Typ pewny siebie – cechy charakterystyczne
- Wysokie mniemanie o sobie. Ludzie Pewni Siebie wierzą w siebie i swoje zdolności. Ani przez chwilę nie wątpią, że są jedynymi w swoim rodzaju i że nie znaleźli się na tej planecie przez przypadek.
- Poczucie ważności. Spodziewają się, że w każdej sytuacji będą traktowane w sposób szczególny.
- Ambicja. Nie ukrywają swoich ambicji ani możliwości.
- Talenty polityczne. Dla osiągnięcia swoich celów sprawnie wykorzystują siły i zdolności innych ludzi, dobrze sobie z nimi radzą.
- Potrzeba współzawodnictwa. Dobrze czują się w atmosferze konkurencji., uwielbiają wspinać się na sam szczyt hierarchii i tam pozostawać.
- Pozycja społeczna. Identyfikują się z ludźmi na wysokich stanowiskach i o dużym prestiżu.
- Fantazje o wielkości. Wyobrażają sobie siebie jako bohaterów, gwiazdy, czołowe postacie w swojej dziedzinie.
- Samoświadomość. Posiadają wnikliwą świadomość własnych myśli, doznań i stanu ducha.
- Poczucie godności. Z naturalną gracją przyjmują komplementy, pochwały oraz wyrazy podziwu. Mają poczucie, że się im należy.
Pięta Achillesa
Ludzie Pewni Siebie zazwyczaj dobrze wiedzą, na czym polega ich siła, i czerpią z niej satysfakcję. Z reguły jednak są znacznie mniej świadomi swych braków i źle je znoszą. Dla osób, u których ten aspekt osobowości jest silnie zaznaczony, nawet najbardziej łagodna i konstruktywna krytyka jest bolesnym ciosem.
Typ pewny siebie: wzmocnij swoje atuty
Ćwiczenie 1. Spróbuj spojrzeć na siebie cudzym wzrokiem. Skoncentruj się na własnych słabych stronach. Zapytaj siebie: „Co nie jest we mnie absolutnie wspaniałe w oczach… (mojej mamy, taty, męża, żony, najlepszego przyjaciela, nauczycieli, kolegów itp.)?
Ćwiczenie 2. Przypatrz się swoim reakcjom na krytykę. Czy kiedy ktoś wyraża się niepochlebnie o tobie lub twojej pracy, czujesz się zraniony i upokorzony, czy traktujesz to jako agresję? Spróbuj pogodzić się z tymi uczuciami, nie odrzucając ich, nie wściekając się, nie tracąc sympatii do osoby, która wystąpiła z krytyką. Im baczniej będziesz się przypatrywał swoim reakcjom, tym łatwiej będzie ci się z nimi uporać.
Ćwiczenie 3. Każdemu członkowi rodziny, kochankowi albo przyjacielowi zadawaj raz dziennie jakieś pytanie do niego się odnoszące. Zapytaj na przykład: „Co ci się podoba w tej książce?”. Nie mogą to być pytania, które dotyczą ciebie, np. „Co myślisz o moim dzisiejszym przemówieniu?”.
Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ <3
Pełną charakterystykę poszczególnych typów osobowości, szczegółowy test pozwalający określić, jaki typ (lub typy) u ciebie dominuje oraz trening pozwalający rozpocząć pracę nad sobą, znajdziesz w książce Johna M. Oldhama i Louis B. Morris „Twój psychologiczny autoportret”.