You are currently viewing 4 fundamenty udanych związków

4 fundamenty udanych związków

Na długiej drodze życia, los stawia naprzeciw siebie dwoje ludzi. Czasami uczucie spada na nich jak przysłowiowy grom z jasnego nieba, niekiedy uświadomienie sobie tego, co czuje się do drugiej osoby, zajmuje więcej czasu i jest długotrwałym procesem. Obie te sytuacje prowadzą jednak do jednego celu, próby stworzenia trwałego związku. W początkowej fazie zakochania, lekko oszołomieni koktajlem endorfin zazwyczaj nie widzimy świata poza sobą, a namiętność jest tak gorąca, że wydaje się, iż będzie trwać wiecznie i nigdy nie wygaśnie. Wspólnie spędzana każda chwila, długie rozmowy o wszystkim, aż w pewnym momencie nadchodzi wyczekiwany moment, kiedy decydujemy się spędzić ze sobą resztę życia. Szczęście sięga w tym momencie absolutnego zenitu i jesteśmy pewni, że nic nigdy nie będzie w stanie go zakłócić.

Niestety, życie często okazuje się bardziej brutalne i z różnych przyczyn, nieubłaganie, na tym idealnym obrazie zaczynają pojawiać się rysy. Zbudowanie udanego, trwałego związku, to niezwykle trudne zadanie, a wiele osób po prostu nie jest w stanie temu podołać. W ubiegłym roku na 181 tys. zawartych małżeństw rozstało się 66 tys. par. Oznacza to, że, wskaźnik rozwodów (czyli ich proporcja w stosunku do nowo zawartych małżeństw) wyniósł 36,4 proc. Okazuje się, że współczynnik ten z roku na rok rośnie. Jeszcze dekadę temu sięgał 25 proc., a w 2010 r. przekroczył 26,6 proc. (61,3 tys. rozwodów na 230 tys. małżeństw).

„Każdy związek jest do­mem, do które­go klucze znajdują się w rękach mie­szkańców”

~Éric-Emmanuel Schmitt

Kryzys w związku najczęściej zaczyna się od z pozoru drobnych niesnasek. Jeśli nie potrafimy się ze sobą skutecznie komunikować i wyjaśniać na bieżąco nieporozumień, przeradzać się one będą coraz częściej w poważne kłótnie, a to wszystko w krótkim czasie może doprowadzić do myśli o rozstaniu. Takie sytuacje zdarzają się praktycznie w każdym związku, który przez lata przeżywa okresy swoich wzlotów i upadków. Nie da się niestety ich całkowicie uniknąć, można jednak spróbować zminimalizować częstotliwość ich występowania oraz osłabić negatywne skutki, jakie ze sobą niosą. Warto sięgnąć do sprawdzonej i wypróbowanej przez wiele par metody, jaką jest odpowiednia pielęgnacja istniejących relacji i więzi łączących dwoje ludzi. Można kierować się pewnymi żelaznymi i niepodważalnymi zasadami, których stosowanie uratowało już niejeden związek. Z pewnością pomogą one odbudować naruszone więzi między partnerami, a przy odpowiednim zaangażowaniu skutecznie rozgrzeją gasnące już uczucie.

Zaangażowanie

Udany związek jest często jak krucha i delikatna roślina i tak jak ona wymaga ciągłej, starannej pielęgnacji. Zajmuje to dużo czasu i konieczne jest pełne zaangażowanie, jednak konsekwentne działanie zawsze przyniesie pożądane i pozytywne efekty. Im więcej energii w to włożymy, tym zbudowane relacje z partnerem oraz uczucie, które nas łączy, będą trwalsze. Jest to pewnego rodzaju samonapędzająca się maszyna, działająca wiecznie, oczywiście pod warunkiem, że obie strony będą tak samo podtrzymywać jej pracę. Składa się na nią wiele drobnych szczegółów, jakie po złożeniu tworzą spójną całość. Elementy takie jak np. zainteresowanie, troska, wsparcie, szacunek, podtrzymywanie fizycznej atrakcyjności dla partnera są obligatoryjne. Oczywiście warto zadbać także o swój rozwój intelektualny, a tematów do wspólnych rozmów nie zabraknie przez długie lata.

Zaufanie

Nawet największa fizyczna atrakcyjność partnera niewiele znaczy, gdy związek nie jest zbudowany na dwóch solidnych podstawach, jakimi są wzajemny szacunek i zaufanie. Ich brak szybko sprawi, że wygaśnie najbardziej gorąca miłość. Tolerancja, niekwestionowanie zdania drugiej strony, otwartość, szczerość i prawdomówność w każdej sytuacji, to elementarne zasady, którymi kierują się ludzie darzący siebie prawdziwym i szczerym uczuciem. Warto pamiętać, że zaufanie buduje się latami, a zniszczyć je może jedna nieprzemyślana decyzja. Związek to nie tylko miłość, lecz przede wszystkim przyjaźń i wzajemna życzliwość pozwalająca dzielić się wszystkimi radościami i smutkami.

Wybaczanie

Podjęte działania lub wypowiedziane pod wpływem emocji negatywne słowa, często tworzą skazę niezwykle trudną do usunięcia. Ważne jest, aby wziąć odpowiedzialność za swoje czyny, umieć powiedzieć to krótkie, szczere przepraszam. Jedno słowo mogące zdziałać cuda, pod warunkiem jednak, że druga strona jest zdolna do pełnego wybaczenia, tak aby cała sytuacja odeszła w niepamięć i nie stanowiła zarzewia kolejnych konfliktów. Kłótnie są nieuniknione i potrzebne w związkach. Sztuką jest jednak, kłócenie się o sprawy bieżące, zamykanie ich i nie wracanie przy kolejnych różnicach zdań.

Docenianie

Miłość to nie tylko uczucie, lecz również świadoma decyzja dzielenia życia z drugą osobą. Docenianie partnera i dbanie o jego potrzeby to jedna z podstaw każdego udanego związku. Postawa egoistyczna oraz zwracanie uwagi tylko na swoje potrzeby, mogą zburzyć wszystko, co przez lata udało się zbudować. Człowiek to zwierze stadne i nie jest stworzony do życia w samotności przez dłuższy czas. Kreowany w mass mediach wizerunek szczęśliwego, wolnego singla można włożyć między bajki. Do pełnego rozwoju psychicznego jest nam potrzebna obecność drugiej osoby. Sami nie jesteśmy w stanie zaspokoić tak fundamentalnych dla zdrowia psychicznego potrzeb jak bliskość czy intymność.  Związki rozkwitają, gdy ludzie akceptują, doceniają się nawzajem i dbają o potrzeby drugiej strony.

Te ponadczasowe i elementarne zasady powinny być przestrzegane, jeśli chcemy stworzyć szczęśliwy i trwały związek. Każda relacja przechodzi wzloty oraz upadki co jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Jeśli jednak zbudujemy małżeństwo na zaufaniu, zaangażowaniu, szczerości oraz dobrej woli mamy dużą szansę na szczęśliwe życie u boku ukochanej osoby.

 

Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ <3

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.