You are currently viewing Typ Oddany “Wierna Żona”

Typ Oddany “Wierna Żona”

Osoby Oddane charakteryzują się troską o innych: to ona nadaje sens ich życiu. Nie znajdziecie ludzi bardziej kochających, troskliwych, dbałych o wasze potrzeby i uczucia. Jednostka oddana jest w swej najlepszej odmianie lojalnym, zawsze pomocnym i rozważnym „członkiem drużyny” – czy drużyną ta będzie małżeństwo, rodzina, linia produkcyjna, wydział w biurze, organizacja religijna lub charytatywna, czy jednostka wojskowa. Utożsamia swoje potrzeby z potrzebami grupy bądź jej lidera; jej szczęściem jest spełnić pragnienia innych. Osoba oddana to ktoś, kto mówi ci: „Jestem szczęśliwy, jeżeli ty jesteś szczęśliwa” – i naprawdę tak myśli.

7 cech charakterystycznych

  1. Zaangażowanie. Ludzie Oddani bardzo silnie angażują się w związki. Ich trwałość jest dla nich najwyższą wartością. Szanują instytucję małżeństwa, ale także związki nieoficjalne i nie szczędzą wysiłku, by je utrzymać.
  2. Towarzyskość. wolą towarzystwo jednej lub większej liczby osób od samotności.
  3. Zamiłowanie do pracy zespołowej. Częściej podążają za kimś, niż samemu przewodzą. Luba współpracę, szanują autorytety i instytucje. Bez oporów zdają się na innych i przyjmują polecenia.
  4. Pokora. Podejmując decyzje, wolą odwołać się do do opinii innych i skorzystać z ich rad.
  5. Dążenie do harmonii. Troszczą się, by między sobą a bliskimi budować dobre uczucia. Są uprzejmi, zgodni i pełni taktu.
  6. Spolegliwość. Liczą się z innymi ludźmi i lubą sprawiać im przyjemność. W interesie ważnych dla siebie osób są gotowe znosić niewygody.
  7. Potrzeba przywiązania. Związki to dla nich sens życia. Jeżeli stracą najbliższą osobę, wokół której koncentrowały się ich myśli i czyn, potrafią zawrzeć nowe, równie silne więzy z kimś innym.

Emocje, samokontrola, rzeczywistość: Ja na uwięzi

Ludzie o tym typie osobowości potrafią być otwarci i stabilni emocjonalnie, jeżeli są z kimś związani. Jeżeli ich związek się chwieje lub ulega zerwaniu, łatwo wpadają w niepokój, przygnębienie, a nawet depresję.

Potrafią przyjmować i okazywać miłość – to ich dar. Z trudnością przychodzi im natomiast wyrażanie silnych negatywnych emocji, zwłaszcza gniewu, jeżeli prowadzi to do konfliktu z osobą, na której im zależy. […] Panowanie nad sobą zazwyczaj nie sprawia im kłopotu, zwłaszcza jeśli ich związek dobrze się rozwija. Kiedy zaczynają się problemy, odczuwają zwiększona potrzebę bezpieczeństwa.

Typ Oddany: wzmocnij swoje atuty

Potrafisz kochać i obdarzać innych. Masz doskonałą świadomość potrzeb i odczuć innych ludzi. Teraz zwróć uwagę na siebie , zastanów się, jak mógłbyś dogodzić sobie. […] Jesteś urodzonym dyplomatą i lubisz budować zgodę między ludźmi. Zbyt często jednak zgadzasz się w tym celu ze wszystkim, co mówią ważne dla ciebie osoby, odrzucając własne poglądy. Ryzykujesz, że osobą, na których opinii ci zależy, wydasz się mało interesujący.

Ćwiczenie 1. Kiedykolwiek ktoś spyta cię o zdanie, powiedz szczerze co o tym myślisz. Na przykład jeśli partner pyta, co chciałbyś robić wieczorem, nigdy nie odpowiadaj: „Co chcesz – wszystko mi jedno”. Zastanów się nad odpowiedzią. Jeśli nic nie przychodzi ci do głowy, odpowiedz: „Jeszcze nie wiem, ale pomyślę nad tym”.

Ćwiczenie 2. Zrzuć z siebie ten ciężar. Wyraź swój gniew wprost. Powiedz co cię złości i dlaczego; nie pozwól, by wyparty gniew wypaczał twoje zachowanie.

Ćwiczenie 3. Ćwicz podejmowanie decyzji. Za każdym razem, kiedy chcesz zwrócić się do kogoś o opinię lub radę, wstrzymaj się i zastanów, czy nie stać cię na samodzielne postanowienie lub podjęcie decyzji.

Ćwiczenie 5. Rozwijaj życiowe umiejętności, których ci brakuje. Na przykład zapoznaj się z zasadami rachunkowości, samodzielnie rób zakupy i gotuj posiłki. Dowiedz się, jak kupować samochód, jak się najkorzystniej ubezpieczyć, jak załatwić rezerwację w hotelu i jak organizować przyjęcia – jeżeli normalnie załatwia te sprawy Twój partner.

Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ <3

Pełną charakterystykę poszczególnych typów osobowości, szczegółowy test pozwalający określić, jaki typ (lub typy) u ciebie dominuje oraz trening pozwalający rozpocząć pracę nad sobą, znajdziesz w książce Johna M. Oldhama i Louis B. Morris „Twój psychologiczny autoportret”.

 

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.