You are currently viewing Dwa światy, czyli kilka faktów o komunikacji w związku

Dwa światy, czyli kilka faktów o komunikacji w związku

Kobiety są z Wenus, mężczyźni pochodzą z Marsa. Jest to powszechnie znane powiedzenie, choć traktowane z przymrożeniem oka i bagatelizowane. Tymczasem badania nad aktywnością mózgu u poszczególnych płci wykazały, że w istocie kobiece i męskie umysły działają w całkowicie odmienny sposób. Fakt ten przekłada się na różnice w procesach poznawczych, a to z kolei wpływa na interpretację zdarzeń oraz przetwarzania komunikatów. W sferze emocjonalnej, również jesteśmy na dwóch różnych biegunach. Nic więc dziwnego, że choć tworzymy ten sam gatunek, komunikujemy się w odmienny sposób oraz zwracamy uwagę na inne sygnały wysyłane przez partnera. Jest to często przyczyną drobnych nieporozumień, które nierozwiązywane na bieżąco zmieniają się w niszczące konflikty.

„Istnieją miliony mężczyzn i kobiet, a każdy jest jedyny w swoim rodzaju. Jedni będą świetnie do ciebie pasować, inni wcale. Możesz się zakochać w każdym, ale do tego, żeby być z kimś na co dzień, potrzeba ścisłego dopasowania się, odpowiedniego wyboru. Ta osoba nie musi być absolutnie taka sama jak ty. Razem musicie być jak klucz w zamku – układ, który działa”

~ Don Miguel Ruiz

Otwartość, fundament zdrowej komunikacji

Nieporozumienia, częste niekonstruktywne kłótnie w związku, są źródłem stresu, przygnębienia i frustracji. Jeśli nie potrafimy porozumieć się z partnerem, z którym dzielimy życie osobiste, dużo trudniej realizować się i odnosić sukcesy na polu zawodowym. Tak jak w każdej relacji, również w związku kształtujemy odrębny, indywidualny styl porozumiewania. Świadomość różnic indywidualnych, szacunek oraz wzajemna otwartość sprawia, że bez obaw możemy posiadać oraz wygłaszać odmienne stanowiska. Takie nastawienie, jest źródłem inspirujących dyskusji, które sprawiają, że nasze relacje będą się rozwijać oraz pogłębiać. Wzajemna ciekawość, chęć poznawania drugiej osoby powinny charakteryzować każdą udaną relację. Obstawanie przy swoim stanowisku bez akceptacji odmiennego, negatywne nastawienie, unikanie rozmów, brak zrozumienia wzajemnych potrzeb sprawia, że różnice w poglądach na pewne kwestie, będą wpływać na relację destrukcyjnie stając się zarzewiem nieustannych konfliktów, kryzysów i frustracji. Dlatego otwartość, oraz chęć szczerych rozmów z drugim człowiekiem, ma kluczowe znaczenie w każdej relacji. Odpowiedni model komunikowania, sprzyja utrwalaniu więzi łączących partnerów, zdrowy związek, zaspokajający nasze fundamentalne potrzeby, ułatwia nam pokonywanie przeszkód, których nie brakuje we współczesnym świecie.

„Jeden z proroków starożytności powiedział: „Nie ma większego ślepca niż ten, kto nie chce widzieć. Nie ma gorszej głuchoty niż u tego, kto nie chce słuchać. I nie ma większego szaleńca niż ten, kto nie chce rozumieć”

~ Don Miguel Ruiz

5 najczęstszych błędów w komunikacji

Każdy z nas wnosi do relacji swój bagaż doświadczeń oraz własny sposób postrzegania rzeczywistości. Należy pamiętać, że tworząc związek nadal jesteśmy dwojgiem odrębnych osób.  Brak otwartości oraz akceptacji odmiennego punktu widzenia na pewne kwestie sprawia, że nie potrafimy wsłuchać się dokładnie w to, co partner do nas mówi, jak widzi problem, co czuje w tej sytuacji, czego od nas potrzebuje. Często przyjmujemy wyłącznie własną interpretację wydarzeń, według nas jedyną właściwa, co w żaden sposób nie sprzyja budowaniu poprawnej komunikacji. Poniżej przedstawiam 5 najczęstszych źródeł konfliktów.

