Zdajesz sobie sprawę, że funkcjonujesz w dwóch światach? Jeden z nich jest zewnętrzny / fizyczny, składa się na niego praca, rodzina i przyjaciele, miejsca w których przebywasz i do których podróżujesz etc. Obok niego, równolegle istnieje świat umysłu i wyobraźni. Jest to „wirtualna rzeczywistość” (tak też będzie nazywana w tym artykule), którą możesz odczuwać tak samo prawdziwie. Z punktu widzenia twoich emocji, uczuć, poczucia szczęścia wirtualny świat twojego umysłu jest bardziej prawdziwy, niż „neutralna rzeczywistość”.
„Umysł jest dla siebie siedzibą, może sam w sobie przemienić piekło w niebiosa, a niebiosa w piekło”
~ John Milton
Jeśli szukałeś odpowiedzi na pytanie w jaki sposób zwiększyć poczucie spełnienie i szczęście w swoim życiu?, z pewnością większość źródeł, w których szukałeś wskazówek jak to zrobić?, zwłaszcza zaczerpniętych z mass mediów wskazywały na dokonywanie zmian w twoim zewnętrznym świecie (kup nowy lepszy telefon, schudnij, jedź na super wakacje etc.). Cóż… pomimo tego, że podobno lepiej płakać w mercedesie niż na ławce w parku, to zmiany w wirtualnej rzeczywistości umysłu mają tak na prawdę trwały wpływ na twoje samopoczucie. Sugestie, aby znaleźć to, co kochasz, robić to czym się pasjonujesz i osiągać swoje cele, nie są niczym złym. Jednak bez zwracania uwagi na to, w jaki sposób twój umysłu wpływa na twoje emocje, stracisz z oczu istotny fakt: twoja interpretacja zdarzeń a nie same zdarzenia wpływają na to jak się czujesz. Znaczenie roli umysłu w twoim poczuciu szczęścia może być trudne do uchwycenia, ponieważ… opinie w twoim umyśle będą wskazywały na zmianę twojego zewnętrznego świata, jako główny czynnik bycia szczęśliwym.
Co twój umysł przed tobą ukrywa
Pewnie słyszałeś, że pieniądze cię nie uszczęśliwiają, że inni również cię nie uszczęśliwiają. Pewnie słyszałeś, że szczęścia musisz poszukać w sobie – z pewnością słyszałeś to wiele razy od wielu osób, zapewne również żadna z osób, która to do ciebie mówiła, nie powiedziała ci jak masz to zrobić… Spokojnie, twój umysł zaproponuje ci w takim przypadku racjonalne, zgrabne, dobrze brzmiące rozwiązanie: szczęście ma coś wspólnego z sukcesem i osiągnięciem w świecie zewnętrznym. W końcu ci wszyscy piękni, młodzi i bogaci są zawsze uśmiechnięci na zdjęciach, które przeglądasz w kolorowej prasie. Umysł właśnie tego chce, chce abyś uwierzył w wpływ zewnętrznego świata na Twój stan emocjonalny i szukał poza sobą.
Dopóki jesteś bardziej skoncentrowany na zewnętrznym świecie sukcesu i osiągnięć, twój umysł może uniknąć rezygnacji z kontroli nad twoimi emocjami. Umysł jest dynamiczną i żywą istotą, która ma program własnego przetrwania, nadrzędny w stosunku do twojego emocjonalnego dobrobytu. Kiedy skupisz uwagę na dynamice wirtualnej rzeczywistości umysłu, zaczynasz zyskiwać kontrolę i władzę nad swoimi wyborami i myślami. Jest to proces, w którym stajesz się świadomy umysłu i projekcji, które on tworzy. Więcej samoświadomości spowoduje, że będziesz świadom swojej jaźni jako oddzielonej od umysłu, która generuje myśli i opinie – innymi słowy: nie jesteś swoim umysłem / swoimi myślami, choć może tak ci się wydawać. Jeśli potrafisz myśleć i jednocześnie obserwować swoje myśli… kto w takim razie generuje myśli, kto je obserwuje? Jak myślisz?
