Steve Jobs to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych przedsiębiorców w dziejach. Wynalazca, wizjoner, ikona kultury. Śmiało możemy powiedzieć, że zrewolucjonizował nasz świat. Czytając jego biografię autorstwa Waltera Isaacsona (szczerze polecam), widzimy postać bezkompromisową, często bardzo szorstką w obyciu, tytana pracy ukierunkowanego na cel – realizowanie własnej wizji. Niewiele osób wie, że Jobs praktykował Zen, przez długi okres swoje życia był frutarianinem – skrajnym, odżywiając się wyłącznie jabłkami. Steve Jobs to jednak nie tylko Apple, z którym wszyscy go kojarzą, choć można powiedzieć, że Apple to Jobs. Dla mnie przede wszystkim jest osobą, która doskonale zaadoptowała filozofię Zen do swojego życia. Widać to w jego wynalazkach – prostych i intuicyjnych dla każdego, było widać w stylu ubierania – zazwyczaj ubrany na czarno z charakterystycznym golfem, czy w głębokich, celnych przemyśleniach dotyczących życia. W dzisiejszym wpisie zaprezentuje wam te, które najbardziej do mnie przemawiają. Oto one.
„Twoja praca wypełni dużą część Twojego życia i jedyny sposób na to aby być prawdziwie spełnionym to robić to co wierzysz, że jest świetną robotą. A jedyny sposób na robienie świetnej roboty to kochanie tego, co robisz. Jeśli jeszcze tego nie znalazłeś, szukaj dalej. Nie spoczywaj”
„Przez ostatnie 33 lata, każdego poranka patrzyłem w lustro i pytałem się siebie: „Gdyby dzisiaj był ostatni dzień mojego życia, czy chciałbym robić to co dzisiaj mam zamiar zrobić?”. I kiedykolwiek odpowiedź brzmiała „nie” przez zbyt wiele dni z rzędu, wiedziałem, że muszę coś zmienić”
„Nie zależy mi na tym, by zostać najbogatszym człowiekiem na cmentarzu. Pójść spać, mogąc powiedzieć, że zrobiło się coś cudownego – to jest dla mnie ważne”
„Nikt nie chce umrzeć. Nawet ludzie, którzy chcą iść do nieba nie chcą umrzeć by tam się dostać. A mimo to śmierć jest celem wspólnym dla nas wszystkich. Nikt od niego nie uciekł. I tak powinno pozostać, ponieważ Śmierć jest prawdopodobnie największym wynalazkiem Życia. To jest Życiowy agent zmiany. Odchodzi to co stare by zrobić drogę dla tego co nowe. W tym momencie to nowe to ty, ale któregoś dnia, nie tak daleko od tej chwili staniesz się tym starym, które odejdzie”
„Ludzie myślą, że koncentracja polega na mówieniu „tak” rzeczy, na której chcesz się skoncentrować. Ale tu zupełnie nie o to chodzi. Koncentracja polega na mówieniu „nie” setkom innych dobrych pomysłów, które tam są. Musisz wybierać ostrożnie”
„Ci, którzy są wystarczająco szaleni, by myśleć, że są w stanie zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają”
„Świadomość tego, że pewnego dnia będę martwy jest jednym z najważniejszych narzędzi, jakie pomogły mi w podjęciu największych decyzji mojego życia. Prawie wszystko – zewnętrzne oczekiwania wobec Ciebie, duma, strach przed wstydem lub porażką – wszystkie te rzeczy są niczym wobec śmierci. Tylko życie jest naprawdę ważne. Pamiętanie o tym, że kiedyś umrzesz jest najlepszym sposobem jaki znam na uniknięcie myślenia o tym, że masz cokolwiek do stracenia. Już teraz jesteś nagi. Nie ma powodu, dla którego nie powinieneś żyć tak, jak nakazuje ci serce”
„Myślę, że większość ludzi twórczych chce wyrazić wdzięczność za to, że może wykorzystać pracę tych, którzy byli przed nami. Nie wynalazłem języka ani matematyki, z których korzystałem. Wytwarzałem bardzo niewiele z rzeczy, które jem, i w ogóle żadnych ubrań. Wszystko, co robię, opiera się na pracy innych przedstawicieli naszego gatunku, na których barkach stoimy. Wielu z nas chce się temu gatunkowi odwdzięczyć i dodać coś do wspólnej puli”
„Nie robi się planów dalej niż na rok, a to źle. Trzeba się zmusić do planowania, jakby miało się przed sobą jeszcze wiele lat życia”
„Jeśli nie poświęcasz czasu na rodzenie się, czas zajmuje ci umieranie”
„Starzy ludzie siadają i pytają: `Co to jest?` a młodzi pytają: `Co mogę przy pomocy tego zrobić?”
„Rzeczy nie muszą zmieniać świata aby być ważnymi”
„Prostota może być trudniejsza od komplikacji: trzeba się ciężko napracować nad wydobyciem czystej myśli, która pozwala na prostotę. Ale warto – bo kiedy już się to ma, można przenosić góry”
„Potrzeba pasji i zaangażowania, żeby naprawdę dogłębnie coś zrozumieć, przeżuć, a nie tylko szybko przełknąć. Większość ludzi nie poświęca na to czasu”
Mam nadzieję, że tekst zachęci cię do refleksji. Jeśli uznasz artykuł za wartościowy, udostępnij go proszę. Zachęcam również do wyrażenia swojej opinii w komentarzu.
Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ <3