Syndrom DDA
Syndrom DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików) to jeden z najbardziej przemilczanych i zarazem najbardziej poważnych problemów, z którymi zmaga się większość osób, których dzieciństwo naznaczone było nadużywanie alkoholu przez rodzica / rodziców. Dorosłe dzieci alkoholików bardzo często mają problemy z właściwym funkcjonowaniem w społeczeństwie, bywają bardzo skryte i nie potrafią właściwie wyrażać swoich uczuć. Część z nich powiela schematy wyniesione z domu i także wpada w nałóg alkoholowy.
Czym jest syndrom DDA
Syndrom DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików, to zespół utrwalonych schematów działania, jakie dziecko wynosi z domu, w którym pojawił się problem alkoholowy. Zaburzenia te mają podłoże psychologiczne, a ich obecność wynika z doświadczeń dzieciństwa i sposobów radzenia sobie z nimi.
Co istotne, syndrom DDA dotyczy zarówno dzieci, nad którymi rodzice znęcali się, czy stawali się agresywni po spozyciu alkoholu, jak i tych, którzy nie spotkali się z takimi okolicznościami towarzyszącymi. Niezależnie jednak od formy alkoholizmu, problemy z funkcjonowaniem w społeczeństwie mogą w takim samym stopniu dotknąć każdego, kto jako dziecko obserwował i odczuwał rodzicielski wzorzec wypatrzony alkoholizmem.
Z czym zmagają się osoby z syndromem DDA
Młody człowiek jest bezsilny wobec nałogu rodzica, zwłaszcza wtedy, gdy sam alkoholik nie chce z nim walczyć. Mimo to, w dojrzewającej psychice dziecka rośnie poczucie odpowiedzialności za losy rodziny i pijącego rodzica oraz bezsilności – dziecko nie ma możliwości udźwignięcia takiego obciążenia psychicznego. Efekty tego obciążenia psychicznego kiełkują przez długie lata i znajdują swe odzwierciedlenie w ówczesnym, ale też przyszłym życiu.
Dzieci alkoholików mają bardzo wysoko rozwinięty samokrytycyzm oraz bardzo niską samoocenę. Wydaje im się, że z powodu alkoholizmu rodzica są gorsze od swoich rówieśników. Uczucie to wzrasta razem z wiekiem i w dorosłym życiu prowadzi do upośledzenia społecznego. (Sprawdź również DDA obszary pracy terapeutycznej)
Terapia osób z syndromem DDA
Skutecznym narzędziem walki z przedstawionymi problemami jest terapia DDA. Współpraca z psychologiem, która otwiera bezpieczna przestrzeń do przepracowania nieadaptacyjnych, wywołujących cierpienie schematów zachowania pomaga wyjść z błędnego koła syndromu DDA i rozpocząć nowy rozdział w życiu. Psychoterapia DDA jest oparta na zrozumieniu aktualnego sposobu funkcjonowania pacjenta, jego problemów oraz schematycznych tendencji, które za nimi stoją. Aby skutecznie pomagać w ich zmianie lub przynajmniej osłabiać ich wpływ na życie pacjenta, docieramy do śladów doświadczeń przeszłości, które owe tendencje kształtowały.
Podstawą skutecznej terapii jest chęć do wprowadzenia zmiany i gotowość na poznawanie siebie.
Należy podkreślić, że osoby z podobną przeszłością, mogą całkowicie różne zachowywać się w dorosłym życiu. Nie u wszystkich osób dorastających w alkoholowym domu wykształci się syndrom DDA. Zawsze jednak trzeba pamiętać, że jeśli osoba jest nim dotknięta ma prawo szukać wsparcia – naturalne jest, że nie każdy jest sobie w stanie poradzić z własnymi problemami samodzielnie. Relacja i sojusz terapeutyczny w sposób znaczący przyczyniają się do wyjścia z syndromu DDA.
Zostaw w komentarzu informację czy ten artykuł był dla ciebie przydatny. Możesz go również ocenić, klikając w gwiazdki pod artykułem. Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób. DZIĘKUJĘ <3
Tematy: syndrom dda, syndrom dda objawy, syndrom dda cechy, syndrom dda co to jest, co to jest syndrom dda, syndrom dda leczenie