Umysł nie chce, abyś sobie uświadomił, że twoje szczęście i spełnienie życiowe jest naprawdę zdeterminowane przez to, co dzieje się w twojej wirtualnej rzeczywistości – „twojej głowie”. Na najbardziej podstawowym poziomie emocji, twoje szczęście i poczucie spełnienia w życiu ma niewiele wspólnego z osiągnięciami w zewnętrznej rzeczywistości.
Pewnie w tym momencie wirtualna rzeczywistość twojego umysłu stawia opór i nie zgadza się z tymi stwierdzeniami 🙂
Twoje szczęście i nieszczęście powstaje wewnętrznie
Rozważmy to na podstawie przypadku. Wyobraź sobie, że zostałeś zwolniony z pracy. W momencie tego zdarzenia możesz poczuć, że to najgorsze doświadczenie twojego życia. Uczucia, które towarzyszą temu faktowi są naprawdę tworzone przez sam osąd, krytykę i przekonania w umyśle dotyczące tego zdarzenia. Może również pojawić się uczucie gniewu względem twojego byłego pracodawcy. Opinie, myśli na temat zwolnienia są generowane w rzeczywistości twojego umysłu – właśnie te opinie i przekonania napędzają emocje, które autentycznie się w tobie pojawiają. Teraz wyobraź sobie, że minęło kilka lat. Podjąłeś lepszą pracę, okoliczności w twoim życiu są o wiele lepsze niż w momencie, gdy pracowałeś w poprzedniej firmie. W takim przypadku, twoja wirtualna rzeczywistość zinterpretuje sytuację zwolnienia jako korzystny obrót wydarzeń, które przyczyniły się do „twojego lepszego życia”.
„Było to wydarzenie konieczne, doprowadziło mnie do obecnego stanu” – będziesz sobie powtarzał. Fabuła zmieniła się w umyśle, podobnie jak emocje. W tym momencie wrzucę ci przypowieść zen. Przeczytaj ją i spróbuj znaleźć analogię.
Stary człowiek i jego syn pracowali na małej farmie. Mieli tylko jednego konia, który ciągnął ich pług. Pewnego dnia koń uciekł.– Jakie to straszne – współczuli sąsiedzi.– Co za nieszczęście.– Kto to wie, czy to nieszczęście, czy szczęście – odpowiadał farmer.Tydzień później koń powrócił z gór, przyprowadzając ze sobą do stajni pięć dzikich klaczy.– Co za niesamowite szczęście! – mówili sąsiedzi.– Szczęście? Nieszczęście? Kto wie? – odpowiadał starzec.Następnego dnia syn, próbując ujeździć jedną z dzikich klaczy, spadł z niej i złamał nogę.– Jakie to straszne. Co za nieszczęście! – mówiono.– Nieszczęście? Szczęście?Przyszło wojsko i wszystkich młodych mężczyzn zabrano na wojnę.
Syn farmera był nieprzydatny, więc pozostał.– Szczęście? Nieszczęście?
Wracając jednak do rzeczy: Czy wydarzenie rzeczywiście się zmieniło? Nie. Nadal byłeś zwolniony z tego samego powodu. Jednak twoje opinie i przekonania na temat tego wydarzenia zmieniły się tak samo, jak twoje emocje im towarzyszące. Twoje emocje są tworzone przez wierzenia w wirtualną rzeczywistość twojego umysłu i są niezależne od wydarzeń. Większość ludzi zmienia swoje interpretacje w czasie. Jednak dzięki świadomości możesz w każdej chwili zmienić opinie i przekonania w sposób najbardziej dla ciebie użyteczny. Jak to się dzieje? Najprościej za pomocą A, B, C, D przyczyny – skutku.
