Nieadaptacyjne schematy emocjonalne w relacjach
Schemat działa jak soczewka, która zmienia i zniekształca obraz. W momencie uaktywnienia schematu zaczynasz patrzeć na siebie i na swoje relacje w sposób, który pogrąża cię w emocjonalnym bólu.
Czynników wyzwalających schematy nie da się uniknąć. Ale jeśli nauczysz się je rozpoznawać, będziesz w stanie lepiej dostosowywać swoje reakcje.
Rozpoznawanie czynników wyzwalających schematy
Przyjrzyjmy się dziesięciu nieadaptacyjnym schematom, które wpływają na relacje międzyludzkie, typowym sytuacjom, które owe schematy wyzwalają, oraz powiązanym z nimi negatywnym emocjom
Porzucenie / Brak stabilności więzi
Schemat ten zazwyczaj uruchamia się wówczas, gdy masz do czynienia z osobą nieprzewidywalną, niestabilną lub niedostępną. W momencie uaktywnienia schematu pojawiają się złość, strach i żal.
Podejrzewanie nadużycia i skrzywdzenia
Schemat ten zazwyczaj uruchamia się wówczas, gdy masz do czynienia z kimś, kto twoim zdaniem może cię skrzywdzić lub zdradzić. W momencie uaktywnienia schematu zaczynasz odczuwać złość i strach.
Deprywacja emocjonalna
Schemat ten zazwyczaj uruchamia się wówczas, gdy czujesz się samotny, gdy jesteś w związku z osobą emocjonalnie zdystansowaną lub gdy nie masz poczucia, że jesteś rozumiany, chroniony czy kochany. Emocje, które dochodzą do głosu w momencie aktywowania tego schematu, to smutek złość i przygnębienie (często odczuwane jako samotność lub tęsknota).
Wadliwość / Wstyd
Schemat ten zazwyczaj uruchamia się wówczas, gdy zaczynasz się do kogoś emocjonalnie zbliżać i boisz się, że na jaw wyjdą twoje braki, gdy inni cię krytykują bądź gdy się obawiasz, że uznają cię za osobę niekompetentną, niedoskonałą lub niegodną zainteresowania. Najważniejsze emocje, które pojawiają się w momencie aktywowania tego schematu, to wstyd, złość i smutek.
Izolacja Społeczna / Wyobcowanie
Schemat ten uruchamia się wówczas, gdy znajdujesz się w sytuacji lub w gronie osób, które sprawiają, że czujesz się inny lub wyrzucony poza nawias. Emocje dominujące w momencie aktywowania tego schematu to strach, niepokój, złość, wstyd i poczucie osamotnienia.
Zależność / Niekompetencja
Schemat ten uruchamiają zazwyczaj wszelkie zmiany zachodzące w twoim życiu, wszelkie nowe sytuacje bądź zakończenie związku z osobą, na której najbardziej polegałeś. Niepokój, strach i złość to główne emocje towarzyszące aktywowaniu tego schematu.
Skazanie na niepowodzenie
Schemat ten zazwyczaj uruchamia się wówczas, gdy przebywasz w towarzystwie osób odnoszących większe sukcesy niż ty lub gdy znajdujesz się w sytuacji, która wywołuje w tobie poczucie, że brakuje ci osiągnięć, wyjątkowych talentów, kompetencji czy inteligencji. Główne emocje dochodzące wtedy do głosu to przygnębienie, wstyd, strach i złość.
Roszczeniowość / Wielkościowość
Schemat ten zazwyczaj uruchamia się wówczas, gdy sytuacja nie układa się po twojej myśli lub gdy twoje potrzeby i pragnienia nie wybijają się na pierwszy plan. Najważniejszą emocją towarzyszącą uaktywnieniu tego schematu jest złość.
Samopoświęcenie / Podporządkowanie
Schemat ten uruchamia się wówczas, gdy w danej sytuacji lub w danym związku najbardziej liczą się potrzeby innych ludzi bądź czujesz się kontrolowany przez innych. Masz poczucie uwięzienia w sytuacji lub w związku. Najważniejsze emocje związane z aktywowaniem tego schematu to strach i poczucie winy.
Bezwzględne standardy osobiste i hiperkrytycyzm
Schemat ten uruchamia się wówczas, gdy masz poczucie, że ty lub inni ludzie nie zdołaliście sprostać twoim wysokim wymaganiom. Najważniejszą emocją towarzyszącą uaktywnieniu tego schematu jest złość.
Schematy i bolesne emocje
Gdy już rozpoznasz swoje schematy powiązane z relacjami, możesz zacząć analizować bolesne emocje, jakie z nich wynikają. Z każdym schematem zwykle wiąże się co najmniej jeden bolesny stan emocjonalny. Jako że przekonania i uczucia powiązane ze schematem przeważnie idą w parze, nauczyłeś się bać tych momentów w stresującej relacji interpersonalnej, w których dany schemat się uaktywnia. Tabela poniżej zawiera listę emocji typowych dla każdego z dziesięciu schematów.
Schemat
Porzucenie / Brak stabilności więzi
Podejrzewanie nadużycia i skrzywdzenia
Deprywacja emocjonalna
Wadliwość / Wstyd
Izolacja społeczna / Wyobcowanie
Zależność / Niekompetencja
Skazanie na niepowodzenie
Roszczeniowość / Wielkościowość
Samopoświęcenie / Podporządkowanie
Bezwzględne standardy osobiste i hiperkrytycyzm
Emocje
Strach, żal, złość
Strach, złość
Samotność, tęsknota, smutek, złość
Wstyd, smutek, złość
Wstyd, samotność, strach, niepokój, złość, tęsknota
Strach, niepokój, złość
Strach, wstyd, smutek, złość
Złość
Poczucie winy, strach
Złość
Które nieadaptacyjne schematy emocjonalne dostrzegasz u siebie?
Mam na imię Alicja, mam dwadzieścia osiem lat. Schematami, które najbardziej na mnie oddziałują, są Porażka i Opuszczenie/Niestabilność Więzi. Oba mają duży wpływ na moje relacje z ludźmi, zwłaszcza z chłopakiem i ojcem. Kiedy czytałam o tym, co za-zwyczaj uaktywnia każdy z tych schematów, przed oczami stanęły mi sytuacje wzbudzające u mnie poczucie porażki lub strach przed porzuceniem. Mój chłopak jest ciągle zajęty, a ojciec jest pisarzem, z którym nie ma żadnego kontaktu, kiedy nad czymś pracuje. To właśnie budzi u mnie strach przed porzuceniem —gdy nie mam z nimi oboma kontaktu lub gdy obaj mnie ignorują. Z kolei poczucie porażki pojawia się wówczas, gdy spotykam się z krytyką. Ojciec ciągle mówi o tym, co zawaliłam i że nie jestem wystarczająco uważna. Natomiast mój chłopak uruchamia schemat Porażki, kiedy naciska, żebym znowu podjęła naukę —wtedy czuję się gorsza, bo nie skończyłam szkoły i pracuję jako sekretarka.
Udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób. Jeśli możesz podziel się tym artykułem ze znajomymi.
Konsultacje z psychologiem online
Bez wychodzenia z domu