Nerwice lękowe charakteryzują się uczuciem niepokoju lub dystresu, które są nieproporcjonalne do okoliczności życia danej osoby. Mogą upośledzać funkcjonowanie osoby w praktycznie każdej dziedzinie życia.

W przypadku nerwicy, lęk może przejawiać się zarówno w stosunkowo krótkich, ostrych atakach jak i w chronicznym poczuciu zagrożenia, lęku czy obawy. Ataki lękowe często wpływają na fizyczne funkcjonowanie osoby przejawiające się w zaburzeniach trawiennych, nadmiernym poceniu się, bólach głowy, kołataniu serca, niepokoju, bezsenności, zaburzeniach apetytu i upośledzeniu koncentracji. Fobia, rodzaj zaburzenia lękowego o podłożu nerwicowym, jest wyzwalana przez określone sytuacje lub przedmioty. Niektóre typowe obiekty fobii to otwarte lub zamknięte przestrzenie, ogień, wysokie miejsca, brud, bakterie czy sytuacje społeczne. Ta kategoria wpisów dotyczy zaburzeń psychicznych u podłoża, których leży nerwica lękowa.

Zespół depersonalizacji – derealizacji

Zespół depersonalizacji – derealizacjiZespół depersonalizacji - derealizacji to rodzaj zaburzenia dysocjacyjnego charakteryzujący się uporczywym doświadczaniem depersonalizacji (poczucie oddzielenia od siebie, jakby obserwowane z zewnętrznego punktu widzenia) i derealizacji (poczucie odcięcia…

Czytaj dalejZespół depersonalizacji – derealizacji