You are currently viewing Syndrom DDA

Syndrom DDA

Syndrom DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików)  to jeden z najbardziej przemilczanych i zarazem najbardziej poważnych problemów, z którymi zmaga się większość osób, których dzieciństwo naznaczone było nadużywanie alkoholu przez rodzica / rodziców. Dorosłe dzieci alkoholików bardzo często mają problemy z właściwym funkcjonowaniem w społeczeństwie, bywają bardzo skryte i nie potrafią właściwie wyrażać swoich uczuć. Część z nich powiela schematy wyniesione z domu i także wpada w nałóg alkoholowy.

Czym jest syndrom DDA

Syndrom DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików, to zespół utrwalonych schematów działania, jakie dziecko wynosi z domu, w którym pojawił się problem alkoholowy. Zaburzenia te mają podłoże psychologiczne, a ich obecność wynika z doświadczeń dzieciństwa i sposobów radzenia sobie z nimi.

Co istotne, syndrom DDA dotyczy zarówno dzieci, nad którymi rodzice znęcali się, czy stawali się agresywni po spozyciu alkoholu, jak i tych, którzy nie spotkali się z takimi okolicznościami towarzyszącymi. Niezależnie jednak od formy alkoholizmu, problemy z funkcjonowaniem w społeczeństwie mogą w takim samym stopniu dotknąć każdego, kto jako dziecko obserwował i odczuwał rodzicielski wzorzec wypatrzony alkoholizmem.

Z czym zmagają się osoby z syndromem DDA

Młody człowiek jest bezsilny wobec nałogu rodzica, zwłaszcza wtedy, gdy  sam alkoholik nie chce z nim walczyć. Mimo to, w dojrzewającej psychice dziecka rośnie poczucie odpowiedzialności za losy rodziny i pijącego rodzica oraz bezsilności – dziecko nie ma możliwości udźwignięcia takiego obciążenia psychicznego. Efekty tego obciążenia psychicznego kiełkują przez długie lata i znajdują swe odzwierciedlenie w ówczesnym, ale też przyszłym życiu.
Dzieci alkoholików mają bardzo wysoko rozwinięty samokrytycyzm oraz bardzo niską samoocenę. Wydaje im się, że z powodu alkoholizmu rodzica są gorsze od swoich rówieśników. Uczucie to wzrasta razem z wiekiem i w dorosłym życiu prowadzi do upośledzenia społecznego. (Sprawdź również DDA obszary pracy terapeutycznej)

Terapia osób z syndromem DDA

Skutecznym narzędziem walki z przedstawionymi problemami jest terapia DDA. Współpraca z psychologiem,  która otwiera bezpieczna przestrzeń do przepracowania nieadaptacyjnych, wywołujących cierpienie schematów zachowania pomaga wyjść z błędnego koła syndromu DDA i rozpocząć nowy rozdział w życiu. Psychoterapia DDA jest oparta na zrozumieniu aktualnego sposobu funkcjonowania pacjenta, jego problemów oraz schematycznych tendencji, które za nimi stoją. Aby skutecznie pomagać w ich zmianie lub przynajmniej osłabiać ich wpływ na życie pacjenta, docieramy do śladów doświadczeń przeszłości, które owe tendencje kształtowały.

Podstawą skutecznej terapii jest chęć do wprowadzenia zmiany i gotowość na poznawanie siebie.

Należy podkreślić, że osoby z podobną przeszłością, mogą całkowicie różne zachowywać się w dorosłym życiu. Nie u wszystkich osób dorastających w alkoholowym domu wykształci się syndrom DDA. Zawsze jednak trzeba pamiętać, że jeśli osoba jest nim dotknięta  ma prawo szukać wsparcia – naturalne jest, że nie każdy jest sobie w stanie poradzić z własnymi problemami samodzielnie. Relacja i sojusz terapeutyczny w sposób znaczący przyczyniają się do wyjścia z syndromu DDA.

Zostaw w komentarzu informację czy ten artykuł był dla ciebie przydatny. Możesz go również ocenić, klikając w gwiazdki pod artykułem. Komentując, udostępniając (poniżej szybka opcja), “lajkując” doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu artykułowi do większej liczby osób. DZIĘKUJĘ <3

Tematy: syndrom dda, syndrom dda objawy, syndrom dda cechy, syndrom dda co to jest, co to jest syndrom dda, syndrom dda leczenie

Psycholog Wojciech Klęk

Witaj! Na imię mam Wojtek, jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (w trakcie szkolenia). 0d 2014 roku przewodzę społeczności Świadomie Przez Życie i pomagam ludziom wprowadzać zmiany w życiu poprzez szkolenia oraz sesje indywidualne. W pomocy psychologicznej wspieram klientów w poszerzaniu samoświadomości, przepracowaniu trudnych emocji oraz wypracowaniu nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami. “Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować” Kładę nacisk na praktykę, zależy mi by klienci po sesjach wdrażali wyniesioną wiedzę w swoim życiu. Doświadczali i kreowali go swoimi działaniami / brakiem działań, decyzjami / brakiem decyzji. W pracy coacha towarzyszę klientowi w procesie odkrywania jego mocnych stron, ustalaniu celów zgodnych z jego wartościami życiowymi oraz wdrożeniu skutecznych metod działania. Dzielę się swoją wiedzą oraz dostarczam narzędzia, które ułatwiają wprowadzenie pożądanej zmiany. Fascynuję się kulturą Japonii. Praktykuję ZEN – sztukę uważności oraz Kaizen – wprowadzanie zmian małymi krokami. Mieszkam w Bielsku-Białej.