Read more about the article W jaki sposób, style wychowania kształtują osobowość
Style wychowania

W jaki sposób, style wychowania kształtują osobowość

W jaki sposób, style wychowania kształtują osobowośćPsychologowie rozwojowi od dawna interesują się tym, w jaki sposób rodzice wpływają na rozwój osobowości dziecka. Jednak pomimo wielu lat badań, znalezienie faktycznych związków…

Czytaj dalejW jaki sposób, style wychowania kształtują osobowość

Jak funkcjonować z poczuciem samotności

Poczucie samotność jest nieodłączną częścią ludzkiej egzystencji. Wszyscy doświadczyliśmy tego uczucia chociaż raz w swoim życiu. Może być ono spowodowane okolicznościami łatwymi do zidentyfikowania, takimi jak wyprowadzka z domu rodzinnego czy wygaśnięcie przyjacielskiej relacji. Możesz jej doświadczać w związku, który na pierwszy rzut oka wydaje się spełnieniem marzeń. Możesz czuć się osamotniony z powodu własnych decyzji, takich jak zerwanie niezdrowego, długoletniego związku czy przeprowadzka do innego miasta, za granicę. Samotność bywa bolesna i nie ma na nią magicznego lekarstwa. Pomimo to, samotność może zmienić twoją świadomość i zaoferować nowe, ważne spostrzeżenia , jeśli tylko zechcesz się w nią wsłuchać. (więcej…)

Czytaj dalejJak funkcjonować z poczuciem samotności

Zrozumienie osobowości zależnej

Osobowość zależna to zaburzenie opisane jako wszechobecna i nadmierna potrzeba opieki, która prowadzi do zachowań uległych, niezdrowego przywiązania oraz stale towarzyszącej obawie przed rozłąką. Schemat zaburzenia najczęściej powstaje we wczesnej dorosłości i jest obecny w różnych kontekstach. Osobowość zależna poprzez uległość i poddanie ma na celu wymuszenie opieki – przyjęta postawa wynika z postrzegania siebie jako niezdolnej do prawidłowego funkcjonowania bez pomocy innych. (więcej…)

Czytaj dalejZrozumienie osobowości zależnej

Czym jest osobowość?

W pewnym sensie wszyscy jesteśmy tacy sami, mamy tę samą ludzką naturę. Wszyscy posiadamy ciało, umysł, wszyscy mamy ludzkie myśli i ludzkie uczucia. Jednak jednocześnie wszyscy jesteśmy całkowicie odmienni i wyjątkowi. Dwie osoby nie mogą mieć takiego samego / identycznego doświadczenia życiowego. Ta wyjątkowość, niepowtarzalność każdego z nas przekłada się na coś co określamy mianem osobowości. Czym dokładniej jest osobowość? (więcej…)

Czytaj dalejCzym jest osobowość?