A- zdarzenie / bodziec (np. fakt zwolnienia)
B – myśl (jestem beznadziejny, mam kredyt do spłacenia, nie poradzę sobie, otwierają się nowe możliwości, nareszcie zmobilizuję się do znalezienia lepszej pracy)
C – reakcja emocjonalna (strach, gniew, bezsilność, motywacja, determinacja, radość)
D – zachowanie (bierność, pro-aktywność)
Zastanów się teraz: co muszę zmienić aby czuć się tak jak chcę się czuć?
To, jak się czujesz, twoje poczucie szczęścia, spełnienia i zadowolenia, nie jest efektem sukcesu, porażki ani innych czynników zewnętrznych. Szczęście i spełnienie zależy od opinii i przekonań w twojej głowie o twoich osiągnięciach i niepowodzeniach. Wszystkie sukcesy i niepowodzenia są to tylko etykiety opisowe projektowane przez umysł. Mogą się zmieniać z czasem lub za sprawą świadomej pracy nad zmianą perspektywy.
Zmieniające się priorytety
Kiedy zrozumiesz znaczenie tego, jak umysł wpływa na twoje emocje, ważniejsze będzie stworzenie ciszy i spokoju w twoim umyśle oraz umiejętne zarządzanie myślami, które wpływają na stan emocjonalny. W zależności od tego, jak ważne jest dla ciebie bycie szczęśliwym, możesz nawet dojść do wniosku, że zmiana opinii, przekonań i obaw jest ważniejsza niż twoje cele zewnętrzne. Bez osiągnięcia zmiany w wirtualnej rzeczywistości umysłu sukces zewnętrzny często będzie pusty emocjonalnie i sprawi, że po jego osiągnięciu zastanowisz się: „Czy to wszystko? Czy tak powinienem się czuć?”
Miarą sukcesu jest emocjonalne szczęście
Możesz odnieść sukces w swojej dziedzinie, zarobić dużo pieniędzy, otrzymać pochwały od bliskich i autorytetów w świecie zewnętrznym. Jeśli jednak twój wewnętrzny świat wyobraźni dyktuje, że nie jesteś wystarczająco dobry lub nawet kiepski , usłyszysz historie porażki w swojej głowie. Poczujesz emocje porażki w swoim ciele. Jeśli nie jesteś w stanie odciąć wpływu krytycznego głosu, żadna ilość zewnętrznych nagród nie będzie satysfakcjonująca. Liczne badania wskazują, że bogaci ludzie nie są dużo bardziej zadowoleni niż klasa średnia. Po zaspokojeniu podstawowych potrzeb, bogactwo powoduje niewielką zmianę in plus w szczęściu danej osoby. Badania te jednak nie ujawniają istotnych aspektów: strachu, osądów, krytyki i przekonań, które składają się na wirtualną rzeczywistość ludzkich umysłów. A te elementy ludzkiego umysłu nie zmieniają się wraz z poziomem bogactwa.
Konflikt między światami
Kiedy istnieje rozbieżność między „faktem twojego sukcesu” w świecie materialnym, a „obrazem porażki” w twoim umyśle, będziesz odczuwał w kółko pojawiający się konflikt wewnętrzny. Paradoksalnie pomimo licznych zewnętrznych powodów, będziesz przekonany, że nie zasługujesz na uwagę i komplementy. Może czuć się jak oszust, farciarz (co doprowadzi do poczucia stresu / presji etc.). Prostym tego przykładem jest sytuacja, gdy ktoś mówi ci, że jesteś piękna lub utalentowany. Osoba, której przekonania, będą niekompatybilne z usłyszanymi słowami poczuje się nieswojo i odrzuci lub zminimalizuje komentarz. Ta właśnie marginalizacja treści niezgodnych, przyczynia się do poczucia spójności światów (zewnętrznego i wewnętrznego). Większość ludzi w automatycznie odrzuca dowody sprzeczne z ich rzeczywistością wirtualną. Nazywa się to wparciem. Innym razem będą sabotować swój sukces w świecie zewnętrznym tylko po to, aby naprawić niezgodność między światami.
