Typ Dramatyczny “Primadonna”
Typ dramatyczny to przed wszystkim serce. Ludzie o tym typie osobowości mają dar przeżywania emocji, dzięki któremu ubarwiają życie wokół siebie. Jeżeli są obdarzeni jakimś talentem, potrafią przetworzyć ludzkie uczucia w najwyższe formy sztuki. […] Życie nie bywa dla niej nieciekawe i nudne a już na pewno nie dla jej otoczenia. Wokół osób Dramatycznych unosi się atmosfera ekscytacji; w ich życiu ciągle coś się dzieje.
7 cech charakterystycznych
- Emocjonalność. Ludzie Dramatyczni żyją w świecie emocji. Przede wszystkim odczuwają. Łatwo uzewnętrzniają emocje i zachowują się w sposób afektywny. Na wydarzenia życiowe reagują emfatycznie i potrafią szybko zmieniać nastroje.
- Barwność. Są witalni i głodni życia. Mają bogatą wyobraźnię, opowiadają zajmujące historie, pociągają ich romanse i melodramaty.
- Potrzeba przyciągania uwagi. Osoby dramatyczne lubią być dostrzegane. Często bywają ośrodkiem zainteresowania i rozkwitają w sytuacji, gdy wszystkie oczy są na nie skierowane.
- Dbałość o wygląd. Wiele uwagi poświęcają swojemu wyglądowi, interesują się strojami, stylami i modą.
- Urok seksualny. Z ich wyglądu i zachowania widać, że cieszą się swoją seksualnością. Są czarującymi uwodzicielami.
- Łatwość zaangażowania. Ufają innym, potrafią więc bardzo szybko zaangażować się w nowy związek.
- Entuzjazm. Ludzie o Dramatycznym typie osobowości ochoczo podchwytują nowe idee i są podatni na sugestie.
Strefa Ja: znaczenie image’u
Otwarte, towarzyskie i podatne na wpływy, osoby Dramatyczne swoje poczucie tożsamości czerpią z zewnątrz. Widzą siebie cudzymi oczami. Poproś osobę silnie Dramatyczną o jej autoportret, a usłyszysz „Wszyscy uważają, że jestem bardzo sympatyczny”, albo „Zdaniem nauczycieli jestem bardzo zdolny” (osoba Pewna Siebie powiedziała by w takim przypadku: „Jestem sympatyczny”, „Umiem się bawić” lub „Jestem zdolny”).
Typ Dramatyczny: wzmocnij swoje atuty
Podstawy twojej samooceny leżą na zewnątrz, co może odbierać stabilność twemu życiu wewnętrznemu. Znalezienie wewnętrznych źródeł pewności uczyni cię spokojniejszym.
Ćwiczenie 1. Sporządź w myśli lub na papierze listę cech, które w sobie cenisz. Upewnij się, że nie patrzysz na siebie cudzymi oczami. Na przykład nie mów: „Cieszę się, że wszyscy mnie lubią”. Sformułuj to zdanie z własnego punktu widzenia: „podoba mi się, że jestem taki przyjacielski”.
Ćwiczenie 4. Planuj. Zawsze kiedy masz jakieś zadanie do wykonania, w domu czy w pracy, zapisz sobie po kolei wszystkie kroki niezbędne do jego realizacji. Oprzyj się pokusie, by porzucić planowanie w połowie drogi.
Ćwiczenie 6. Zmierz się z prawdą. Wolisz nie myśleć o rzeczach nieprzyjemnych. Ignorując je, możesz jednak tylko pogorszyć sytuację. Rozpatrz w myśli wszystkie aspekty rzeczywistego życia i zobacz, jak to odczujesz. To nic złego, jeśli odczujesz niepokój. Gdy zrobisz coś, by rozwiązać problem, niepokój zwykle ulotni się sam.
Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ <3
Pełną charakterystykę poszczególnych typów osobowości, szczegółowy test pozwalający określić, jaki typ (lub typy) u ciebie dominuje oraz trening pozwalający rozpocząć pracę nad sobą, znajdziesz w książce Johna M. Oldhama i Louis B. Morris „Twój psychologiczny autoportret”.