Co powinieneś wiedzieć o terapii poznawczo-behawioralnej (CBT)?

Po pierwsze, czym właściwie jest CBT?​

CBT jest jedną z wielu metod leczenia stosowanych w psychoterapii. Opiera się na założeniu, że wiele problemów życiowych wynika z wadliwych myśli (część „poznawcza”) i zachowań (część „behawioralna”). Celowo przenosząc je w stronę zdrowszych, bardziej produktywnych postaw, możemy złagodzić cierpienie. W praktyce terapia poznawczo-behawioralna zazwyczaj polega na identyfikowaniu problematycznych myśli i zachowań oraz zastępowaniu ich zdrowszymi reakcjami.

Co sprawia, że terapia CBT jest tak popularna?

Jednym z powodów, dla których terapia CBT cieszy się dużą popularnością, jest to, że została bardzo dobrze przebadana. Dla badaczy jest łatwa do przeanalizowania, ponieważ opiera się na krótkich, bezpośrednich interwencjach zorientowanych na rozwiązanie. Innymi słowy, celem jest wywołanie wyraźnych, mierzalnych zmian w myślach i zachowaniach, co jest kopalnią złota dla badaczy. Dla Ciebie oznacza to również, że zobaczysz szybkie efekty.

Jak długo zwykle trwa psychoterapia w nurcie CBT?

Indywidualne zrealizowanie CELU w psychoterapii CBT trwa zazwyczaj od pięciu do dwudziestu 60 minutowych sesji. Spotkania odbywają się raz na tydzień lub co dwa tygodnie. Jedną z głównych zalet CBT jest to, że koncentruje się na eliminowaniu objawów tak szybko jak to możliwe, zwykle w ciągu kilku tygodni lub kilku miesięcy. Oczywiście ludzie rzadko mają tylko jeden problem do pracy w terapii, więc ta długość zależy od liczby i powagi problemów, ale zwięzłość jest kluczem tego podejścia.

Czy nurt poznawczo-behawioralny dla Ciebie odpowiedni?

Czy to jest dla ciebie odpowiednie podejście terapeutyczne? Musisz sam odpowiedzieć sobie na to pytanie. Czy twoje problemy dotyczą twojego sposobu myślenia i zachowania? Na przykład, czy nieustannie zamartwiasz się przeszłością / przyszłością, bezmyślnie robisz zakupy online, masz niskie poczucie własnej wartości, reagujesz „nieadekwatnie”, „przesadnie” do sytuacji? Jeśli myśli napędzają Twój lęk, smutek, depresję, żal prawdopodobnie możesz wiele skorzystać z podejścia CBT.

Jakie problemy pomaga rozwiązać terapia w nurcie poznwaczo-behawioralnym?​

CBT jest skuteczną metodą terapii w przypadkach leczenia zaczynając od fobii, lęków, depresji, traumy, problemów z samooceną czy ADHD, po problemy relacyjne, takie jak słaba komunikacja lub nierealne oczekiwania wobec partnera. Zasadniczo, jeśli problem ma podłoże w stylu myślenia i dysfunkcyjnych zachowaniach (na wielu gruntach), podejście terapeutyczne CBT jest skuteczne.

Jak wygląda pierwsza sesja CBT?

Pierwsza sesja, zwana również konsultacją służy wzajemnemu poznaniu. Klient przedstawia problemy, które chciałby przezwyciężyć lub sytuacje, które uważa za stresujące. Terapeuta wyjaśnia metodę i możliwy scenariusz terapii. Podczas konsultacji klient z terapeutą wyznaczają CEL TERAPII i decydują czy chcą razem nad nim pracować. Terapeuta informuje również czy metoda CBT jest odpowiednia do zgłaszanego problemu. 

Psychoterapia online

Mgr Psychologii Wojciech Klęk

Pracuję z osobami, zmagającymi się z zaburzeniami lękowymi, depresją, niskim poczuciem własnej wartości, przechodzącymi kryzys w związku / cierpiącymi po rozstaniu. Osobami zmagającymi się z syndromem DDA/DDD, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, nerwicami.

Jestem psychologiem pracującym głównie w nurcie Poznawczo-Behawioralnym (CBT), choć dużo czerpię z Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR) oraz Terapii Akceptacji i Zaangażowania (ACT). Uważam, że każdy człowiek jest wyjątkowy i dlatego wymaga indywidualnego podejścia.

psycholog Kraków mgr Wojciech Klęk
Mgr Psychologii Wojciech Klęk

rozmowa z polskim psychologiem

Psycholog online

Konsultacje przez Skype, Messenger, WhatsApp

KONTAKT

Telefon / WhatsApp +48 600 759 357
E-mail: kontakt@wojciechklek.pl
Wiadomość na Facebooku m.me/wojciech.klek.86

Cennik
Konsultacja z psychologiem  – 200 zł / 50 minut
Terapia – 200 zł / 50 minut
Coaching online – 300 / sesja 90 – 120 minut