You are currently viewing Typ Dramatyczny “Primadonna”

Typ Dramatyczny “Primadonna”

Typ dramatyczny to przed wszystkim serce. Ludzie o tym typie osobowości mają dar przeżywania emocji, dzięki któremu ubarwiają życie wokół siebie. Jeżeli są obdarzeni jakimś talentem, potrafią przetworzyć ludzkie uczucia w najwyższe formy sztuki. […] Życie nie bywa dla niej nieciekawe i nudne a już na pewno nie dla jej otoczenia. Wokół osób Dramatycznych unosi się atmosfera ekscytacji; w ich życiu ciągle coś się dzieje.

7 cech charakterystycznych

  1. Emocjonalność. Ludzie Dramatyczni żyją w świecie emocji. Przede wszystkim odczuwają. Łatwo uzewnętrzniają emocje i zachowują się w sposób afektywny. Na wydarzenia życiowe reagują emfatycznie i potrafią szybko zmieniać nastroje.
  2. Barwność. Są witalni i głodni życia. Mają bogatą wyobraźnię, opowiadają zajmujące historie, pociągają ich romanse i melodramaty.
  3. Potrzeba przyciągania uwagi. Osoby dramatyczne lubią być dostrzegane. Często bywają ośrodkiem zainteresowania i rozkwitają w sytuacji, gdy wszystkie oczy są na nie skierowane.
  4. Dbałość o wygląd. Wiele uwagi poświęcają swojemu wyglądowi, interesują się strojami, stylami i modą.
  5. Urok seksualny. Z ich wyglądu i zachowania widać, że cieszą się swoją seksualnością. Są czarującymi uwodzicielami.
  6. Łatwość zaangażowania. Ufają innym, potrafią więc bardzo szybko zaangażować się w nowy związek.
  7. Entuzjazm. Ludzie o Dramatycznym typie osobowości ochoczo podchwytują nowe idee i są podatni na sugestie.

Strefa Ja: znaczenie image’u

Otwarte, towarzyskie i podatne na wpływy, osoby Dramatyczne swoje poczucie tożsamości czerpią z zewnątrz. Widzą siebie cudzymi oczami. Poproś osobę silnie Dramatyczną o jej autoportret, a usłyszysz „Wszyscy uważają, że jestem bardzo sympatyczny”, albo „Zdaniem nauczycieli jestem bardzo zdolny” (osoba Pewna Siebie powiedziała by w takim przypadku: „Jestem sympatyczny”, „Umiem się bawić” lub „Jestem zdolny”).

Typ Dramatyczny: wzmocnij swoje atuty

Podstawy twojej samooceny leżą na zewnątrz, co może odbierać stabilność twemu życiu wewnętrznemu. Znalezienie wewnętrznych źródeł pewności uczyni cię spokojniejszym.

Ćwiczenie 1. Sporządź w myśli lub na papierze listę cech, które w sobie cenisz. Upewnij się, że nie patrzysz na siebie cudzymi oczami. Na przykład nie mów: „Cieszę się, że wszyscy mnie lubią”. Sformułuj to zdanie z własnego punktu widzenia: „podoba mi się, że jestem taki przyjacielski”.

Ćwiczenie 4. Planuj. Zawsze kiedy masz jakieś zadanie do wykonania, w domu czy w pracy, zapisz sobie po kolei wszystkie kroki niezbędne do jego realizacji. Oprzyj się pokusie, by porzucić planowanie w połowie drogi.

Ćwiczenie 6. Zmierz się z prawdą. Wolisz nie myśleć o rzeczach nieprzyjemnych. Ignorując je, możesz jednak tylko pogorszyć sytuację. Rozpatrz w myśli wszystkie aspekty rzeczywistego życia i zobacz, jak to odczujesz. To nic złego, jeśli odczujesz niepokój. Gdy zrobisz coś, by rozwiązać problem, niepokój zwykle ulotni się sam.

Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ <3

Pełną charakterystykę poszczególnych typów osobowości, szczegółowy test pozwalający określić, jaki typ (lub typy) u ciebie dominuje oraz trening pozwalający rozpocząć pracę nad sobą, znajdziesz w książce Johna M. Oldhama i Louis B. Morris „Twój psychologiczny autoportret”.

 

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.