Read more about the article Samookaleczenie – przyczyny i czynniki ryzyka
samookaleczanie

Samookaleczenie – przyczyny i czynniki ryzyka

Samookaleczanie - przyczyny i czynniki ryzykaSamookaleczenie odnosi się do zachowań celowo ukierunkowanych na umyślne uszkodzenie powierzchni ciała, powodujące określone konsekwencje, takie jak np. krwawienie, zasinienie, oparzenie lub ból, bez intencji samobójczych. Przede…

Czytaj dalejSamookaleczenie – przyczyny i czynniki ryzyka
Read more about the article Objawy stresu
objawy stresu

Objawy stresu

Stres jest normalną reakcją fizyczną na zdarzenia, które sprawiają, że czujesz się zagrożony lub jesteś pod pewną presją. W małych dawkach to „ciśnienie” pomaga skupić się, być energicznym i czujnym, ale kiedy stres staje się przytłaczający, może być szkodliwy dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Źródło stresorów może leżeć w wykonywanej pracy, relacjach z innymi ludźmi, sytuacji materialnej itd.. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z stresem epizodycznym, przewlekłym stresem lub poważnym wyzwaniem życiowym, takim jak choroba lub rozwód, stres może mieć znaczący wpływ zarówno na twoją fizyczną, jak i emocjonalną równowagę. Skąd wiec masz wiedzieć, że masz do czynienia z poziomem stresu, który jest dla ciebie niezdrowy? (więcej…)

Czytaj dalejObjawy stresu

Ile trwa psychoterapia? Etapy procesu zmiany.

Ile trwa psychoterapia? Etapy procesu zmiany

Żyjemy w świecie, w którym czas jest dobrem luksusowym. Jeśli właśnie zaczynasz terapię lub rozważasz jej podjęcie, prawdopodobnie chcesz wiedzieć, ile ona potrwa i czego doświadczysz, nim rozwiążesz swój problem. Prosta odpowiedź na to trudne dla psychologów pytanie brzmi … to zależy.

(więcej…)

Czytaj dalejIle trwa psychoterapia? Etapy procesu zmiany.
Read more about the article Akceptacja i zaangażowanie (ACT) – terapia uważności
act terapia akceptacji i zaangazowania

Akceptacja i zaangażowanie (ACT) – terapia uważności

Ucieczka od problemu  zwiększa dystans prowadzący do rozwiązania. Najprostszym sposobem na uniknięcie problemu jest jego rozwiązanie.

Co by się stało, gdybyś w pełni zaakceptował i poczuł na 100% to, czego doświadczasz – nawet jeśli byłoby to „negatywne”? Co by się stało, gdybyś pozwolił sobie doświadczyć wszystkiego – zamiast skupiać cały swój wysiłek na unikaniu potencjalnie trudnych emocji? (więcej…)

Czytaj dalejAkceptacja i zaangażowanie (ACT) – terapia uważności