You are currently viewing Terapeutyczna moc pisania

Terapeutyczna moc pisania

Jest tanią formą terapii, dostępną dla wszystkich i działającą w zaburzeniach emocjonalnych o różnym natężeniu – od niepokoju po depresję. Pomagała grupom tak różnorodnym jak weterani z Wietnamu, więźniowie psychiatryczni i przestępcy seksualni w radzeniu sobie z osobistą traumą. Skutecznie łagodzi objawy w określonych chorobach, takich jak astma i reumatoidalne zapalenie stawów. Wykazano, że wzmacnia system odpornościowy. O czym mowa? O ekspresyjnym pisaniu terapeutycznym.

Ekspresyjne pisanie terapeutyczne

Do tej pory większość badań nad korzyściami terapeutycznymi z umieszczania słów na kartce papieru została przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych – w dużej części na Uniwersytecie w Teksasie.  Oprócz opisanych powyżej profitów, dowiedziono również, że regularne pisanie terapeutyczne może pomóc autorowi znaleźć sens w przeżytych doświadczeniach, zobaczyć rzeczy z nowej perspektywy. Może również prowadzić do ważnych spostrzeżeń na temat siebie oraz otoczenia, które są trudne do ustalenia bez skoncentrowanego pisania. Jednak to nie wszystko.
Terapia pisania ekspresyjnego okazała się skuteczna w wielu różnych stanach oraz chorobach, w tym:

  • Stres pourazowy
  • Niepokój
  • Depresja
  • Nerwica natręctw
  • Smutek i strata
  • Przewlekłe problemy z chorobą
  • Nadużywanie substancji
  • Zaburzenia odżywiania
  • Problemy interpersonalne
  • Problemy z komunikacją
  • Niska samoocena

Jak rozpocząć terapię przez pisanie

Istnieje wiele sposobów na rozpoczęcie pisania w celach terapeutycznych. Jeśli współpracujesz z psychologiem może on udzielić ci wskazówek, jak rozpocząć. Jeśli planujesz zacząć pisać na własną rękę przed spotkaniem z terapeutą, istnieje kilka dobrych wskazówek, które podpowiedzą Ci jak zacząć.

Przygotuj się do terapeutycznego pisania

Skorzystaj z podpowiedzi poniżej, aby uzyskać odpowiednie nastawienie oraz odpowiednio przygotować się do pisania.

  • Użyj formy, która najbardziej Ci odpowiada – nieważne czy będzie to notatnik, zeszyt, internetowy program do prowadzenia dzienników czy blog – ważne jest, aby wybrana forma była dla ciebie wygodna i łatwo dostępna
  • Ustal cel – określ ile czasu chcesz pisać oraz ile dni w ciągu tygodnia.
  • Zdecyduj z wyprzedzeniem, kiedy i / lub gdzie będziesz pisać.
  • Napisz, co sprawia, że ​​chcesz pisać – to może być twój pierwszy wpis.

Następnie wykonaj pięć kroków:

  • O czym chcesz pisać? Jaki tytuł nadasz wpisowi, do którego zasiadasz? Nazwij to.
  • Zamknij oczy, weź głęboki oddech i skup się.
  • Zbadaj swoje myśli i uczucia. Następnie zacznij pisać i … pisz dalej.
  • Pisz od 5 do 15 minut.
  • Wybierz „mądrość” – przeczytaj to, co napisałeś i zastanów się – jeśli miałbyś sobie zabrać jedno zdanie, które byś wybrał – co zdecydowało, że właśnie to?

Pamiętaj o następujących kwestiach podczas pisania:

  • Możesz napisać tylko kilka słów, możesz napisać kilka stron – w obu przypadkach jest OK, po prostu pisz we własnym tempie.
  • Nie martw się tym, o czym masz pisać, skup się na poświęceniu sobie czasu i uwagi na pisanie oraz rejestrowaniu własnych emocji temu towarzyszących.
  • Twój styl pisania nie jest istotny – ważne jest, byś zapisał to, co ma dla ciebie sens i co przychodzi ci naturalnie.
  • Pisz z świadomością, że nikt inny tego nie przeczyta bez twojej zgody – pomoże ci to uniknąć „zakładania programu”, skupisz się na autentycznym pisaniu.