1. Wyciąganie wniosków mimo braku wystarczających dowodów

Wyciąganie pochopnych wniosków bez wystarczających informacji, jest jednym z najczęstszych przyczyn kłótni. Interpretacja sytuacji na podstawie teorii stworzonych w naszym umyśle, rzadko bywa spójna z rzeczywistością. Dużo zdrowsze jest zwrócenie się do partnera z pytaniem, prośbą o wyjaśnienie. Należy pamiętać, że często widzimy wyłącznie efekt cudzych działań a nie znamy motywów, które często są kluczowe. Można to przyrównać do góry lodowej – widzimy tylko niewielki wierzchołek, podczas gdy większość skryta jest przed naszymi oczami. Uzyskanie informacji na proste pytanie: dlaczego to zrobiłeś/tak się zachowałeś? da nam feedback, na podstawie którego będziemy mogli wyciągnąć właściwe wnioski.

2. Patrzenie wyłącznie z własnej perspektywy

Często widzimy tylko to, co chcemy zobaczyć, to co jest zgodne z naszym aktualnym stanem umysłu. Tymczasem relacja odgrywa się pomiędzy dwojgiem osób, czujących i myślących w indywidualny sposób. Należy o tym pamiętać. Człowiek w miarę rozwoju świadomości opanowuje trzy modele postrzegania: zaczyna od patrzenia wyłącznie z własnej perspektywy, następnie opanowuje umiejętność patrzenia również z perspektywy drugiej osoby oraz finalnie wyjście poza ramę i przyjrzenie się sytuacji z boku z uwzględnieniem postaw osób biorących udział w interakcji. Trzeci model jest najbardziej twórczy i służy efektywnemu rozwiązywaniu powstałych nieporozumień.

3. Uogólnianie

Stwierdzenia typu „ty zawsze”, „ty nigdy” są nierozwojowe, w momencie ich użycia szansa porozumienia znika bezpowrotnie. Kłótnie są nieuniknione i potrzebne w każdym związku, jednak złota zasada sporów brzmi: jeśli się kłócisz, kłóć się o sprawy bieżące i nie odgrzewaj starych konfliktów. Wrzucanie sytuacji z przeszłości i obecnych do jednego worka jest zwyczajnie nie w porządku. Unikaj również podczas sporów stwierdzeń typu „jesteś nierozsądny”, które są atakiem personalnym, „uważam, że w tej sytuacji zachowałeś się nierozsądnie, ponieważ…” jest mniej inwazyjne i umożliwia dalszą dyskusję bez negatywnych emocji.

4. Zakładanie negatywnych motywów partnera

Opierając się na współczesnych modelach wchodzenia w relacje, gdzie każdy może sam wybrać osobę, z którą chce dzielić życie zastanówmy się nad pytaniem: dlaczego nasz partner chciałby nam zrobić na złość?  Przecież nie jest z nami za karę. Każdy człowiek ma silną potrzebę akceptacji, bliskości, zrozumienia – jest to w nas zakorzenione. Zdrowa jednostka dba o swoją relację, z prostej przyczyny: zadowolony i szczęśliwy partner zrobi dla nas więcej, da nam więcej miłości, wsparcia etc. Większość nieporozumień i konfliktów, wiąże się z błędną interpretacją intencji partnera. Należy przyjrzeć się związkowej komunikacji, być możenie nie potrafimy odpowiednio komunikować naszych potrzeb i oczekiwań lub wcale tego nie robimy? Jeśli tak jest, skazujemy się na to, że partner próbując nas uszczęśliwić, będzie działał metodą prób i błędów. Jeśli posiada zdolność uczenia się i wyciągania wniosków, za 15-20 lat nauczy się jak z nami postępować, jeśli nie, zaopatrzmy się lepiej w ziółka na uspokojenie, dużą ilość, tak żeby wystarczyło do końca życia  😉

