You are currently viewing Wybrakowani, bezwartościowi, wadliwi. Zmień autodestrukcyjne przekonania dzięki technikom terapii schematów oraz ACT
wybrakowani bezwartościowi wadliwi

Wybrakowani, bezwartościowi, wadliwi. Zmień autodestrukcyjne przekonania dzięki technikom terapii schematów oraz ACT

Wybrakowani, bezwartościowi, wadliwi.

Zmień autodestrukcyjne przekonania dzięki technikom terapii schematów oraz ACT

„Wybrakowani, bezwartościowi, wadliwi. Zmień autodestrukcyjne przekonania dzięki technikom terapii schematów oraz ACT” jest poradnikiem do autoterapii napisanym przez psychologów Matthew W. McKaya, Michaela Jasona Greenberga i Patricka J. Fanninga. W języku polskim możemy go przeczytać dzięki wydawnictwu GWP. Narzędzia zaczerpnięte z terapii akceptacji i zaangażowania, pomagają zmierzyć się rozwiązaniem nieadaptacyjnego schematu wadliwości / wstydu w depresji.

Książka zaczyna się i kończy serią kwestionariuszy samooceny (karty do pracy własnej, podane są jasne przykłady w jaki sposób je wypełniać), które pozwolą ci zobaczyć, jakie postępy poczyniłeś podczas pracy z książką.

Kto w szczególności powinien przeczytać książkę „Wybrakowani, bezwartościowi, wadliwi.”

Poczucie niedoskonałości i nieadekwatności często wynika z negatywnych doświadczeń z dzieciństwa. Jeśli dorastałeś w bardzo krytycznym środowisku, możesz czuć się niegodny bycia kochanym lub mieć głębokie poczucie wstydu z powodu postrzegania własnych „wad”. Możesz prowadzić wewnętrzny monolog („głos wewnętrznego krytyka”), powtarzając sobie, że jest z tobą coś nie w porządku, co uniemożliwia ci nawiązanie satysfakcjonujących relacji, znalezienie szczęścia i odniesienie sukcesu w życiu. Jak więc uwolnić się od samodestrukcyjnych przekonań, które trzymają cię w pułapce depresji?

Wpadłeś w depresję, ponieważ twoje życie ewoluowało w kierunku unikania uczucia wstydu i wadliwości. Stałeś się osobą, którą nie chciałeś być, gdy wybierałeś niewspierające strategie radzenia sobie oraz unikanie. W życiu istnieje podstawowy wybór: robienie tego, co się liczy, robienie tego, na czym ci zależy, lub skupianie na próbie ucieczki przed emocjonalnym bólem.

Poradnik prowadzi przez proces zmiany polegający na zastąpieniu nieadaptacyjnej strategii Unikania, bardziej wpierającą – strategią Akceptacji i Zaangażowania. Poradnik dostarcza narzędzi do identyfikacji i kwestionowania podstawowych przekonań o osobistej wadliwości oraz budowaniu życia opartego na pozytywnych wyborach i wartościach, które przynoszą witalność i poczucie osobistego spełnienia. Dzięki lekturze poznasz sposoby rozwijania elastyczności psychicznej, uwalniania się od starych nawyków i niezdrowych mechanizmów radzenia sobie oraz łagodzenia objawów depresji. Wreszcie nauczysz się widzieć siebie w całej swojej cudownej złożoności, z dobrocią i współczuciem.

Biorąc pod uwagę, że jestem fanem ACT i byłem pod wielkim wrażeniem innej książki Matthew McKaya, („Terapia dialektyczno-behawioralna DBT” wydawnictwo WUJ), miałem duże oczekiwania wobec tej książki. Nie zawiodłem się. Polecam.


Konsultacje z psychologiem online

Bez wychodzenia z domu

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.