Życie jest służbą, miłość jest ofiarą. Oto dwa aksjomaty ludzi, których osobowość jest typu ofiarnego. Uważają, że ich potrzeby mogą zaczekać, aż wszyscy inni zostaną zaspokojeni. Składając siebie w ofierze zyskują spokój, bezpieczeństwo i pewność swojego miejsca w porządku świata. W najlepszym wydaniu jest to typ pełen bezinteresowności i wielkoduszności, materiał na świętych i przykładnych obywateli.
7 cech charakterystycznych
- Wspaniałomyślność. Jeśli jesteś w potrzebie, osoba ofiarna odda ci ostatnią koszulę. Nie będzie czekać, aż poprosisz.
- W służbie bliźniego. Dyrektywą naczelną Altruistów jest: być użytecznym. Z szacunku dla innych rezygnują z własnych ambicji i współzawodnictwa. Zadowala ich pozycja druga, a nawet ostatnia.
- Uważność. Ludzie Ofiarni odnoszą się do innych z wielkimi względami. Są uczciwi i godni zaufania.
- Są nieskorzy do osądzania i pobłażliwi wobec cudzych słabości. Nigdy nie czynią nikomu wyrzutów
- Obce im są zarozumiałość i duma, nie lubą robić wokół siebie hałasu. Nie pragną być ośrodkiem uwagi i źle się czują w świetle reflektorów.
- Wytrzymałość. Potrafią wytrwale znosić cierpienie. Wolą sami dźwigać swój krzyż. Mają wiele cierpliwości i odporności na niewygody.
- Prostoduszność. Są naiwni i niewinni. Nie zdają sobie sprawy z wielkiego wpływu, jaki często wywierają na innych. Nie podejrzewają nigdy skrytych lub pokrętnych intencji ludzi, którzy tak wiele im dają.
Związki: dla ciebie wszystko
Altruiści znajdują sens życia w obdarowywaniu innych. […] Pracują ciężko bez znużenia, z radością zatracają się w oddaniu jakiejś osobie lub sprawie. […] O ile ludzie Ofiarni mogą nie życzyć sobie zbytniego szumu wokół ich bezinteresownych starań, to podobnie jak prawie wszyscy, pragną być kochani i doceniani. […] Jeśli Ofiarność jest twoją naturą, to najlepiej ci będzie z partnerem, który lubi, by się nim opiekować i otaczać go troską. Strzeż się jednak ludzi, w których osobowościach dominują aspekty Awanturniczy i Władczy, mogą cię bowiem wykorzystać. Unikaj też ludzi Pewnych Siebie, ponieważ ktoś taki nie będzie dostrzegał twoich potrzeb i sprawi ci zawód – choć skwapliwie przyjmie wszystko, co mu ofiarujesz. Z osobą o każdym innym typie osobowości możesz prawdopodobnie stworzyć udany związek, choć zależy to od innych aspektów twojego wzoru osobowości.
Typ Ofiarny: wzmocnij swoje atuty
Jesteś z natury wolny od egoizmu, wspaniałomyślny, uczynny, hojny. Robisz co możesz, by zadowolić innych, nawet jeśli nikt cię o to nie prosi i nawet jeśli nie spotykasz się z wdzięcznością. Niewykluczone, że nie zdając sobie z tego sprawy, negujesz własne potrzeby i przyjemności. Pracuj więc nad sobą, by między tym co dajesz, a tym co bierzesz, istniała równowaga – ostrożniej z tym pierwszym, więcej zdecydowania w tym drugim.
Ćwiczenie 1. Dla odmiany skoncentruj się w myślach na własnej osobie. Kiedy jesteś wśród ludzi zaczynasz automatycznie myśleć o ich potrzebach. Kiedy następnym razem znajdziesz się w towarzystwie, spróbuj się zastanowić, czego chciałbyś dla siebie. Na przykład gdy biegniesz do kuchni, by przygotować napoje dla gości, wyobraź sobie , że robi to kto inny albo nawet, że ktoś przyrządza drinka specjalnie dla ciebie. Kiedy wysłuchujesz zwierzeń przyjaciółki i szukasz w myślach rozwiązania jej problemów, wyobraź sobie, że to ty mówisz a przyjaciółka słucha. To tylko ćwiczenie myślowe, ale już na tym etapie możesz odczuwać dyskomfort, ponieważ takie fantazje nie są zgodne z twoją naturą. Chodzi o to byś zaczął sobie uświadamiać, czego mógłbyś pragnąć od innych dla siebie. Sporządź listę wszystkich odkrytych w ten sposób pragnień. Może będzie ci łatwiej wykonać to ćwiczenie w samotności. Spisz wówczas wszystko, czego chciałbyś od innych.
Ćwiczenie 2. Ucz się prosić. Niech inni inni dowiedzą się o twoich pragnieniach i oczekiwaniach. Wybierz jedną pozycję z lisy sporządzonej w ćwiczeniu 1 i poproś kogoś, by to dla ciebie zrobił. Na przykład, jeśli zrywasz się rankiem, a potrafisz sobie wyobrazić, że robi to partner – poproś go o to. Powiedz: “Kochanie, może zrobiłbyś kawę jutro rano?”. Ale się zdziwi! Nie martw się jeżeli czujesz przy tym skrępowanie – przyzwyczaisz się. Nie poddawaj się zbyt łatwo. Jeżeli partner odpowie: “Ale ja nie wiem ile wsypać, żeby była dobra”, to nie rezygnuj. “Choć pokarzę ci” – zaproponuj. Oczywiście zawsze jest nadzieja, że partner zawoła przyjemnie zaskoczony: “Jasne! Po prostu nie sądziłem, że ci na tym zależy”. Wielu ludzi wyznaje, że chcieliby od swoich Ofiarnych bliskich usłyszeć, czego od nich oczekują.
Ćwiczenie 3. Zawsze, gdy ktoś zaoferuje ci się z pomocą lub przysługą – zgódź się.
Ćwiczenie 5. Zwróć uwagę, jak często w ciągu dnia i w jakich okolicznościach powtarzasz: “Przepraszam”. Jeżeli rozgotuje ci się fasolka, spóźnisz się pięć minut, albo mimo obietnicy zapomnisz wlać olej do silnika – jak bardzo się tym przejmujesz? Jeśli usprawiedliwiasz się gorąco przy byle okazji, zadaj sobie pytanie, czy nie za bardzo starasz się zadowolić innych ludzi. Spróbuj zrobić sobie małą przerwę i ugryź się w język, zanim zaczniesz się usprawiedliwiać. Zastanów się czy rzeczywiście masz za co przepraszać.
Ćwiczenie 8. Skoncentruj się na odpoczynku. Każdego dnia poświęć przynajmniej piętnaście minut na rozładowanie napięcia. […] Porozpieszczaj się trochę. Porozkoszuj się cudownym uczuciem odprężenia.
Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ <3
Pełną charakterystykę poszczególnych typów osobowości, szczegółowy test pozwalający określić, jaki typ (lub typy) u ciebie dominuje oraz trening pozwalający rozpocząć pracę nad sobą, znajdziesz w książce Johna M. Oldhama i Louis B. Morris „Twój psychologiczny autoportret”.