5. Czytanie w myślach

Jest to wręcz magiczna zdolność, umożliwiająca nam przewidywanie przyszłości. Zakładamy, że wiemy co myśli druga osoba, bez podjęcia rozmowy. Jednak stworzone scenariusze często mijają się z rzeczywistością. To, że osoba raz zachowała się w danej sytuacji, nie jest wykładnią analogicznych działań przy kolejnych tego typu – mówimy tutaj oczywiście o długoletnich związkach, nie o początkujących gdzie takie zachowania powinny dać nam do myślenie i być przedmiotem dyskusji. „Nie zaproponuje mu bo i tak się nie zgodzi”, „Wiem co mi na to odpowie” – te założenia często są ograniczające. Jesteśmy ludźmi, umiemy mówić – to nas do czegoś powinno zobowiązywać 😉

„Mając psa czy kota, pomyśl, jak odnosisz się do swojego pupila. Rozważmy dla przykładu twój związek z psem. Zwierzę wie, jak sobie ułożyć z tobą doskonale stosunki. Jeśli twój pies napsoci, a ty będziesz się na niego gniewać – pies nie dba o to, po prostu cię kocha. Nie ma żadnych oczekiwań. Czyż to nie wspaniałe? A jak jest z twoją dziewczyną, twoim chłopakiem, twoim mężem czy żoną? Oni wszyscy mają mnóstwo oczekiwań, które w dodatku stale się zmieniają.
Pies odpowiada tylko za swoją połowę związku z tobą. Jedna połowa tego związku jest absolutnie normalna, oczywiście część należąca do psa. Kiedy wracasz do domu, szczeka, merda ogonem, łasi się, ponieważ jest szczęśliwy, że cię widzi. Doskonale wywiązuje się ze swej roli, a ty wiesz, że to jest doskonały pies. Twoja część waszego związku również jest prawie doskonała. Rozumiesz swoją odpowiedzialność: karmisz psa, dbasz o niego, bawisz się z nim. Kochasz go bezwarunkowo. Zrobisz dla niego niemal wszystko. Ty wywiązujesz się ze swych zadań doskonale, i pies też.
Większość ludzi jest w stanie wyobrazić sobie taki typ relacji ze swoim psem, a dlaczego nie z kobietą czy mężczyzną? Czy znasz jakąś kobietę lub jakiegoś mężczyznę, który nie jest doskonały? Pies jest psem i to jest dla ciebie zrozumiałe. Nie musisz poczuwać się do odpowiedzialności za swego psa, aby zrobić z niego psa. Pies też nie próbuje zrobić z ciebie dobrego człowieka, dobrego pana. Więc czemu nie pozwalamy kobiecie być po prostu kobietą, a mężczyźnie mężczyzną? Dlaczego nie kochamy ich po prostu za to, jacy są, nie próbując ich zmieniać?”

~ Don Miguel Ruiz

Wypracowanie odpowiedniego modelu komunikacja w związku, jest kluczowy czynnikiem decydującym o jego trwałości. Bez tego zbudowanie intymności, bliskości, autonomii oraz skutecznej metody rozwiązywania sytuacji konfliktowych jest wprost niemożliwe. Mamy to szczęście, że każdy z nas dowolnie wybiera swojego partnera życiowego. Dlatego już od samego początku nowej relacji, skup się i przyjrzyj czy będziesz potrafił(a) porozumieć się z tą osobą. Jeśli nie potraficie się „dogadać” w prostych kwestiach, oraz obydwoje nie przejawiacie dobrej woli do wypracowania odpowiedniej komunikacji, nie zakładaj, że z czasem się to samo ułoży. Każdy w relacji ma swoją rolę do spełnienia (więcej o rolach w związku >>tutaj<<), w którą powinien chcieć się dobrowolnie zaangażować. Jeśli nie przejawia dobrej woli, zastanów się nad sensem kontynuowania takiej relacji.

Cytaty użyte na potrzeby tego artykułu pochodzą z książki „Ścieżki miłości” Don Miguela Ruiza, którą wam polecam. „Nie zrobisz z psa kota” – ten cytat to kwintesencja książki, oraz dzisiejszego wpisu, zastanów się nad nim dobrze.

Mam nadzieję, że tekst zachęci cię do refleksji. Jeśli uznasz artykuł za wartościowy, udostępnij go proszę. Zachęcam również do wyrażenia swojej opinii w komentarzu.

Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ <3

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.