You are currently viewing Nerwica lękowa przyczyny
nerwica lękowa przyczyny

Nerwica lękowa przyczyny

Nerwica lękowa

To normalne, że od czasu do czasu odczuwasz niepokój, zwłaszcza jeśli twoje życie jest bogate w stresujące sytuacje. Jednak nadmierne, ciągły uczucie niepokoju, obawy dotyczące przyszłości, które dominują twoje życie i które przeszkadzają ci w codziennym funkcjonowaniu, mogą być oznaką nerwicy lękowej.

Czym objawia się nerwica lękowa?

Pomyśl, jak często skupiasz się wyłącznie na negatywnych stronach sytuacji które cię spotykają, czynności które wykonujesz / o których myślisz? Jeśli często lub bardzo często szanse rozwoju neurotycznego myślenia i zachowania są w twoim przypadku bardzo wysokie. Ponieważ nerwica lękowa wielu przypadkach jest efektem zniekształconego myślenia.

Nerwica lękowa przyczyny

Nie ma jednej, uniwersalnej przyczyny nerwicy lękowej. W tym artykule postaram się jednak przedstawić najczęstsze.

A) Nerwica lękowa a osobowość
Jeśli cechuję cię:

  • Perfekcjonizm – zawsze chcesz, aby wszystko było doskonałe, idealne i na miejscu
  • Przesadna ambicja – chcesz się wyróżnić za wszelką cenę i nie możesz zadowolić się przeciętnością
  • „Żywy temperament” – szybko denerwujesz się w trudnych sytuacjach, interakcjach społecznych lub wyzwaniach życiowych

Wszystkie powyższe cechy przekładają się na poziom umiarkowanego do wysokiego stresu, który następnie oddziałują na twoje ciało. Twój umysł i ciało są zmęczone. Wpływa to z kolei na normalne funkcjonowanie psychiczne i… wzmacnia odpowiedź nerwową w ciele (zamknięte błędne koło). Osoby, które są perfekcjonistami lub są surowe dla siebie, nie potrafią iść na kompromis, ponieważ starają się zbyt mocno, aby być doskonałymi. Takie podejście sprawia, że ​​nie doświadczają spokoju psychicznego i radości z osiągniętych celów. Prostą przyczyna tego stanu rzeczy jest przekonanie, że zawsze istnieje lepsza rzecz, którą mogliby osiągnąć. Ten stres wywołuje nerwicę.

B) Sprawdź, czy jesteś w stresującym środowisku
Przemoc w domu domu (psychiczna / fizyczna)
Chora osoba w rodzinie
Kryzys finansowy lub ubóstwo
Surowy rodzic
Zastraszanie w pracy lub szkole

Jeśli często jesteś przerażony, spięty lub nerwowy w miejscach, w których zwykle spędzasz większość czasu, czyli w pracy i domu, wyższe są szanse na rozwinięcie nerwicy. Pozostawanie w stresującym otoczeniu przez długi czas powoduje, że twój mózg „wyostrza radary” i reagujesz niepokojem / atakiem paniki nawet na neutralne sytuacje. Im więcej cierpisz, tym mocniejszy staje się radar. W tym trybie bardzo łatwo skupiać umysł na własnym rozdrażnieniu, „nerwach”, niepokoju, poczuciu beznadziei i tak dalej.

Ludzie, którzy mają wrodzoną (predyspozycje osobowości) zdolność radzenia sobie stresem i lękami, często nie odczuwają dużego wpływu zewnętrznych czynników. Jeśli nie jesteś jednym z nich, powinieneś podjąć kroki w celu zmiany środowiska, tak abyś mógł jak najszybciej wyjść z środowiska, które generuje w tobie lęk.

C) Przeszłe wydarzenie lub wyuczone strategie radzenia sobie
Style radzenia sobie, które mogłeś nabyć z powodu pewnych traumatycznych wydarzeń, mogą również prowadzić do neurotyzmu. To nic innego niż uwarunkowanie. Kiedy doświadczamy strasznych wydarzeń, reagujemy i zostajemy przez nie uwarunkowani. Stajemy się więc niespokojni i nerwowi za każdym razem, gdy wpadamy w podobne okoliczności – to normalna, zdrowa reakcja, w tym przypadku lęk przygotowuje włącza naszą „gotowość”. Weźmy na  przykład przemoc domową. Wiele osób, które doświadczyły przemocy domowej ze strony rodziców, gdy były małe, wytworzyło automatyczną reakcję strachu przed przemocą / sytuacjami konfliktowymi. Mózg zostaje reaguje automatycznie lękiem / paniką, gdy zdarzają się sytuacje, takie jak konflikty, kłótnie, spotkanie osób pod wpływem alkoholu etc.. W konsekwencji osoby te wpadają w panikę nawet na widok kłótni obcych osób, nawet jeśli im nic nie zagraża. Jest to nieprzytomne uwarunkowanie, utrudniające funkcjonowanie. Uwarunkowania, spowodowane w dzieciństwem w stresujących warunkach, przyczynia się do rozwoju nerwicy lękowej w wieku dorosłym.

D) Genetyczne przyczyny nerwic lękowych
Chociaż nie wszyscy chcą w to wierzyć, wydaje się, że lęk ma również genetyczne podłoże. Ten fakt zaobserwowano w wielu przypadkach, zaburzenia lękowe występują często u dzieci osób cierpiących na nerwice. Nie oznacza to, że nerwica lękowa jest zaburzeniem genetycznym. Koncentracja podatności genetycznej i środowiska jest niezbędna do rozwoju zaburzeń lękowych.

Nawet jeśli zaburzenia lękowe mają czynnik genetyczny, nie oznacza to, że są one nieuleczalne. Nerwica lękowa jest uleczalna jeśli osoba dostrzegająca problem zdecyduje się działać, aby zmienić swoje funkcjonowanie.  Terapia poznawczo-behawioralna jest bardzo skutecznym sposobem uwolnienia się od nerwicy lękowej.

Terapia zaburzeń lękowych

Leczenie zaburzeń nerwicowych zależy od objawów i poziomu dyskomfortu, który wywołują u pacjenta. Sposoby leczenia są podobne do innych zaburzeń psychicznych i mogą obejmować psychoterapię psychodynamiczą, terapię poznawczo-behawioralną, terapie kreatywne (np. sztuka lub muzykoterapia ), leki psychoaktywne czy ćwiczenia relaksacyjne. Jeśli doświadczasz dyskomfortu spowodowanego nerwicą lękową sięgnij po pomoc psychologa.

Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób. DZIĘKUJĘ <3

Konsultacje z psychologiem online

Bez wychodzenia z domu

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.