Test depresji

W latach sześćdziesiątych XX wieku psychiatra Aaron T. Beck zapoczątkował stosowanie terapii poznawczej, zwanej również terapią poznawczo-behawioralną. Metoda ta pomaga osobom zmagającym się z negatywnymi myślami (np. „Jestem do niczego!” ) i nieadaptacyjnymi zachowaniami ( np. spanie zbyt długo, izolowanie się od przyjaciół i rodziny), które zwykle towarzyszą depresji klinicznej.

Podczas terapii klienci uczą się nowych umiejętności, które pomagają im eliminować destrukcyjne myśli i zachowania i dzięki temu poczuć się lepiej.

Rozumiejąc, że depresja może objawiać się na wiele różnych sposobów, a jej objawy mogą mieć różną intensywność, od łagodnych po ciężkie, Beck stworzył skalę depresji (Beck Depression Inventory, BDI) pozwalającą pacjentom ocenić stopień nasilenia symptomów i zaawansowania choroby.

Od tamtego czasu opracowano wiele innych skal i kwestionariuszy dotyczących depresji (jak chociażby test depresji Hamiltona).  Niektóre z nich ( w tym również kwestionariusz zamieszczony poniżej) odnoszą się do dziewięciu podstawowych kryteriów depresji określonych w DSM-5. Dzięki temu można się zorientować, jakie objawy świadczą o występowaniu tej choroby, ocenić ich nasilenie oraz ogólny wpływ czy też stopień zaawansowania depresji, a także stwierdzić, czy konieczna jest profesjonalna pomoc.

Test depresji

Poniżaj zamieszczam Kwestionariusz Zdrowia Pacjenta – 9 (Patient Health Questionnaire – 9, PHQ-9). W każdym punkcie masz do wyboru cztery odpowiedzi. Numer wybranej przez siebie odpowiedzi wpisz w odpowiednim miejscu obok pytania.

Kwestionariusz Zdrowia Pacjenta – 9

Wynik obliczysz samodzielnie – punktacja została zamieszczona na końcu.

Jak często w ciągu ostatnich dwóch tygodni dokuczały ci następujące problemy?

1. Niewielkie zainteresowanie wykonywaniem czynności lub odczuwanie niewielkiej przyjemności z tego płynącej?____

0 Wcale

1 Przez kilka dni

2 Przez więcej niż połowę dni

3 Niemal codziennie

2. Uczucie smutku, przygnębienia lub beznadziei?____

0 Wcale

1 Przez kilka dni

2 Przez więcej niż połowę dni

3 Niemal codziennie

3. Kłopoty z zaśnięciem, przerywany sen albo sen zbyt długi?____

0 Wcale

1 Przez kilka dni

2 Przez więcej niż połowę dni

3 Niemal codziennie

4. Uczucie zmęczenia lub brak energii?____

0 Wcale

1 Przez kilka dni

2 Przez więcej niż połowę dni

3 Niemal codziennie

5. Brak apetytu lub przejadanie się?____

0 Wcale

1 Przez kilka dni

2 Przez więcej niż połowę dni

3 Niemal codziennie

6. Poczucie niezadowolenia z siebie – lub uczucie, że jesteś do niczego albo że zawiodłeś siebie bądź rodzinę?___

0 Wcale

1 Przez kilka dni

2 Przez więcej niż połowę dni

3 Niemal codziennie

7. Problemy ze skupieniem się, na przykład przy czytaniu gazety lub oglądaniu telewizji?____

0 Wcale

1 Przez kilka dni

2 Przez więcej niż połowę dni

3 Niemal codziennie

8. Poruszanie się lub mówienie tak wolno, że inni mogli to zauważyć? Albo wręcz przeciwnie – niemożność usiedzenia w miejscu lub podenerwowanie powodujące ruchliwość znacznie większą niż zwykle?____

0 Wcale

1 Przez kilka dni

2 Przez więcej niż połowę dni

3 Niemal codziennie

9. Myśli o tym, że lepiej było by umrzeć, albo chęć zrobienia sobie krzywdy?___

0 Wcale

1 Przez kilka dni

2 Przez więcej niż połowę dni

3 Niemal codziennie

Punktacja: Zsumuj punkty ze wszystkich wybranych przez siebie odpowiedzi (najwyższy możliwy wynik to 27 punktów, a najniższy to 0).

Mój wynik: ____ / 27

Interpretacja wyniku kwestionariusza

0 – 4 punktów: brak depresji

5 – 9 punktów: lekka depresja

10 – 14 punktów: umiarkowana depresja

15 – 19 punktów: umiarkowanie ciężka depresja

20 – 27 punktów: ciężka depresja

Jeżeli w pytaniu 9 zaznaczyłeś którąkolwiek z odpowiedzi od 1 do 3 punktów natychmiast zgłoś się do specjalisty!

UWAGA! Jeśli nie opuszczają cię myśli o śmierci, samobójstwie czy samookaleczeniu lub dręczą cię inne problemy wymagające pilnej interwencji psychiatrycznej zadzwoń pod numer 112 albo zgłoś się na najbliższy oddział ratunkowy. Takie objawy oznaczają bowiem, że trzeba natychmiast zająć się twoim stanem psychicznym. Pamiętaj, ze twoje życie jest ważne i warto je przeżyć. Możesz także zadzwonić pod numer 116 123. Jest to bezpłatny telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, gdzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 14.00 do 22.00 dyżurują eksperci służący wsparciem i pomocą.

Wyniki w przedziale 15 – 27 punktów generalnie daje podstawy do podjęcia aktywnego leczenia za pomocą psychoterapii, farmakoterapii lub obu tych metod. Czy uzyskany przez Ciebie wynik odzwierciedla twój obecny nastrój? Z jakiego powodu tak lu z jakiego z powodu nie? Czy zaskoczyła cię twoja odpowiedź na którąkolwiek z powyższych pytań? Z jakiego powodu tak/nie? Podziel się przemyśleniami w komentarzu.

Komentując, udostępniając, “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ <3

 

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, od 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. Pracuje w nurcie poznawczo-behawioralnym, terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach oraz ACT. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Krakowie.

One thought on “Test depresji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

KONSULTACJA