Rozpoczęcie może być trudne, ale pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy! Jeśli potrzebujesz inspiracji, czytaj dalej. Jeśli chcesz już zacząć własną przygodę z pisaniem terapeutycznym życzę ci „połamania długopisu”!

Poniższe pomysły i podpowiedzi są sprawdzonymi sposobami na rozpoczęcie i kontynuowanie treningu pisania terapeutycznego.

Inspiracje do pisania terapeutycznego

  1. Pisanie listu do siebie – napisz list do siebie z przyszłości, przeszłości, „czasów obecnych” – co chcesz sobie przekazać?
  2. Pisanie listów do innych osób – napisz list do bliskiej osoby, przyjaciela. Możesz napisać za co jesteś wdzięczny, o co masz żal.
  3. Pisanie wiersza – spróbuj w metaforyczny sposób opisać coś, co jest dla ciebie ważne.
  4. Spontaniczne pisanie – spisuj myśli, które przychodzą ci do głowy… podczas pisania
  5. Interpretacja fotografii – wybierz osobiste zdjęcie odpowiedz na pytania typu „Co czujesz, gdy patrzysz na te zdjęcia?” lub „Co chcesz powiedzieć ludziom, miejscu lub rzeczom na tych zdjęciach?”
  6. Lista 100 – te pomysły zachęcają autora do tworzenia list 100 na podstawie podpowiedzi typu „100 rzeczy, które mnie smucą”, „100 powodów, by obudzić się rano” i „100 rzeczy, które kocham”.
  7. Moim ulubionym sposobem na spędzenie dnia jest … (opisz swój „idealny dzień”, popuść wodze wyobrażni)
  8. Gdybym mógł porozmawiać z moim nastoletnim ja, powiedziałbym mu …
  9. Zrób listę 30 rzeczy, które sprawią, że się uśmiechniesz.
  10. Słowa, którymi chciałbym żyć, … (co oznaczają dla ciebie? dlaczego są takie ważne?)
  11. Naprawdę chciałbym, żeby inni o tym wiedzieli… (co chcesz przekazać innym? jak to na nich wpłynie?)
  12. Co zawsze powoduje łzy w twoich oczach?
  13. Co sprawia, że się uśmiechasz?
  14. Używając 10 słów, opisz siebie.
  15. Napisz listę pytań, na które pilnie potrzebujesz odpowiedzi.
  16. Prowadź dziennik sukcesów / Dziennik wdzięczności.
  17. Jeśli jest coś, z czym się zmagasz lub wydarzenie, które Cię niepokoi, napisz o tym w trzeciej osobie.
  18. Zacznij pisać o tym, gdzie jesteś w swoim życiu w tej chwili.

W tym artykule postanowiłem napisać o terapii przez pisanie – o tym, czym jest, jak zacząć i jakie może przynieść Ci korzyści. Mam nadzieję, że nauczyłeś się czegoś nowego. Terapia przez pisanie to przed wszystkim lepszy wgląd w siebie, własne emocje, przemyślenia. Pomimo tego, że na potrzeby tego użyłem nazwy „terapia”, pisanie jest przede wszystkim świetną drogą do wewnętrznego rozwoju. Jak sądzisz, jakie korzyści może przynieść ci prowadzenie pamiętnika? Daj znać o swoich przemyśleniach w komentarzu! (to też przecież forma pisania 😉 )

Dzielenie się jest dbaniem o innych. Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ <3

Osobą zainteresowanym tematem polecam książkę „Terapia przez pisanie” James W. Pennebaker, Joshua M. Smyth wyd. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.