You are currently viewing Terapia par

Terapia par

Terapia par, jest adresowana do ludzi będących w intymnych związkach, które przechodzą kryzys. Terapia może być pomocna dla partnerów rozważających separację, szukających większej intymności i zrozumienia oraz mających problemy z komunikacją. Chociaż przedmiotem pracy w terapii par jest związek i jego zdrowe funkcjonowanie, to od indywidualnej postawy obu partnerów zależy jej powodzenie. 

Techniki terapeutyczne wykorzystywane w terapii par

Techniki stosowane w terapii par mogą się różnić w zależności od  rodzaju problemów doświadczanych przez parę zgłaszającą się pomocy. Osobiście w pracy z parami kładę nacisk na:

  • terapię relacyjną, czyli badanie przyczyn powstania negatywnej atmosfery i pracy nad przywróceniu konstruktywnej komunikację między partnerami.
  • terapii skoncentrowanej na emocjach, czyli tworzeniu nowych, pozytywnych interakcje między partnerami i wzmacnianiu ich więzi emocjonalnej.
  • psychologii pozytywnej, która pomaga partnerom skupić się na pozytywnych cechach bycia w związku i skupieniu się na teraźniejszości, „nowy początek”.
  • terapię narracyjną, czyli badaniu przyczyn przeszłych problemów, pomaganie parom w uzyskaniu wglądu i naświetlenie obszarów w związku, które wymagają skorygowania, aby podnieść jakość relacji.

Pracując z parami staram się im pomóc zdobyć większą wiedzę o sobie nawzajem i nauczyć zdrowych umiejętności rozwiązywania problemów.

Przystępując do pracy z parami, zawsze, w pierwszej kolejności przeprowadzam wywiady indywidualnie, a następnie sesję wspólną. Po 3 sesjach mogę przekazać swoją opinię – choć nie zawsze jest to konieczne. Często zdarza się, że para może ustalić cele terapeutyczne samodzielnie, do czego zachęcam, choć zdarza się, że w tym celu posiłkują się moją pomocą. Następnie zostaje opracowany plan terapii, aby każda osoba wiedziała nad czym pracujemy i czego się spodziewać.

W terapii par pozytywne wyniki zależą od motywacji i zaangażowania pary w proces.

W rezultacie terapii partnerzy, wypracowują lepsze kompetencje słuchania i komunikacji. Uczą się wzajemnie wspierać i rozumieć swoje ograniczenia.

Często zdarza się, że podczas sesji terapeutycznych pojawia się konflikt. Jest on naturalnym efektem różnicy zdań, zwłaszcza gdy poruszane są rzeczy ważne dla funkcjonowania związku. W takich przypadkach jako psycholog kierujący się kodeksem etycznym, pozostaje neutralny i unikam zajmowania stanowiska. Zdarza, że oferują dodatkowe indywidualne sesje każdemu z partnerów. Konflikt w procesie terapeutycznym, często dostarcza „schemat wywoływania burzy”, dzięki obiektywnej obserwacji osoby z zewnątrz (bezstronnego psychologa) daje zrozumienia oraz pomaga dotrzeć do sedna problemu.

Jak długo trwa terapia par

Doradztwo w zakresie relacji odbywa się zazwyczaj raz w tygodniu. Harmonogram może się różnić w zależności od celów pary i tego, czy partnerzy biorą również udział w indywidualnych sesjach terapeutycznych.

Terapia par jest często krótkoterminową interwencją, chociaż „leczenie związku”, czyli wykorzystywanie nowych technik w relacji może zająć więcej czasu. Jak długo trwa terapia par? Na to pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. To naprawdę zależy od pary i problemów, przez które przechodzą. Dla niektórych par kilka sesji może być wszystkim, czego potrzebują, aby rozpocząć związek od nowa, podczas gdy inne mogą pozostać w terapii przez dłuższy czas. Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest spotykać się z terapeutą, dopóki nie osiągniecie swoich celów i będziecie mieć pewność, że zdobyliście umiejętności niezbędne do skutecznego radzenia sobie ze wzlotami i upadkami w waszym związku.

