You are currently viewing Typ sumienny “Perfekcjonista”

Typ sumienny “Perfekcjonista”

Ten typ osobowości charakteryzuje ciężka praca i dążenie do celu. Nie rzucasz słów na wiatr i zawsze robisz to, co do ciebie należy. Nie cierpisz niedoróbek i niedociągnięć w każdej strefie życia. Trzymasz się twardo swoich przekonań i poglądów, a czyjś sprzeciw tylko wzmacnia twój upór. Lubisz mieć wokół siebie porządek, jesteś dobrą organizatorką, co miesiąc odkładasz określoną sumę na konto oszczędnościowe. Dalekie ci są dzikie ekscesy i bezsensowne – jak sądzisz – ryzyko. Lubisz chomikować różne przedmioty, zapasy, niczego nie wyrzucasz – bo przecież „jeszcze się może przydać”. Kluczowa sferą w twoim życiu jest praca. To tu wspinasz się na prawdziwe wyżyny. Jesteś kompetentna, zorganizowana i dokładna. Jesteś nastawiona na działanie, nie lubisz trwonić czasu. Na emeryturę prawdopodobnie odejdziesz nie w wieku 67, ale nawet 75 lat, bo tak lubisz swoją pracę. W gazecie nie zostawisz krzyżówki, póki nie wypełnisz wszystkich jej kratek. Mylą się ci, którzy myślą, że trzeba ci współczuć, bo urabiasz się po łokcie. Ty kochasz wyzwania! Osiągasz sukces dzięki staroświeckiej pilnej i rzetelnej pracy. Jako przełożona możesz mieć jednak problemy z podejmowaniem szybkich i zdecydowanych decyzji, bo zbytnio skupiasz się na szczegółach i dopieszczasz wszystko w najdrobniejszych detalach.

Typ sumienny – cechy charakterystyczne

  1. Ciężka praca. Osoba sumienna jest oddana pracy, pracuje niezwykle ciężko i jest zdolna do intensywnego, celowego wysiłku.
  2. To co należy. Być Perfekcjonistą znaczy być człowiekiem sumienia, silnych zasad i zdecydowanych ocen moralnych, który nie rzuca słów na wiatr w żadnej sprawie. Osoba sumienna zawsze robi to, co należy.
  3.  Tak jak trzeba. Wszystko musi być zrobione „tak jak trzeba” i osoba Sumienna zawsze dokładnie wie, co to znaczy – czy chodzi o zachowanie równowagi finansowej, realizację planów kierownictwa, czy też o ułożenie brudnych naczyń w zmywarce.
  4. Perfekcjonizm. Osoba sumienna lubi, kiedy każde zadanie i projekt są zapięte na ostatni guzik, wolne od najmniejszych niedociągnięć.
  5. Upór. Perfekcjoniści trzymają się swoich przekonań i poglądów. Sprzeciw najczęściej tylko wzmacnia ich upór i determinację.
  6. Porządek i umiłowanie szczegółu. Ludzie Sumienni lubią, kiedy wokół nich panuje porządek i schludność. Są dobrymi organizatorami, wyżywają się w sporządzaniu list i katalogów. Nie ma dla nich sprawy zbyt drobnej, by się nią zajmować.
  7. Ostrożność. Perfekcjoniści są oszczędni, uważni i ostrożni we wszystkich dziedzinach życia, niezdolni do beztroskiej utraty samokontroli, nie oddają się dzikim ekscesom.
  8. Przywiązanie do rzeczy. Osoba sumienna często jest „chomikiem”, gromadzi różne przedmioty, jest niezdolna do wyrzucenia rzeczy, która była kiedyś przydatna lub mogłaby przydać się w przyszłości.

Praca sfera kluczowa

Ludzie sumienni lubują się w działaniach intensywnych, skoncentrowanych i szczegółowych. Angażują się we wszystko co robią – urabianie rąk po łokcie to dla nich norma – a nawet wolą kiedy praca jest ciężka. Przedsięwzięcie nie wymagające wysiłku nie ma dla nich wartości.

Typ Sumienny: wzmocnij swoje atuty

Ćwiczenie 1. Sporządź listę dziesięciu zajęć niezwiązanych z pracą zawodową, które mogłyby wzbogacić twój wolny czas. Rozważ takie możliwości, jak sport – ale bez współzawodnictwa, joga, nauka medytacji, piknik rodzinny, pójście do kina albo na koncert, spacer po parku albo po plaży itd. Poproś o radę partnera lub członków rodziny, może coś ci podsuną. Następnie wybierz jedną z możliwości i zrealizuj ją w najbliższy weekend.

Ćwiczenie 3. Jeśli masz kłopot z podjęciem decyzji, zawsze miej na uwadze , że często nie jest ważne, jaką decyzję podejmiesz: ważne, żeby w ogóle coś zrobić. Jeśli masz wybrać między mało się różniącymi możliwościami, możesz uciec się do rzucenia monetą. Drugą opcję zawsze będziesz mógł wypróbować później. Ćwiczenie to pomoże ci też radzić sobie z powszechna u Perfekcjonistów skłonnością do siedzenia z założonymi rękami – czyli do odwlekania działań w nadziei na znalezienie „idealnego” rozwiązania.

Ćwiczenie 5. Czy w twojej Sumiennej głowie kłębi się tak wiele różnych możliwości, że nie jesteś już w stanie rozsądnie myśleć, nie mówiąc już o podjęciu  jakiejkolwiek decyzji? Weź trochę czasu wolnego i wyłącz swój mózg. Wyobraź sobie, że twój umysł jest jak pusty ekran. Albo też wyobraź sobie jakiś spokojny, bardzo przyjemny widok, w rodzaju morskiego wybrzeża albo góry pokrytej śniegiem. Łagodnie odsuwaj wszystkie myśli i troski, które chciałyby tam wpełznąć. Poznanie technik medytacyjnych może ułatwić to ćwiczenie. Wracaj do niego, ilekroć od kłopotów i trudnych decyzji zaczną ci się przegrzewać neurony. Wyciszenie przepracowanego mózgu pozwoli mu wydajniej pracować, kiedy włączysz go ponownie.

Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ <3

Pełną charakterystykę poszczególnych typów osobowości, szczegółowy test pozwalający określić, jaki typ (lub typy) u ciebie dominuje oraz trening pozwalający rozpocząć pracę nad sobą, znajdziesz w książce Johna M. Oldhama i Louis B. Morris „Twój psychologiczny autoportret”.

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.