You are currently viewing Typ Pewny Siebie “Gwiazda”

Typ Pewny Siebie “Gwiazda”

Gwiazda dokładnie wie, czego chce, i konsekwentnie osiąga własne cele. Cechuje go wysoka samoocena, szacunek do własnych pragnień i wiara w swoje siły. Osoby o tym typie osobowości nierzadko przejawiają charyzmę, dlatego potrafią pociągnąć za sobą rzesze. Wiedzą, jak panować nad tłumem, jak motywować innych. Nie ukrywają swoich ambicji ani możliwości.

Jeśli jesteś typem Pewnym Siebie, masz duże talenty polityczne i potrzebę współzawodnictwa. Fantazjujesz czasem o zostaniu kimś sławnym i liczącym się, identyfikujesz się z ludźmi na wysokich stanowiskach. Z naturalną gracją przyjmujesz komplementy, pochwały i słowa uznania. Bo wiesz, że ci się należą. W twojej osobowości dominuje sfera Ja. W skrajnych przypadkach może to skutkować samolubstwem, narcyzmem i apodyktycznością, w normalnych rozmiarach – zdrowym egoizmem. Wierzysz w siebie i jesteś gotowy ciężko pracować i znosić trudy, jeśli doprowadzi cię to do realizacji marzeń. Inni miewają chwile zwątpienia, ty – nigdy. To chroni cię przed różnego rodzaju demonami, jak nałogi, ale też przed złym wpływem innych. Wierzysz, że urodziłeś się pod szczęśliwą gwiazdą. Jeśli jesteś typem hollywoodzkim, masz boskie ciało i nosisz świetne, markowe ciuchy. Jeśli jesteś typem intelektualisty – zasiadasz w prestiżowych komitetach i przewodniczysz ważnym przedsięwzięciom. Gwiazdy źle znoszą krytykę. Jesteś ekstrawertyczna, naładowana energią i szybko kojarzysz fakty. Czasem uciekasz się do intryg i małych kłamstw, masz talent zawiązywania opłacalnych sojuszy. Jesteś niczym koń wyścigowy: im bardziej depczą ci po piętach, tym szybciej biegniesz. Lubisz współzawodnictwo, ale też kierowanie i przewodniczenie innymi. Wiadomo – każda gwiazda musi mieć swoją świtę.

Typ pewny siebie – cechy charakterystyczne

  1. Wysokie mniemanie o sobie. Ludzie Pewni Siebie wierzą w siebie i swoje zdolności. Ani przez chwilę nie wątpią, że są jedynymi w swoim rodzaju i że nie znaleźli się na tej planecie przez przypadek.
  2. Poczucie ważności. Spodziewają się, że w każdej sytuacji będą traktowane w sposób szczególny.
  3. Ambicja. Nie ukrywają swoich ambicji ani możliwości.
  4. Talenty polityczne. Dla osiągnięcia swoich celów sprawnie wykorzystują siły i zdolności innych ludzi, dobrze sobie z nimi radzą.
  5. Potrzeba współzawodnictwa. Dobrze czują się w atmosferze konkurencji., uwielbiają wspinać się na sam szczyt hierarchii i tam pozostawać.
  6. Pozycja społeczna. Identyfikują się z ludźmi na wysokich stanowiskach i o dużym prestiżu.
  7. Fantazje o wielkości. Wyobrażają sobie siebie jako bohaterów, gwiazdy, czołowe postacie w swojej dziedzinie.
  8. Samoświadomość. Posiadają wnikliwą świadomość własnych myśli, doznań i stanu ducha.
  9. Poczucie godności. Z naturalną gracją przyjmują komplementy, pochwały oraz wyrazy podziwu. Mają poczucie, że się im należy.

Pięta Achillesa

Ludzie Pewni Siebie zazwyczaj dobrze wiedzą, na czym polega ich siła, i czerpią z niej satysfakcję. Z reguły jednak są znacznie mniej świadomi swych braków i źle je znoszą. Dla osób, u których ten aspekt osobowości jest silnie zaznaczony, nawet najbardziej łagodna i konstruktywna krytyka jest bolesnym ciosem.

Typ pewny siebie: wzmocnij swoje atuty

Ćwiczenie 1. Spróbuj spojrzeć na siebie cudzym wzrokiem. Skoncentruj się na własnych słabych stronach. Zapytaj siebie: „Co nie jest we mnie absolutnie wspaniałe w oczach… (mojej mamy, taty, męża, żony, najlepszego przyjaciela, nauczycieli, kolegów itp.)?

Ćwiczenie 2. Przypatrz się swoim reakcjom na krytykę. Czy kiedy ktoś wyraża się niepochlebnie o tobie lub twojej pracy, czujesz się zraniony i upokorzony, czy traktujesz to jako agresję? Spróbuj pogodzić się z tymi uczuciami, nie odrzucając ich, nie wściekając się, nie tracąc sympatii do osoby, która wystąpiła z krytyką. Im baczniej będziesz się przypatrywał swoim reakcjom, tym łatwiej będzie ci się z nimi uporać.

Ćwiczenie 3. Każdemu członkowi rodziny, kochankowi albo przyjacielowi zadawaj raz dziennie jakieś pytanie do niego się odnoszące. Zapytaj na przykład: „Co ci się podoba w tej książce?”. Nie mogą to być pytania, które dotyczą ciebie, np. „Co myślisz o moim dzisiejszym przemówieniu?”.

Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ <3

Pełną charakterystykę poszczególnych typów osobowości, szczegółowy test pozwalający określić, jaki typ (lub typy) u ciebie dominuje oraz trening pozwalający rozpocząć pracę nad sobą, znajdziesz w książce Johna M. Oldhama i Louis B. Morris „Twój psychologiczny autoportret”.

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.