You are currently viewing Jak rozwijać umiejętności interpersonalne?

Jak rozwijać umiejętności interpersonalne?

Umiejętności interpersonalne są w dzisiejszych czasach równie ważne jak wiedza specjalistyczna. Zdolność nawiązywania i utrzymywania kontaktów z innymi ludźmi to bardzo istotna cecha, która pomaga nam poruszać się w sytuacjach społecznych i kształtować komunikację w zadowalający nas sposób. Poziom kompetencji miękkich jest indywidualną cechą każdego człowieka, choć niektórym tworzenie relacji przychodzi o wiele łatwiej niż innym. Umiejętności społeczne można wyćwiczyć, istnieje bowiem szereg metod, które usprawniają komunikację międzyludzką.

Jakich zasad należy przestrzegać?

Podstawą kontaktów interpersonalnych jest otwartość, szczerość i życzliwość. Druga osoba może bardzo łatwo wyczuć fałsz i nieczyste intencje, co skutecznie uniemożliwi dalszy dialog. Nawet w sytuacjach trudnych warto więc otworzyć się na rozmówcę i spróbować zrozumieć jego położenie. Negatywne nastawienie nie przyniesie niczego dobrego, a może tylko zaognić konflikt i doprowadzić do strat po obu stronach. W komunikacji powinniśmy zatem przyjąć podejście partnerskie. Brońmy swoich racji, jednak nie używajmy przy tym agresji personalnej. Komunikujmy otwarcie swoje poglądy, wysłuchajmy też drugiej strony – być może jej argumenty pomogą znaleźć kompromisowe rozwiązanie?

„Up­rzej­me spoj­rze­nie i uśmiech znaczą często więcej, niż uda­na rozmowa”

Równie istotną kwestią jest kontakt wzrokowy i mowa ciała. Nie każdy potrafi ją kontrolować. Pomóc mogą ćwiczenia przed lustrem lub szkolenie pod opieką profesjonalnego trenera. Fundamentem dobrej komunikacji jest przyjęcie postawy otwartej, która sygnalizuje przyjazne nastawienie. Warto ćwiczyć również mimikę oraz łagodne gesty sugerujące gotowość do dialogu. Kontakt wzrokowy powinien być stały, lecz nienatarczywy. Zbyt intensywne spojrzenie może być bowiem zrozumiane jako przejaw agresji. Zwracajmy również uwagę na gesty i postawę drugiej osoby – może nam to dać wiele wskazówek dotyczących jej stanu emocjonalnego. Pozwólmy naszemu rozmówcy swobodnie się wypowiedzieć, nie wchodźmy mu w słowo. Jednocześnie słuchajmy uważnie i dajmy znak, że interesuje nas jego zdanie. Może być to wyrażone przez zwyczajne przytaknięcie lub zadawanie dodatkowych pytań.

Jak rozwijać umiejętności interpersonalne?

Każdy z nas ćwiczy umiejętności społeczne nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Codziennie wchodzimy bowiem w setki interakcji, które prowadzą do nawiązania mniej lub bardziej znaczących relacji. Uważna obserwacja własnego zachowania i wyciąganie wniosków może pomóc nam zrozumieć z jakimi sytuacjami komunikacyjnymi radzimy sobie dobrze, a gdzie konieczne jest uzupełnienie braków.

Wiele centrów szkoleniowych oferuje dziś kursy mające trenować umiejętności interpersonalne. To doskonała okazja dla osób, które mają ogromną potrzebę zmian i poszukują wsparcia we wdrożeniu ich w życie. Trening kompetencji miękkich polega na ćwiczeniach z komunikacji. Uczestnicy szkolenia wcielają się w różne role i muszą odnaleźć się w potencjalnych sytuacjach konfliktowych. Kurs odbywa się pod nadzorem profesjonalnego trenera, często w osobie wykwalifikowanego psychologa. Całość trwa kilka lub kilkanaście tygodni, a szczegółowy zakres kursu zależy od celów postawionych sobie przez uczestników. Zaletą tego typu treningu jest możliwość otrzymania wartościowej informacji zwrotnej od grupy oraz poczucie bezpieczeństwa jakie daje obecność trenera. Jest to zatem idealne wyjście dla osób nieśmiałych i niepewnych siebie, które pragną ćwiczyć asertywność, umiejętność negocjacji, rozwiązywania sytuacji konfliktowych i pracy w grupie.

Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ <3

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.