You are currently viewing Czy lęk można wyleczyć?
Nerwice / Zaburzenia lękowe

Czy lęk można wyleczyć?

Wyleczyć nerwicę lękową

Zaburzenia lękowe są jedną z głównych przyczyn, która skłania moich klientów do zgłoszenia się na konsultację. Na pytanie „Czy terapia pomoże mi pozbyć się lęku raz na zawsze?” odpowiadałem już kilkadziesiąt razy. Co mówię moim klientom w takich przypadkach? Cóż, mówię, że mam dla nich „dobrą” i „złą” wiadomość.

Zrozumienie lęku

„Złą” wiadomością jest to, że nie pozbędziesz się lęku „na dobre”. To, że go odczuwasz świadczy o tym, że jesteś psychicznie zdrową osobą. Zostałeś ewolucyjnie zaprojektowany, by czuć niepokój w obliczu niebezpieczeństwa lub wyzwania.

Gdybyś nie odczuwał lęku, w uzasadnionych przypadkach, Twoje życie dość szybko dobiegło by końca.

Uczucie lęku wywołuje reakcję walki lub ucieczki , sprawia, że adrenalina i inne substancje chemiczne przyspieszają akcję twojego serca, ciśnienie krwi i oddychanie, skupiasz swoją uwagę na zagrożeniu dzięki czemu robisz to, co musisz zrobić, aby pozostać przy życiu. To właśnie lęk sprawiał, że nasi przodkowie zachowywali czujność, ostrożność podczas polowania na groźne zwierzęta i w efekcie te polowania mogli przeżyć. Bohaterowie nie znający lęku, którzy biegną w pierwszej lini na bagnety… giną pierwsi.

Istoty ludzkie nie zostały jednak zaprojektowane do tego, by trwale się niepokoić. Ostatnie badania wykazały, że przewlekły lęk odgrywa główną rolę w wywoływaniu lub zaostrzeniu wielu chorób fizycznych, w tym chorób serca, zmian skórnych, zaburzeń żołądkowo-jelitowych i przewlekłych zaburzeń oddechowych. Dlatego dobrze jest nauczyć się radzić sobie z lękiem – co prowadzi do „dobrej” wiadomości.

Terapia lęku

Dobrą wiadomością jest to, że możesz nauczyć się uspokajać, zmniejszać przewlekły lęk do krótkich, adekwatnych do sytuacji epizodów i eliminować ataki paniki. Zaburzenia lękowe należą do najskuteczniej leczonych problemów psychicznych, z odsetkiem powodzenia wynoszącym prawie 90%. Liczne badania wykazały, że psychoterapia jest zwykle najskuteczniejszą opcją. Leki przeciwlękowe często bywają bardzo skuteczne (zwłaszcza w przypadku zaburzeń lękowych o podłożu biologicznym), mogą pomóc Ci złagodzić objawy, jednak to terapia dostarczy ci narzędzi do skutecznego radzenia sobie z lękiem.

Podczas terapii zaburzeń lękowych, z osobami zgłaszającym się do mnie po pomoc, szukamy podstawowych przyczyn lęków i obaw (tak zwanych „wyzwalaczy”). Klienci poznają techniki relaksacyjne i uczą się z nich korzystać. Uczą się zarządzać swoim stylem myślenia w stresujących sytuacjach (restrukturyzacja poznawcza) oraz rozwijają umiejętności radzenia sobie z lękiem i rozwiązywania problemów.

Korzystam z kilku podejść terapeutycznych pomagając ludziom, nauczyć się lepszego radzenia sobie z lękiem. Najczęściej korzystam z podejścia poznawczo-behawioralnego oraz podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniach.

Dzięki terapii poznawczo-behawioralnej odkryjesz swoje wzorce myślenia, które prowadzą do reakcji paniki i lęku. W procesie terapeutycznym moja rola polega na  pomocy w uświadomieniu Ci, które myśli, przekonania lub zachowania mogą być dla Ciebie nieprzydatne i przyczyniać się do powstawania lęku. Współpracując ze mną nauczysz się rozpoznawać niewspierające myśli i zastępować je racjonalnymi wspierającymi myślami. W trakcie terapii stopniowo zaczniesz konfrontować się przerażającymi Cię sytuacjami – w bezpiecznym, kontrolowanym środowisku i nauczysz się funkcjonować w nich w bardziej dla siebie akceptowalny sposób.

Jak długo trwa terapia zaburzeń lękowych?

To bardzo częste pytanie. O długości procesu terapeutycznego napisałem już artykuł, może przeczytać go tutaj -> Ile trwa terapia. Z moich doświadczeń wynika, że wiele osób osiąga znaczną poprawę w ciągu ośmiu do dziesięciu sesji terapeutycznych, chociaż długość terapii zależy od rodzaju i nasilenia lęku.

Musisz jednak wiedzieć jedno: terapia zaburzeń lękowych nie jest terapią pasywną. Będziesz musiał w niej aktywnie uczestniczyć. Podczas naszych spotkań będziesz uczył się nowych zachowań i opracujemy nowe strategie zachowań w obliczu stresujących sytuacji. Przyjrzymy się Twoim przekonaniom i popracujemy nad tymi, które Cię nie wspierają. Prawdziwy proces terapeutyczny będzie odbywał się jednak między sesjami. Będziesz miał „pracę domową”, która pomoże Ci ćwiczyć codziennie, najlepiej kilka razy dziennie nowe style zachowania i myślenia. Ponieważ Twój umysł i ciało wpadły w nawyki reakcji lękowych, tylko praktyka, praktyka i jeszcze więcej praktyki pomoże Ci wykształcić nowe reakcje psychiczne i fizyczne. Dlatego jeśli zastanawiasz się czy sięgnąć po moją pomoc (lub innego specjalisty) postawię sprawę jasno:

Twoja poprawa jest bezpośrednio związana z wysiłkiem, jaki włożysz w codzienne ćwiczenia.

Jeśli zmagasz się z lękiem, musisz wiedzieć, że możesz nauczyć się z nim lepiej radzić. W sytuacjach zagrożenia będziesz nadal odczuwać lęk – co jest naturalne, nie musisz być jednak jego więźniem.

Udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób. Jeśli możesz podziel się tym artykułem ze znajomymi.

Konsultacje z psychologiem online

Bez wychodzenia z domu

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.