You are currently viewing Rozpoznanie depresji
Terapia depresja

Rozpoznanie depresji

Większe zaburzenia depresyjne (zwane także depresją kliniczną lub epizodem depresji) to coś więcej niż melancholia czy smutek. Depresja to dające się zdiagnozować zaburzenie psychiczne, które na każdego wpływa w odmienny sposób. Warto jednak wiedzieć, jakie są najczęściej występujące oznaki i objawy depresji. Ustalenie czym jest depresja w ujęciu klinicznym, jest w istocie pierwszym krokiem do tego, by zacząć z nią walczyć.Wyczulenie na oznaki i objawy tej choroby pomoże ci lepiej zrozumieć, czego doświadczasz. Będziesz też w stanie omówić swoje objawy z lekarzem lub psychoterapeutą, którzy dzięki temu będą mogli udzielić ci lepszej pomocy. Informacje o tym, co czujesz albo przeżywasz, gdy pojawiają się symptomy depresji, będą dla twojego lekarza lub psychoterapeuty dobrą podstawa do tego, by pomóc ci zapoczątkować proces zdrowienia. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tej chorobie.

Umysł osoby dotkniętej depresją

Słysząc określenie depresja kliniczna (lub epizod depresji), prawdopodobnie myślisz o kimś, kto zdradza niektóre z wymienionych poniżej objawów – a być może sam jesteś taką osobą. Czy któreś z tych dziewięciu objawów wydaje ci się znajomy?

  1. Obniżony nastrój utrzymujący się przez większą część dnia – prawie każdego dnia.
  2. Wyraźne zmniejszenie zainteresowania wszystkimi lub prawie wszystkimi formami aktywności oraz zdolności do czerpania z nich przyjemności.
  3. Znaczny spadek masy ciała (mimo iż nie jest się na diecie) lub jej zwiększenie, albo zmniejszenie lub zwiększenie apetytu.
  4. Bezsenność lub nadmierna senność.
  5. Trudności w zwracaniu i/lub koncentrowaniu uwagi, często określane jako „zamglenie umysłu” (tzn. kłopoty z pamięcią).
  6. Nawracające myśli o śmierci i/lub samobójstwie.
  7. Nadmierne poczucie winy i/lub poczucie własnej bezwartościowości.
  8. Pobudzanie psychoruchowe (np. potrząsanie nogą, wiercenie się, wykręcanie rąk, bezcelowe chodzenie w tę i z powrotem) lub spowolnienie psychoruchowe (np. spowolniona mowa, spowolnione kroki) widoczne dla innych osób.
  9. Brak energii i/lub poczucie zmęczenia niemal każdego dnia (np. trudności z wykonywaniem czynności niewymagających wysiłku, takich jak branie prysznica czy jezdnie posiłku).

Są to objawy większego zaburzenia depresyjnego zdefiniowane w podręczniku Kryteria diagnostyczne zaburzeń psychicznych DSM-5, kompleksowym źródle informacji, na podstawie którego specjaliści od zdrowia psychicznego diagnozują zaburzenia psychiczne. Jeśli doświadczasz co najmniej pięciu z wymienionych objawów przez większość dnia, prawie codziennie, od co najmniej  dwóch tygodni, to prawdopodobnie cierpisz na epizod depresyjny. W takim przypadku powinieneś zdać sobie sprawę, jak wyczerpujący fizycznie i emocjonalnie jest to stan.

Rozpoznanie i leczenie depresji

Jeśli i ty masz depresję, to staraj się pamiętać, że nie jesteś sam. Wiele innych osób z powodu depresji również nie jest w stanie wykonywać nawet najprostszych codziennych czynności. To frustrujące, gdy z jednej strony naprawdę chciałoby się pielęgnować kontakty z przyjaciółmi, wychodzić do ludzi, przyjemnie spędzać czas lub poświęcać się hobby, które kiedyś sprawiało tyle radości, ale z drugiej strony ma się świadomość, cierpi się na chorobę, która utrudnia normalne funkcjonowanie… w tym momencie. I to jest kluczowe określenie.

Depresja to coś, czego doświadczasz w tym momencie, ale możesz ją pokonać, jeśli tylko podejmiesz pewne działania, które pozwolą ci poczuć się lepiej.

UWAGA! Jeżeli nie opuszczają cię myśli o śmierci, samobójstwie lub samookaleczeniu lub dręczą inne problemy wymagające pilnej interwencji psychiatrycznej, zadzwoń pod numer 112 albo zgłoś się na najbliższy oddział ratunkowy. Takie objawy bowiem oznaczają, że trzeba natychmiast zająć się twoim stanem psychicznym. Pamiętaj, że twoje życie jest ważne i warto je przeżyć. Możesz także zadzwonić pod numer 116 123. Jest to bezpłatny telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, gdzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 14.00 do 22.00 dyżurują eksperci służący wsparciem i pomocą.

Pamiętaj, że rozpoznanie depresji jest pierwszym krokiem do wyleczenia. Jeśli podejrzewasz u siebie depresję zgłoś się po pomoc. Depresję można wyleczyć, jednak tom od ciebie zależy czy podejmiesz leczenie.

Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ <3

Na podstawie „Uwolnij się od depresji”, książka Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.