You are currently viewing Akceptacja i zaangażowanie (ACT) – terapia uważności
act terapia akceptacji i zaangazowania

Akceptacja i zaangażowanie (ACT) – terapia uważności

Ucieczka od problemu  zwiększa dystans prowadzący do rozwiązania. Najprostszym sposobem na uniknięcie problemu jest jego rozwiązanie.

Co by się stało, gdybyś w pełni zaakceptował i poczuł na 100% to, czego doświadczasz – nawet jeśli byłoby to „negatywne”? Co by się stało, gdybyś pozwolił sobie doświadczyć wszystkiego – zamiast skupiać cały swój wysiłek na unikaniu potencjalnie trudnych emocji?

ACT – czym jest terapia oparta na akceptacji i zaangażowaniu?

Terapia oparta na akceptacji i zaangażowaniu (ACT) to podejście do psychoterapii, które czerpie z tradycyjnej terapii behawioralnej i terapii poznawczo-behawioralnej. Podczas sesji terapeutycznej klienci uczą się jak przestać unikać, zaprzeczać i walczyć z wewnętrznymi emocjami, a zamiast tego akceptować to, że te głębsze uczucia są odpowiednimi reakcjami na zaistniałe sytuacje, które nie muszą prowadzić do „życiowego paraliżu”. Dzięki głębszemu zrozumieniu sytuacji klienci zaczynają akceptować swoje problemy, trudności i zobowiązują się do wprowadzania niezbędnych zmian w swoim zachowaniu, niezależnie od tego, co dzieje się w ich życiu i jak się z tym czują.

Wzmacniasz to, co wypierasz, to z czym prowadzisz wewnętrzną walkę. Zaakceptuj to, „puść to!”

ACT jest skuteczny w leczeniu stresu, lęku społecznego, zaburzeń lękowych, depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i psychoz. Jest również stosowany w leczeniu stanów medycznych, takich jak przewlekły ból, nadużywanie substancji i cukrzyca.

Czego oczekiwać po terapii ACT?

Pracując z terapeutą, nauczysz się „słuchać własnego stylu mówienia” – tego w jaki sposób mówisz do siebie o traumatycznych wydarzeniach, problematycznych relacjach, fizycznych ograniczeniach lub innych problemach. Sprawdzisz jak ten styl komunikacji przyczynia się do twojego stanu emocjonalnego oraz stylu radzenia sobie z problemem. Otrzymasz lepszy wgląd w sytuację, dzięki czemu bardziej świadomie podejmiesz decyzję czy problem wymaga natychmiastowej akcji i zmiany, czy też może – lub musi – zostać zaakceptowany, dopóki nie nauczysz się wprowadzać takich zmian we własnym zachowaniu, które mogą wpłynąć na sytuację. Przyjrzysz się obiektywnie, bez oceniania temu, co nie działało na twoją korzyść w przeszłości, abyś przy pomocy terapeuty mógł przestać powtarzać schematy myślowe i zachowania, które powodują więcej problemów na dłuższą metę. Gdy stawisz czoła i akceptujesz swoje bieżące problemy oraz podejmujesz zobowiązanie, by przestać walczyć z przeszłością i emocjami, uwolnisz energię i czas – możesz wtedy zacząć ćwiczyć bardziej pewny siebie styl życia i optymistyczną postawę, opartą na osobistych wartościach i celach.

Jak to działa terapia ACT?

Podstawowe założenie terapii ACT głosi, że ​​próba kontrolowania bolesnych emocji lub doświadczeń psychologicznych i wypieranie rzeczywistości są nieskuteczne i bezproduktywne, ponieważ tłumienie tych uczuć ostatecznie prowadzi do większego niepokoju. ACT przyjmuje pogląd, że istnieją skuteczne alternatywy dla takie jak świadome zachowanie, dbałość o wartości osobiste i zaangażowanie w działanie. Podejmując kroki, aby zmienić swoje zachowanie, jednocześnie ucząc się akceptować swoje psychologiczne doświadczenia, klienci mogą ostatecznie zmienić swoją postawę i stan emocjonalny.

Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego

Jedna z technik terapii ACT

Ta technika daje praktyczną i przydatną odpowiedź na pytanie „co zrobić”, gdy stajesz w obliczu kryzysu.

Technika STOP:

  • Obserwuj swój oddech – wejdź w szybką i prostą praktykę uważności.
  • Zwróć uwagę, na to, czego doświadczasz w chwili obecnej.
  • Otwórz się i pozwól sobie na odczucia bez osądzania lub unikania sytuacji.
  • Podążając za własnymi wartościami, podejmij decyzję i wybierz najlepszy możliwy w danym momencie sposób prowadzący do rozwiązania (rozwiązaniem jest również akceptacja).
  • Wykorzystaj listę

Lista rzeczy do rozważenia:

  1. Zastanów się, czy potrzebujesz pomocy lub wsparcia oraz kto może ci zapewnić pomoc lub wsparcie, którego potrzebujesz.
  2. Zastanów się, czy doświadczyłeś czegoś podobnego wcześniej i jak na to zareagowałeś.
  3. Zastanów się, jak poprawić sytuację, nawet w najmniejszy i najprostszy sposób, niezależnie od tego, czy za kilka minut, czy za kilka dni.
  4. Bądź gotów do praktykowania akceptacji, jeśli nie możesz poprawić swojej sytuacji i poświęć swój czas i energię w konstruktywny sposób.
  5. Zadaj sobie pytanie, jaki jest najlepszy sposób, aby poradzić sobie z tą sytuacją lub, jak mówi metafora, „jak grać kartami, które przypadły ci w rozdaniu”.
  6. Pamiętaj, aby ćwiczyć współczucie; jeśli potrzebujesz inspiracji, wyobraź sobie, że przyjaciel lub ukochana osoba przeżywa teraz twoje doświadczenie – co byś im poradził? Jakiego wsparcia udzielił? – skieruj „to” – w swoją stronę.

W mojej praktyce terapeutycznej chętnie sięgam po techniki akceptacji i zaangażowania. Uważam, że ACT czerpie bardzo dużo z bardzo mi bliskiej filozofii ZEN. Akceptacja nie jest tym samym co „poddanie się”, „kapitulacja” – wprost przeciwnie. Dzięki akceptacji odzyskujesz energię – którą „wydawałeś” na wypieranie problemu – i możesz ją przeznaczyć na szukanie i wdrażanie skutecznych rozwiązań.

Komentując, udostępniając, “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ <3

Zainteresowanym polecam książkę „ZROZUMIEĆ ACT Terapia akceptacji i zaangażowania w praktyce” wydawnictwa GWP

act terapia akceptacji i zaangazowania

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.