fbpx

Terapia schematów w praktyce

Uleczenie schematu jest najważniejszym celem terapii schematów. Ponieważ na schemat składają się wspomnienia, emocje, wrażenia cielesne i poznanie, jego uleczenie oznacza ograniczenie oddziaływania ich wszystkich:

Zmniejszenie intensywności wspomnień powiązanych ze schematem, jego emocjonalnego ładunku, siły wrażeń cielesnych i zniekształconych treści poznawczych.

Uleczenie zakłada także zmianę zachowań, w miarę jak pacjent uczy się zastępować nieadaptacyjne style radzenia sobie adaptacyjnymi wzorcami zachowań.

Leczenie obejmuje zatem interwencje poznawcze, afektywne i behawioralne.

W miarę postępowania procesu leczenia schematu coraz trudniej jest go uaktywnić. Nawet kiedy schemat zostaje uruchomiony, doświadczenie nie jest już dla pacjenta równie obezwładniające i szybciej potrafi on odzyskać równowagę.

Terapia schematów w praktyce

Proces uzdrawiania schematu jest często trudny i długotrwały. Schematy z trudem ulegają zmianie. Są one głęboko osadzonymi, wyuczonymi we wczesnym dzieciństwie przekonaniami na temat siebie i świata. Często okazują się dla pacjenta wszystkim, co ten wie o sobie i świecie. Mimo destrukcyjnego charakteru schematy dają poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności. Pacjenci opierają się rezygnacji ze schematów, ponieważ mają one kluczowe znaczenie dla poczucia tożsamości. Rezygnacja ze schematu to wstrząs. Cały świat drży w posadach. Z tej perspektywy opór wobec terapii można postrzegać jako formę walki o przetrwanie, próbę zachowania kontroli i wewnętrznej spójności.

Rezygnacja ze schematu to odrzucenie wiedzy o tym, kim się jest i jaki jest świat.

Aby uleczyć schemat, pacjent musi być gotowy do zmierzenia się z nim i do stoczenia z nim walki. Wymaga to dyscypliny. Pacjenci muszą systematycznie obserwować schemat i codziennie pracować nad zmianą.

Schemat się wzmacnia, jeśli się go nie koryguje.

Terapia przypomina wojnę wytoczoną schematowi. Terapeuta i pacjent zawiązują sojusz, by pokonać schemat, a ostatecznym celem walki jest jego unicestwienie. Zazwyczaj jednak cel ten okazuje się nieosiągalny, większość schematów nigdy nie zostanie całkowicie uleczona, ponieważ nie jesteśmy w stanie wymazać związanych z nimi wspomnie. Schematy nigdy nie znikają całkowicie.

Uleczenie więc polega raczej na tym, że schemat uruchamia się rzadziej, a powiązane z nim emocje są mniej intensywne i trwają krócej.

Pacjenci reagują na uruchomienie schematu w zdrowy sposób. Wybierają bardziej kochających partnerów i przyjaciół oraz zaczynają postrzegać siebie samych w bardziej pozytywnym świetle.

Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ <3

Artykuł na podstawie “Terapia schematów. Przewodnik Praktyka” Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego

Konsultacje z psychologiem online

Bez wychodzenia z domu

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, od 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. Pracuje w nurcie poznawczo-behawioralnym, terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach oraz ACT. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Krakowie.

KONSULTACJA