Terapia par – dla kogo?

Każda para mającą za sobą wspólną historię może skorzystać z poradnictwa.

Pary, które się do mnie zgłaszają najczęściej szukają porad, jak rozwiązywać sytuacje konfliktowe związane z relacją, uzyskać wgląd w dynamikę ich związku, wzmocnić więzy emocjonalne lub znaleźć polubowne sposoby zakończenia związku.

Wszystkie pary doświadczają napięć lub konfliktów na pewnych etapach swojego związku, co jest naturalnym zjawiskiem, które nie wymagają pomocy psychologa. Wśród głównych powodów, które skłaniają moich klientów od zgłoszenia się do mnie po pomoc mogę wymienić takie obszary do pracy jak:

  • problemy z komunikacją
  • walki o dominację, niezaspokajanie potrzeb przez partnera
  • nadużywanie substancji
  • niezadowolenie seksualne
  • problemy z gniewem
  • niewierność
  • częste konflikt lub wysoki poziom stresu w związku
  • sprzeczne pomysły dotyczące wychowywania dzieci

Część par z upływem czasu potrafi wypracować własne skuteczne „strategie budowania relacji”. Jednak, gdy tak się nie dzieje, może dojść do poważnego rozłamu we wzajemnych stosunkach. W takich przypadkach opóźnienie w podjęciu terapii może utrudnić a nawet uniemożliwić rozwiązanie sytuacji konfliktowej lub rozwiązania problemów.

Pary, które już zdecydowały się na separację lub zakończanie, sięgają po poradnictwo, aby rozstać się w atmosferze wzajemnego szacunku.

Choć terapia par niesie wiele korzyści dla budowania zdrowych relacji, nie jest ona skuteczna narzędziem w każdym związku. W przypadkach przemocy domowej, gdy zdrowie lub życie jednego partnera jest zagrożone lub partner obawia się „drugiej połówki”, terapia może nie wystarczyć. Ofiary przemocy domowej są zachęcane do wezwania policji lub znalezienia lokalnego centrum kryzysowego w razie nagłej potrzeby.

Psycholog będący świadkiem przemocy domowej może powiadomić o tym fakcie odpowiednie służby.

Co jeśli partner odmawia pójścia na terapię

Jest to dość powszechny problem w terapii par. Najczęściej po pomoc zgłaszają się do mnie kobiety. W takich przypadkach mówię moim klientom, aby porozmawiały ze swoim partnerem o tym, dlaczego, chcą wziąć udział w terapii par.

Nie wytwarzaj presji, nie walcz na noże o to, aby z tobą poszedł. Jeśli jest niezdecydowany, pamiętaj, że możesz wziąć udział w terapii samodzielnie.

Sesje indywidualne również mogą mieć korzystny wpływ na związek. Zamiast czekać na drugą osobę, która nie chce iść na terapię, aby popracować nad swoim funkcjonowaniem w relacji, możesz pomóc sobie. Niezdecydowany partner może być pod wrażeniem pozytywnych zmian, które w tobie zachodzą i mimo wszystko zdecydować się na terapię.

Na zakończanie
W dzisiejszych czasach poradnictwo psychologiczne dla par jest łatwo dostępne i pomaga poprawić relację. Terapia par zazwyczaj obejmuje oboje partnerów, ale są sytuacje, w których pracuję tylko z jedną osobą w związku. Poradnictwo dla osób w związku może skupiać się na osobistych zachowaniach, reakcjach, rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych, komunikacji i / lub możliwościach rozwoju. Pamiętaj, że ludzie zachowują się tak, jak się tego nauczyli. Jeśli coś działa – rób to, jeśli coś nie działa – nie rób tego, rób coś innego. Ostatnie zdanie odnieś do relacji, którą tworzysz.

Zostaw w komentarzu informację czy ten artykuł był dla ciebie przydatny. Możesz go również ocenić, klikając w gwiazdki pod artykułem. Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób. DZIĘKUJĘ <3

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.