Terapia małżeńska

Mgr Psychologii Wojciech Klęk

Terapia par, jest adresowana do ludzi będących w intymnych związkach, które przechodzą kryzys. Terapia może być pomocna dla partnerów rozważających separację, szukających większej intymności i zrozumienia oraz mających problemy z komunikacją. Chociaż przedmiotem pracy w terapii par jest związek i jego zdrowe funkcjonowanie, to od indywidualnej postawy obu partnerów zależy jej powodzenie.

Przystępując do pracy z parami, zawsze, w pierwszej kolejności przeprowadzam wywiady indywidualnie, a następnie sesję wspólną. Po 3 sesjach mogę przekazać swoją opinię – choć nie zawsze jest to konieczne. Często zdarza się, że para może ustalić cele terapeutyczne samodzielnie, do czego zachęcam, choć zdarza się, że w tym celu posiłkują się moją pomocą. Następnie zostaje opracowany plan terapii, aby każda osoba wiedziała, nad czym pracujemy i czego się spodziewać.

psycholog Kraków mgr Wojciech Klęk
Mgr Psychologii Wojciech Klęk

terapia małżeńska

Psycholog online / Gabinet Bielsko - Biała

Konsultacje przez Skype, Messenger, WhatsApp

KONTAKT

Telefon / WhatsApp +48 600 759 357
E-mail: kontakt@wojciechklek.pl
Wiadomość na Facebooku m.me/wojciech.klek.86

Cennik

Tarapia małżeńska 250 zł / 50 minut

Konsultacja indywidulana z psychologiem – 200 zł / 5o minut
Terapia indywidulana online – 200 zł / 50 minut

Coaching online – 300 zł / sesja (60 – 90 minut)

W czym może pomóc

Terapia małżeńska

Techniki stosowane w terapii par mogą się różnić w zależności od  rodzaju problemów doświadczanych przez parę zgłaszającą się pomocy. Osobiście w pracy z parami kładę nacisk na:

Skupienie w terapii na stronie relacyjnej, pozwoli dotrzeć do przyczyn powstania negatywnej atmosfery i pracy nad przywróceniu konstruktywnej komunikację między partnerami.

W terapii skoncentrowanej na emocjach celem jest tworzeniu nowych, pozytywnych interakcji między partnerami i wzmacnianiu ich więzi emocjonalnej.

Badaniu przyczyn przeszłych problemów, pomaganie parom w uzyskaniu wglądu i naświetlenie obszarów w związku, które wymagają skorygowania, aby podnieść jakość relacji.

Każda para mającą za sobą wspólną historię może skorzystać z poradnictwa.

Pary, które się do mnie zgłaszają najczęściej szukają porad, jak rozwiązywać sytuacje konfliktowe związane z relacją, uzyskać wgląd w dynamikę ich związku, wzmocnić więzy emocjonalne lub znaleźć polubowne sposoby zakończenia związku.

Wszystkie pary doświadczają napięć lub konfliktów na pewnych etapach swojego związku, co jest naturalnym zjawiskiem, które nie wymagają pomocy psychologa. Wśród głównych powodów, które skłaniają moich klientów od zgłoszenia się do mnie po pomoc mogę wymienić takie obszary do pracy jak:

 • problemy z komunikacją
 • walki o dominację, niezaspokajanie potrzeb przez partnera
 • nadużywanie substancji
 • niezadowolenie seksualne
 • problemy z gniewem
 • niewierność
 • częste konflikt lub wysoki poziom stresu w związku
 • sprzeczne pomysły dotyczące wychowywania dzieci

Część par z upływem czasu potrafi wypracować własne skuteczne „strategie budowania relacji”. Jednak, gdy tak się nie dzieje, może dojść do poważnego rozłamu we wzajemnych stosunkach. W takich przypadkach opóźnienie w podjęciu terapii może utrudnić a nawet uniemożliwić rozwiązanie sytuacji konfliktowej lub rozwiązania problemów.

Pary, które już zdecydowały się na separację lub zakończanie, sięgają po poradnictwo, aby rozstać się w atmosferze wzajemnego szacunku.

Nie podejmuje się terapii pary gdy przynajmniej jedna z osób, nie chce zrezygnować z:

 • wzajemnego oskarżania
 • obwiniania partnera „za wszystko”
 • konfliktu i zachowań agresywnych

Oraz gdy występuje

 • niedostateczna motywacja
 • aktywne uzależnienie
 • przemoc
 • zagrożenie zachowaniami agresywnymi wobec innych
 • „podwójny związek”

Jest to dość powszechny problem w terapii par. Najczęściej po pomoc zgłaszają się do mnie kobiety. W takich przypadkach mówię moim klientom, aby porozmawiały ze swoim partnerem o tym, dlaczego, chcą wziąć udział w terapii par.

Nie wytwarzaj presji, nie walcz na noże o to, aby z tobą poszedł. Jeśli jest niezdecydowany, pamiętaj, że możesz wziąć udział w terapii samodzielnie.

Sesje indywidualne również mogą mieć korzystny wpływ na związek. Zamiast czekać na drugą osobę, która nie chce iść na terapię, aby popracować nad swoim funkcjonowaniem w relacji, możesz pomóc sobie. Niezdecydowany partner może być pod wrażeniem pozytywnych zmian, które w tobie zachodzą i mimo wszystko zdecydować się na terapię.

Doradztwo w zakresie relacji odbywa się zazwyczaj raz w tygodniu. Harmonogram może się różnić w zależności od celów pary i tego, czy partnerzy biorą również udział w indywidualnych sesjach terapeutycznych.

Terapia par jest często krótkoterminową interwencją, chociaż „leczenie związku”, czyli wykorzystywanie nowych technik w relacji może zająć więcej czasu. Jak długo trwa terapia par? Na to pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. To naprawdę zależy od pary i problemów, przez które przechodzą. Dla niektórych par kilka sesji może być wszystkim, czego potrzebują, aby rozpocząć związek od nowa, podczas gdy inne mogą pozostać w terapii przez dłuższy czas. Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest spotykać się z terapeutą, dopóki nie osiągniecie swoich celów i będziecie mieć pewność, że zdobyliście umiejętności niezbędne do skutecznego radzenia sobie ze wzlotami i upadkami w waszym związku.

Psycholog będący świadkiem przemocy domowej może powiadomić o tym fakcie odpowiednie służby.

Żyjemy w świecie, w którym możesz być otoczony przez setki ludzi, a mimo to czuć się samotnie. Ważne jest by mieć się do kogo zwrócić, gdy “sprawy stają się trudne”. Posiadanie osoby, która wysłucha z uwagą, zrozumieniem bez osądzania jest ważne dla równowagi psychicznej człowieka.

Wojciech Klęk

Mgr Psychologii, Certyfikowany Coach

Konsultacje z psychologiem online

Bez wychodzenia z domu