Read more about the article Mechanizmy obronne – jak bronimy się przed uczuciami i emocjami?
Mechanizmy obronne psychologia

Mechanizmy obronne – jak bronimy się przed uczuciami i emocjami?

Mechanizmy obronne – jak bronimy się przed uczuciami i emocjami?

W niektórych obszarach psychologii (szczególnie w podejściu psychodynamicznym) mamy do czynienia z „mechanizmami obronnymi”, czyli sposobami zachowania / myślenia w określony sposób, który pozwala osobie chronić siebie przed negatywnymi odczuciami. Teoria mechanizmów obronnych jest jednym ze sposobów patrzenia na to, jak ludzie dystansują się od pełnej świadomości nieprzyjemnych myśli, uczuć i zachowań.

(więcej…)

Czytaj dalejMechanizmy obronne – jak bronimy się przed uczuciami i emocjami?
Read more about the article Dźwiękowy masaż mózgu – wpływ muzyki na emocje
Wpływ muzyki na emocje

Dźwiękowy masaż mózgu – wpływ muzyki na emocje

Pewnie wiesz, że muzyka może pomóc Ci wyzwolić większą energię do treningu, zrelaksować się etc. Jednak dopiero w momencie, kiedy zrozumiesz, jak dźwięk i muzyka faktycznie zmieniają twoje fale mózgowe (odpowiadające za twoje funkcjonowanie), będziesz mógł użyć tej wiedzy, aby zmienić stan pobudzenia fizycznego i psychicznego z dokładnością lasera. Brzmi to dość „niezwykle”, co nie? W tym wpisie zamierzam Ci wyjaśnić, jak to zrobić. (więcej…)

Czytaj dalejDźwiękowy masaż mózgu – wpływ muzyki na emocje

Praca z przekonaniami – dialog sokratejski

Praca z przekonaniami – dialog sokratejski

Dialog sokratejski jest dobrze znaną i często stosowaną techniką poznawczą w psychoterapii oraz coachingu. Psycholodzy wykorzystują ją, aby móc zidentyfikować potencjalnie szkodliwe, nie poparte faktami myśli/przekonania, a następnie wspólnie z klientem  przeprowadzić ich weryfikację. Technika opiera się na praktyce strukturalnego, przemyślanego dialogu  w relacji terapeuta-klient,  która ma pomóc klientowi wyłapać zniekształcenia myślowe generujące dyskomfort psychiczny i nauczyć go  tworzenia opartych na dowodach wspierających myśli.

(więcej…)

Czytaj dalejPraca z przekonaniami – dialog sokratejski

Terapeutyczna moc pisania

Jest tanią formą terapii, dostępną dla wszystkich i działającą w zaburzeniach emocjonalnych o różnym natężeniu – od niepokoju po depresję. Pomagała grupom tak różnorodnym jak weterani z Wietnamu, więźniowie psychiatryczni i przestępcy seksualni w radzeniu sobie z osobistą traumą. Skutecznie łagodzi objawy w określonych chorobach, takich jak astma i reumatoidalne zapalenie stawów. Wykazano, że wzmacnia system odpornościowy. O czym mowa? O ekspresyjnym pisaniu terapeutycznym. (więcej…)

Czytaj dalejTerapeutyczna moc pisania

Rozpoznawanie, ocena i modyfikowanie nastrojów

Rozpoznawanie, ocena i modyfikowanie nastrojówDzięki umiejętności rozpoznawania nastrojów, których doświadczamy, uczymy się je rozumieć i poprawiać. Nie zawsze potrafimy nazwać to, co czujemy. Niektórzy nieustanie czują znużenie nie zdając sobie…

Czytaj dalejRozpoznawanie, ocena i modyfikowanie nastrojów