Świat pełne jest przykładów ludzi, którzy zdobyli uznanie tylko po to, aby nie czuć się pustymi w środku. Jednak, gdy poczucie uznania nie wypełnia uczucia pustki, szukają ukojenia w substancjach psychoaktywnych, a w następstwie niszczą wszystko, co zbudowali ciężką pracą. Kiedy sięgną dna, wydaje się im, że wirtualna rzeczywistość / przekonania o sobie mówiły im prawdę, a to co faktycznie wypracowali było jedynie uśmiechem losu. Wirtualna rzeczywistość umysłu jest zbyt chętna do sabotowania i niszczenia zewnętrznego sukcesu i osiągnięć, aby zachować ciągłość władzy i kontrolę.
Ludzie widzą…
Odnoszenie się do zakłóceń umysłu w często powtarzanym stwierdzeniu „Ludzie widzą, co chcą zobaczyć”, jest potocznym wyjaśnieniem projekcji rzeczywistości wirtualnej względem rzeczywistości zewnętrznej. Notabene tym stwierdzeniem umysł dodaje do wirtualnego świata kolejną warstwę przekonań… Jak wyglądają projekcje w życiu? Mogą wyglądać następująco.
U osoby, która zostaje wezwana do biura swojego szefa, umysł może projektować wizje upomnienia lub zwolnienia. Wyobraź sobie zdziwienie, jakiego doświadcza ta osoba na wieść o awansie.
Inna osoba może projektować, że partner ją oszukuje. W swojej wirtualnej rzeczywistości ta osoba tworzy film, w którym partner odchodzi, pozostawiając ją porzuconą i samotną. Wirtualna rzeczywistość wywołuje emocje strachu , zazdrości , gniewu i samotności. I chociaż w świecie rzeczywistym partner może być szaleńczo zakochany i oddany – osoba ta nie będzie w związku ze swoim prawdziwym partnerem. Będzie w związku z osobą, z wirtualnej rzeczywistości swojego umysłu. W efekcie będzie traktować partnera zgodnie z przekonaniami i obrazami projekcji, co w efekcie zaprowadzi do…
W scenariuszach podsuwanych przez umysł nie chodzi o to, aby ludzie widzieli, co chcą zobaczyć. Żaden człowiek nie chce świadomie wyświetlać wizji reprymendy, zwolnienia lub porzucenia. To nie takie proste. Taka sytuacja jest efektem tego, że wirtualna rzeczywistość umysłu, zaczęła żyć własnym życiem. Projektuje scenariusze przez cały dzień, niezależnie od naszych pragnień. Kiedy projekcje w umyśle oparte są na strachu, rezultatem jest nieszczęście.
Ludzie nie widzą tego, co chcą zobaczyć. Ludzie widzą to, co ich wirtualna rzeczywistość projektuje. Nie jest to takie niebezpieczne samo przez się, chyba że osoba wierzy w to, co ich umysł sobie wyobraził. Jeśli dasz wiarę we wszystko co podsunie ci twój umysł, dasz tym samym tym obrazom siłę do wywoływania emocji i reakcji.
Zmiana umysłu jest możliwa
Wirtualna rzeczywistość umysłu ma własne życie i stara się zapewnić sobie przetrwanie. Spróbuj zamilknąć na kilka minut i sprawdź, jak zachowują się głosy w twojej głowie. Zazwyczaj stają się niesforne, każą ci: „przestań tracić czas”, „to co teraz testujesz nie jest ważne, a facet piszący ten artykuł nie wie, o czym mówi”. Wszystko będzie próbą zmiany tematu, aby odciągnąć cię od sytuacji, w której zagrozisz umysłowi lub sabotażem procesu. Procesu terapeutycznego, który ma zaprowadzić cię do umiejętności zapanowania nad nieświadomym wnoszeniem swoich osądów, krytyki, lęków, uzasadnień, a nawet opinii i opisów – generatorów twoich emocji. Mam nadzieję, że ten wpis przyczyni się do wzrostu Twojej samoświadomości. Jeśli uznasz go za wartościowy, podziel się nim proszę z przyjaciółmi.
Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ <3