wypiszesz wszystkie zadania do wykonania będzie ci również łatwiej nimi zarządzać, wyznaczyć priorytety (polecam ci do tego metodę S.M.A.R.T). Chcesz być efektywny – planuj swoje działania.

Rada: sporządź listę zadań na kolejny dzień wieczorem. Dzięki temu po przebudzeniu będziesz dokładnie wiedział, co masz robić i nie stracisz najlepszego czasu w ciągu dnia. Pamiętaj, że najbardziej produktywni jesteśmy, w ciągu pierwszych 5 godzin po przebudzeniu – potem efektywność spada.

„Korzyści płynące z dobrego planowania są ogromne. Szacuje się, że każda minuta poświęcona na planowanie pozwala zaoszczędzić dziesięć minut pracy”

Nie marnuj czasu

Ludzie odnoszący sukces posiadają odnoszące sukces nawyki – to również z Tracy’ego. Zawsze jest coś czego można się nauczyć lub są rzeczy, które trzeba zrobić. Wbrew pozorom, osoby proaktywne są… mniej zmęczone. Zastanów się, czy nawykowe oglądanie cały wieczór telewizji ma sens? Jaką masz z tego korzyść w perspektywie długofalowej? Często słyszę o braku czasu od różnych osób, wydaje mi się, że problem polega bardziej na złym jego wykorzystaniu.

Rada: zastanów się na co przeznaczasz swój wolny czas, jak twój zwyczaj przełoży się na długotrwałe efekty. Może warto lepiej zarządzać dostępnym czasem? Przetestuj posegregowanie swojego wolnego czasu. Jeśli masz problemy z wagą, zamiast siedzieć przed komputerem może warto wyjść wieczorem na godzinny spacer? Chcesz lepiej zarabiać – może zamiast serialu przez godzinę wieczorem poczytasz książki/czasopisma związane z twoją branżą? Pamiętaj, że mistrzostwo to iloczyn działania pomnożonego przez czas.

Wyciągaj wnioski z popełnionych błędów

Będów nie popełnia wyłącznie osoba, która nic nie robi – choć brak działania to czasami największy błąd z możliwych 😉 Popełniaj błędy często, aby osiągnąć sukces szybciej – to dewiza mistrzów. Nie bój się porażek, błędów, pamiętaj, że są nieuniknione w procesie nauki.

Rada: kiedy czujesz, że zawiodłeś, poniosłeś porażkę – nie rozczulaj się. Pomyśl chwilę i zapisz trzy rzeczy, które poszły nie tak i jak możesz ich uniknąć następnym razem. Wyciągnij wnioski, pamiętaj, że jesteś bogatszy o doświadczenie.

Skup się na celu

Żyjemy w świecie, gdzie co chwila coś dzwoni, brzęczy, krzyczy „sprawdź maile! odpisz na maile!” i wymaga od nas stałego zaangażowania w komunikację elektroniczną. Smsy, wirtualny świat social media i możliwość wysyłania emaili z telefonu mogą być niezłymi pożeraczami czasu, jeśli są źle przez nas zarządzane.

Rada: wyznacz sobie sztywne godziny oraz przedział czasowy sprawdzania wiadomości w social mediach – jeśli marketing w social media nie są Twoją pracą 😉 Jeśli ustalisz np. sprawdzanie facebooka, instagrama, snapa…. 2 razy dziennie przez 15 min. unikniesz niepotrzebnej dekoncentracji.

Obserwuj swoje myśli…

…i zapisuj dobre pomysły 🙂 Sam zauważyłem, że, momenty olśnienia, przychodzą najczęściej w najmniej spodziewanych chwilach. Jeśli przyjdzie ci do głowy dobry pomysł, po prostu zapisz go – dzięki temu nadasz mu fizyczną formę i będziesz mógł się nad nim zastanowić w przyszłości. Kto wie, może właśnie ta myśl, może być strzałem wartym miliony.

Rada: zainstaluj na telefonie aplikację do robienia notatek (np. quick notes), lub noś przy sobie długopis i notes – zapisuj pomysły.

Masz jedno życie – uświadom to sobie

Podobno każdy z nas ma dwa życia, z tym, że to drugie (prawdziwe) zaczyna się w momencie, gdy uświadomimy sobie, że mamy tak na prawdę jedno. Zegar tyka, z każdą sekundą przybliżasz się do końca wędrówki – zastanów się czy na prawdę warto tracić czas na śledzenie życia celebrytów, oglądanie słabych programów telewizyjnych – inwestujesz w nie czas, którego nie odzyskasz.

Rada: wyobraź sobie moment swoje śmierci. Co chciałbyś zobaczyć patrząc wstecz? Zrób to, nie czekaj!

Odnieś osobisty sukces

Ludzie sukcesu w papce podawanej przez media ukazani są jako bogacze w luksusowej willi. To  tylko jedna z naprawdę wielu możliwości. Osobiście uważam, że sukces życiowy to tak naprawdę, życie w zgodzie z własnymi wartościami. Jeśli dla ciebie najwyższą wartością jest rodzina, zainwestuj swój czas w poprawę relacji, zbudowanie dobrej atmosfery – w tym przypadku, dla kontrastu kreowanych przez media ludzi sukcesu, musisz wiedzieć, że bogaci ludzie często popadają w używki i umierają samotnie, co oczywiście nie jest regułą 😉

Rada: wyznacz swoje wartości, innymi słowy zdefiniuj co dla ciebie liczy się w życiu. Gdy już to będziesz wiedział skup się na odniesieniu sukcesu na tym polu.

Bądź szczery wobec siebie i innych

Ludzie sukcesu nie ubierają masek, nie marnują swego potencjału na pozory. Doskonale wiedzą, że ich największym atutem jest indywidualność – bo każdy ma swój niepowtarzalny dar. Szczerość jest opłacalna przed wszystkim z dwóch powodów: w twoim otoczeniu zostaną osoby, które cię akceptują takim jakim jesteś, co daję dużą siłę. Po drugie, będąc sobą i wykorzystującą swój wewnętrzny potencjał, masz dużo większą szansę na odniesienie sukcesu.

Rada: bądź szczery przede wszystkim sam ze sobą – jesteś osobą, z którą spędzisz całe życie. Nie wchodź w relację z ludźmi, którzy nie są w stanie powiedzieć ci co tak na prawdę myślą.

„Podstawą większości życiowych sukcesów stanowi specjalizacja w nielicznych ograniczonych dziedzinach. Ludzi sukcesu cechuje m.in. to, że wybierają wyłącznie takie posady i przyjmują tylko te zlecenia, które umożliwiają im wykazanie się pełnią posiadanych umiejętności. Odmawiają robienia rzeczy, jakich nie lubią albo na których szczególnie się nie znają”

Nigdy się nie poddawaj

Nie do razu Rzym zbudowano i nikt, absolutnie nikt nie zdobył sukcesu od razu. Droga do osobistego sukcesu jest kręta i wyboista, ponosimy porażki… jednak w efekcie to właśnie te porażki i wyboje wnoszą w nasze życie największą wartość, sprawdzamy się, uczymy reagować w sytuacjach ekstremalnych, wychodzimy poza własne ograniczania. Pamiętaj, dopóki otwierasz oczy rano, masz kolejną szansę zmienienia swojego życia na lepsze.

Rada: Kiedy następnym razem będziesz, chciał się poddać powiedz sobie, że Edison zanim wynalazł żarówkę zaliczył ponad tysiąc nieudanych prób – którą nieudaną próbę ja zaliczyłem?

Bądź swoim szefem

Jednym z największych ograniczeń myślowych jest przekonanie, że pracujemy dla kogoś innego niż my sami. Jeśli wykonujesz swoje obowiązki jakbyś odrabiał pańszczyznę to sam zamykasz sobie drogę do sukcesu. Jeśli chcesz zarabiać więcej, osiągać sukces zawodowy pamiętaj, że musisz sam od siebie wymagać od siebie najwięcej – bo sam jesteś swoim szefem i to ty decydujesz co zrobisz ze swoim potencjałem.

Rada: jeśli nie jesteś zadowolony ze swojej pracy zastanów się w jaki sposób mógłbyś ją polubić lub zmienić na zajęcie, które dało by ci większą satysfakcję. Zaplanuj to i wypracuj swój sukces.

Mam nadzieję, że ten będzie dla ciebie pomocny. Jeśli uznasz go za wartościowy podziel się nim proszę w social mediach – może pomoże również komuś innemu.

 

Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ <3

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.